Marka Ducati została założona w 1926 roku, ale produkcja motocykli ruszyła dopiero po II wojnie światowej - w 1946 roku. Wśród najważniejszych wydarzeń w historii producent podkreśla zwycięstwo w GP of Nations w 1954 roku, czy zwycięstwo w wyścigu na dystansie 200 mil na torze Imola w 1972 roku, które odniósł Paul Smart. W 1978 roku Mike Hailwood zdobył dla Ducati pierwsze zwycięstwo w Isle of Man Tourist Trophy. W 1988 roku Marco Lucchinelli zdobył pierwszy tytuł mistrzowski w serii Superbike World Championship. Od tego czasu Ducati zdobyło 14 tytułów mistrzowskich i 17 zwycięstw w kategorii konstruktorów. Wisienką na torcie jest oczywiście tytuł mistrza świata MotoGP, a zdobył go Casey Stoner w 2007 roku, który teraz powrócił jako kierowca testowy. Ducati podpisało również kontrakt z Jorge Lorenzo licząc, że skoro motocykle Desmosedici GP stały się konkurencyjne, to hiszpański zawodnik powalczy o kolejny tytuł dla bolońskiego producenta.

Ducati to oczywiście nie tylko sport, ale również biznes. W 2012 roku marka dołączyła do Audi Group, co pozwoliło jej rozwinąć skrzydła finansowo i technologicznie. W 2015 roku sprzedano 54 800 motocykli Ducati. Obecnie producent zatrudnia 1541 osób. Motocykle Ducati są obecne nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale pojawiły się również w Indiach, Chinach czy Brazylii. To wszystko za sprawą pomocy grupy Volkswagen, która udostępnia swoje montownie. Oprócz tego Ducati otworzyło prężnie działający oddział w Tajlandii. W tym kraju znajduje się również jedyna fabryka motocykli Ducati zlokalizowana poza Włochami.

Już w lipcu na torze Misano będziecie mogli świętować urodziny Ducati na World Ducati Week 2016.

Oprócz tego 4 lipca - w 90. rocznicę założenia marki Ducati - siedmiu jeźdźców na Ducati Multistrada 1200 Enduro wyruszy z Borgo Panigale przez Europę, Rosję, Mongolię i Chiny do Japonii, a następnie do Stanów Zjednoczonych i z powrotem do Europy. Podróż zakończy się na Strada Statale della Futa - drodze, która w ostatnich latach służyła jako odcinek testowy dla motocykli Ducati. Przygoda zakończy się 5 grudnia. Oprócz tego wkrótce do salonów trafi odzież i akcesoria upamiętniające 90. urodziny Ducati.