Klasa Prestige

Już podczas treningów można było zobaczyć, że Taddy Błażusiak jest w doskonałej formie. Zawsze meldował się w pierwszej trójce najszybszych zawodników. Podczas kwalifikacji nasz numer 111 popisał się najszybszym okrążeniem, zdobywając najlepsza pozycje startową. Najszybszym czasem podczas Superpole popisał się zawodnik KTM - Jonny Walker,Błażusiak uzyskał drugi wynik, a trzeci czas należał do Mathiasa Bellino .

Mimo bardzo dobrej pozycji Tadeusza na starcie, Mathias Bellino wykazał się najlepszym refleksem i zgarnął holeshota. Główny konkurent w klasyfikacji generalnej - David Knight - został na czwartej pozycji. Francuz Bellino zapewne za sprawą bardzo żywiołowego i gorącego dopingu swoich kibiców długo utrzymywał prowadzenie, jednak na dwa okrążenia przed końcem musiał uznać wyższość Taddy'ego. Odległa czwarta pozycja Knighta oraz do dodatkowe punkty za drugie miejsce w Superpole, sprawiły że Błażusiak mógł świętować zwycięstwo już po pierwszym wyścigu!

Jak wiadomo drugi wyścig ma odwróconą kolejność, więc Teddy startował z drugiej linii. Nie było to jednak dla niego przeszkodą, ponieważ już po drugim okrążeniu dogonił i wyprzedził prowadzącego Joakima Rodriguesa. Za wygraną nie dawał bardzo szybki tego wieczoru Jonny Walker. Udało mu się nadrobić stratę do Tadeusza, gdy ten utknął na przeszkodzie z kamieni. Finalnie Walker zakatował i wyprzedził Taddy'ego tuż przed metą. Trzecia pozycja przypadła Alfredo Gomezowi. Odległa szóstą pozycje zajął David Knight, który wyraźnie stracił motywację do walki po zwycięstwie Polaka w pierwszym biegu.

Mimo że walka o tytuł mistrzowski została już rozstrzygnięta, to kwestia zwycięstwa we francuskiej eliminacji wciąż pozostawała otwarta. Tadeusz nie zawiódł swoich kibiców i prowadząc od samego startu wygrał wyścig w spektakularnym stylu. Jako drugi na mecie ze sporą stratą  zameldował się Walker. Na trzeciej pozycji dojechał Mathias Bellino.

Runda w Tours zakończyła sezon zmagań FIM SuperEnduro 2014. Jest to już piąty mistrzowski tytuł Tadeusza, a Pierwszym Wicemistrzem został Brytyjczyk David Knight. Drugim Wicemistrzem został Jonny Walker.

Klasyfikacja końcowa klasy Prestige:

1. Taddy Blazusiak (KTM) 338 pkt

2. David Knight (Sherco) 274 pkt.

3. Jonny Walker (KTM) 259 pkt.

4. Alfredo Gomez (Husqvarna) 224 pkt.

5. Joakim Ljunggren (Husqvarna) 189 pkt.

Klasa Junior

Mistrzem w klasie junior już na poprzedniej rundzie został Giacomo Redondi, jednak rywalizacja o pozostałe stopnie podium wciąż pozostała nierozstrzygnięta. Emocje były tym większe, że nasz reprezentant - Paweł Szymkowski - miał szanse na zdobycie tytułu wicemistrza.

Poranne treningi napawały optymizmem, Paweł osiągał dobre czasy i z łatwością pokonywał przeszkody na torze. Niestety podczas kwalifikacji nasz zawodnik został wypchnięty z trasy i zaliczył upadek. Bieg kwalifikacyjny udało się  mu ukończyć dopiero na 9 miejscu. Dawid Sienkiewicz oraz Adrian Andrzejak dobrze radzili sobie z torem i zakwalifikowali się do biegów Finałowych.

Przez niepowodzenie podczas kwalifikacji Paweł musiał startować do pierwszego wyścigu z drugiej linii. Jego umiejętności i determinacja pozwoliły mu szybko objąć prowadzenie. W niesamowitym tempie pokonywał kolejne przeszkody zostawiając rywali z tyłu. Niestety po niespełna jednym okrążeniu Szymkowski uderzając łańcuchem o kamień uszkodził napęd i odpadł z rywalizacji o czołowe lokaty. Po dłuższej chwili udało się naprawić defekt i Paweł wyruszył w pościg z ostatniej pozycji. Finalnie zameldował się na mecie na dziesiątym miejscu. Niestety ta odległa pozycja zaprzepaściła walkę o podium w generalce. Wyścig zwyciężył Andreas Linusson, drugi był Giacomo Redondi, natomiast trzeci na mecie stawił się Jamie McCanney

W drugim wyścigu nasz reprezentant pokazał prawdziwego sportowego ducha! Walczył zaciekle mimo wielkiego rozczarowania spowodowanego defektem motocykla w pierwszym wyścigu. Bardzo dobre tempo pozwoliło mu wysunąć się na prowadzenie. Niestety Salsench Eloi cały czas pozostawał bardzo blisko za Polakiem. Paweł Szymkowski zwyciężył dosłownie o  pół długości koła, gdy tuż przed metą Eloi postanowił zatakować! Trzecia pozycja należała do Humphreysa Oweina.

Zwycięstwo w finałowej rundzie przypadło Jesper'owi Borjesson , drugi stopień podium zajął Magnus Thor, a Paweł Szymkowski otrzymał puchar za trzecie miejsce.. W klasyfikacji Generalnej z ogromną przewagą zwyciężył Giacomo Redondi, wicemistrzem został Andreas Linusson, natomiast drugim wicemistrzem Magnus Thor. Naszemu reprezentantowi zabrakło 4 punktów aby stanąć na najniższym stopniu podium. Paweł zakończył sezon na 5 miejscu.

Klasyfikacja końcowa klasy Junior:

1. Giacomo Redondi (KTM) 150 pkt.

2. Andreas Linusson (KTM) 113 pkt.

3. Magnus Thor (KTM) 104 pkt.

4. Jamie McCanney (Husqvarna) 101 pkt.

5. Paweł Szymkowski (KTM) 100 pkt.

Klasa Kobiet

W klasie kobiet bój toczyło tylko pięć zawodniczek. Natalia Śniada mimo zgłoszenia na liście startowej nie pojawiła się we Francji. Nasza zawodniczka obecnie postanowiła zawiesić swoja karierę sportową.

Tor w Tours wyjątkowo przypadł do gustu Brytyjce Emmie Bristow, która przez cały dzień osiągała najlepsze czasy wśród pań. Podczas biegu finałowego Bristow jako pierwsza przekroczyła linie mety, na drugiej pozycji dojechała Sandra Gomez, trzecia była Jane Daniels. Wystartowały też dwie lokalne zawodniczki - Marion Gimbert i Valerie Roche, ale nie zostały sklasyfikowane.

1.Emma Bristow (Sherco) 50 pkt.

2.Jane Daniels (Husqvarna) 50 pkt.

3.Sandra Gomez (Husaberg) 47 pkt.

4.Louise Forsley(KTM) 25 pkt.

5.Laia Sanz (Honda) 20 pkt.