W tym roku z winy kierowców samochodów doszło już w mieście do kilku groźnych wypadków. Motocykliści nie mają jednak zamiaru ponosić kolejnych strat w swoich szeregach. Przeciwnika postanowili wziąć przez zaskoczenie. Stąd wyjątkowa na skalę krajową akcja pod hasłem „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto”.

Od kilku dni po mieście krąży 10 autobusów Komunikacji Miejskiej. Tył „czerwoniaków” oklejony jest wielkimi plakatami. Widać na nich zdjęcie lusterka samochodowego, w którym odbija się motocyklista. W oczy rzuca się też napisane żółtą czcionką ostrzegawcze hasło „Patrz w lusterka”. Od pierwszych kursów tych autobusów wokół akcji zrobił się szum i to nie tylko w środowisku motocyklistów, ale też w samym Płocku. A to dopiero początek.

6 maja prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wraz ze stowarzyszeniem Ego Sum Via zorganizował dla płocczan imprezę promująca akcję „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto”. Na placu przed Teatrem Dramatycznym zaparkowało kilkadziesiąt maszyn. Odbyło się spotkanie z dziennikarzami. W ten sposób płocka akcja uświetniła Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

To wszystko dzieje się z inicjatywy Stowarzyszenia Ego Sum Via, dzięki Urzędowi Miasta Płocka, Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o, Centrum Budownictwa Gaja Gipsy Izolacje.

- W Płocku mamy przeszło 300 aktywnych motocyklistów. Nie czujemy się bezpiecznie na ulicach miasta. Każdy z nas mógłby opowiedzieć historie mrożące krew w żyłach. Zdecydowanie lepiej jednak działać  i w ten sposób wpływać na świadomość kierowców samochodów, by myśleli o innych użytkownikach na drodze, by patrzyli w lusterka. To może uratować komuś zdrowie lub życie – mówi Maciej Kusiński, z płockiego stowarzyszenia Ego Sum Via.

Pomysł zaczerpnął z internetu – podobna akcja przypominająca o obecności  motocyklistów na drogach trwa we Francji. Płockie wydanie przedsięwzięcia – poza głównym założeniem - ma jednak swój odrębny charakter. Zdjęcia zostały zrobione w ruchu miejskim na ulicach naszego miasta. Twarzami akcji są płoccy motocykliści. Na jednym z plakatów w samochodowym lusterku odbija się jadący na swoim chopperze Grzegorz Gałązka zwany Drewkiem, jeden z najbardziej charakterystycznych motocyklistów w Płocku. Na drugim widzimy na Kawasaki Joannę Olejnik, radną miejską, która jest także wiceprezesem stowarzyszenia Ego Sum Via.

Dodajmy, że błyskawiczna realizacja inicjatywy była możliwa dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta, który dokłada starań, by Płock był kojarzony jako miasto przyjazne motocyklistom oraz Komunikacji Miejskiej – Płock Sp. z o. o, która jest otwarta na kampanie społeczne. Stąd nie tylko wielkie hasła na autobusach, ale też gadżety towarzyszące akcji, w tym naklejki z hasłem „Patrz w lusterka”, które trafią do świeżo upieczonych kierowców odbierających w wydziale komunikacji prawa jazdy. Do akcji jako partner włączył się prywatny przedsiębiorca Zbigniew Kowalski wraz z firmą  Centrum Budownictwa Gaja Gipsy Izolacje.

Akcja „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto” potrwa do końca września. Ale na tym na nie koniec działań. Ego Sum Via zaprasza inne miasta do organizowania podobnych kampanii. Jego członkowie chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami. Stowarzyszeniu Ego Sum Via znane jest m.in. z organizacji zakończenia sezonu motocyklowego. Dzięki tej imprezie tylko w ubiegłym roku Płock odwiedziło ponad 1500 motocyklistów z całego kraju.