Łączna sprzedaż motocykli marki Harley-Davidson w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła 87 266 sztuk, co dało spadek o 1,9% w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem 88 931 sztuk. W całym półroczu do klientów trafiło 144 724 motocykli, a to z kolei oznacza spadek o 0,6% w porównaniu z wynikiem 145 592 sztuk, który osiągnięto w ubiegłym roku.

Zarówno w drugim kwartale jak i w całym półroczu jedynymi rynkami, które zanotowały spadek sprzedaży były Stany Zjednoczone i Ameryka Południowa. Najlepiej poradził sobie region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), który w drugim kwartale zanotował wzrost sprzedaży o 8,2%, a w pierwszym półroczu sprzedaż wzrosła o 8,4%.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż motocykli Harley-Davidson w drugim kwartale bieżącego roku zamknęła się z wynikiem 54 786 sztuk, co dało spadek o 5,2%. W pierwszym półroczu sprzedano tam łącznie 90 112 motocykli, co dało spadek o 3,4%. Jednocześnie należy dodać, że producent kontroluje 49,5% amerykańskiego rynku, więc wyniki sprzedaży są mocno zależne od ogólnego zapotrzebowania Amerykanów na motocykle.

Harley-Davidson przyciął prognozy na rok 2016. Na początku producent zakładał, że dostarczy od 269 do 274 tysięcy motocykli, a teraz prognozy spadły do przedziału pomiędzy 264 a 269 tysięcy motocykli. Jak tłumaczył nam podczas targów EICMA 2015 Rob Lindley - producent z Milwaukee kilka razy w ciągu roku zmienia prognozy, ponieważ chce uniknąć sytuacji, w której na stocku pozostaje zbyt wiele motocykli.

Harley stara się przyciągnąć młodszą klientelę poprzez lokowanie swoich produktów w filmach o super bohaterach oraz kampanię reklamową, w której nacisk kładziony jest na łączenie pokoleń i przekazywanie młodym motocyklistom miłości do jednośladów (oczywiście marki Harley-Davidson). Producent chce wydać około 70 milionów dolarów na działania marketingowe. Ostatnie akcje serwisowe z pewnością nie pomogą nie tylko finansom marki, ale również jej wizerunkowi. Można powiedzieć, że Harley potrzebuje przede wszystkim nowych, bardziej zaawansowanych silników i technologii oraz rozwoju platform Street 500 i Street 750, ale z drugiej strony - należy mieć na uwadze fakt, że na świecie coraz więcej osób sięga po Harleye.