Filozofia Faster Sons

Współpraca Shinyi Kimury z Yamahą zaowocowała urzeczywistnieniem filozofii „Faster Sons” w postaci projektu „Faster Son”, który miał wpływ na powstanie XSR700. Historia XSR900 wygląda podobnie i opiera się na współpracy z legendarnymi twórcami, kontynuującymi rozwój „Faster Sons”. Tym, co umocniło tę filozofię, jest znakomita koncepcja Rolanda Sandsa „Faster Wasp”, która pojawiła się na początku listopada br. Koncept zachwycił klasycznym stylem retro, połączonym z najnowszą technologią i silnym związkiem z wyścigami, które były inspiracją dla powstania XSR900.

Inspiracje konstrukcyjne

Prosta, ponadczasowa stylistyka XSR900 idealnie łączy się z kolorystyką i elementami graficznymi, odzwierciedlającymi sportowe DNA Yamahy, jej historią i legendarnymi motocyklami z przeszłości. Pod zewnętrzną powłoką, utrzymaną w stylu retro, kryje się najnowocześniejsza i najlepsza technologia Yamahy, obiecująca prawdziwe, emocjonujące doświadczenia z jazdy.

Yamaha XSR900
Yamaha XSR900

XSR900 dostarcza autentycznych przeżyć przy minimalnym wykorzystaniu części wykonanych z plastiku, w zamian oferując elementy z wysokiej jakości materiałów. 14-litrowy zbiornik paliwa z aluminiową pokrywą znajduje się w centralnym punkcie motocykla, przed dwupoziomowym, obszywanym siedziskiem. Wizualne wrażenia tworzą też przedni i tylny aluminiowy błotnik, aluminiowe osłony boczne i sportowy, aluminiowy wspornik reflektora. Układ wydechowy wykończony w czarnym macie, z kontrastującą, polerowaną zaślepką tłumika zapewnia gardłowy dźwięk, akompaniujący każdej wyprawie.

Jazda

XSR900 dysponuje mocą, która pasuje do jego wyglądu. Generuje ją potężny, 3-cylindrowy, rzędowy silnik wykonany w technologii Crossplane, o pojemności 850 ccm. Ta chłodzona cieczą, 4-suwowa jednostka jest zbudowana w oparciu o najnowsze motocyklowe technologie, takie jak system kontroli trakcji (TCS) czy sprzęgło antyhoppingowe (A&S).

Kontrola trakcji jest w pełni regulowana i oferuje trzy tryby pracy, które służą do jazdy w różnych warunkach drogowych. Kierowcy mogą wybrać minimalny lub maksymalny poziom ingerencji systemu, a także wyłączyć go całkowicie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Sprzęgło antyhoppingowe poprawia wygodę i przyjemność z jazdy przez łagodniejszy ruch maszyny, który jest możliwy za sprawą wstecznego momentu obrotowego podczas redukcji biegów. Wpływa ono również na lepsze wyczucie sprzęgła, zapewniając większą pewność podczas startu i zatrzymania, zwłaszcza podczas jazdy miejskiej.

Yamaha XSR900
Yamaha XSR900

Wydobycie pełnego potencjału z tego potężnego silnika i pakietu technologicznych udogodnień wymaga odpowiednich ustawień podwozia. Lekka rama Yamahy XSR900 z ciśnieniowo odlewanego aluminium kryje serce maszyny, podczas gdy oś wahacza jest przymocowana do zewnętrznej części ramy, tworząc węższą przestrzeń wokół stóp.

Tym, co utrzymuje w ryzach temperament tego motocykla, jednocześnie zapewniając kierowcy większą kontrolę, są ustawienia przedniego i tylnego zawieszenia. Przedni widelec upside down o średnicy goleni 41 mm i tylny amortyzator Monocross zostały zapożyczone od wiodącego w klasie MT-09, które po niezbędnych modyfikacjach świetnie się spisują w XSR900.

Starannie przemyślany i zaprojektowany silnik oraz pakiet podwozia, w połączeniu z najnowocześniejszą elektroniką oznacza, że XSR900 jest doskonałym wyborem dla doświadczonych kierowców, pragnących przesiąść się z motocykla dla początkujących na bardziej zaawansowany model, o sportowym charakterze.

Najnowszy członek segmentu Sport Heritage jest dedykowany motocyklistom, którzy szukają pozytywnych emocji i radości z jazdy i jednocześnie poważnie podchodzą do kwestii konstrukcji i stylu jednośladu. Wartością dodaną tutaj z pewnością jest system wyboru trybów jazdy Yamaha D-Mode, który pozwala na zmianę charakteru silnika, zależnie od warunków jazdy. Kierowcy mogą przełączać między ostrzejszymi właściwościami silnika oraz łagodniejszymi ustawieniami z łatwą w obsłudze mocą w trudniejszych warunkach drogowych.

Główne właściwości

• Aluminiowe osłony zbiornika paliwa w stylu retro

• Aluminiowe błotniki przedni i tylny

• Aluminiowa podpórka reflektora

• Okrągłe reflektory przedni i tylny oraz światło stopu

• Okrągła zaślepka tylnego tłumika

• Szeroka gama akcesoriów do customizacji

Główne właściwości podwozia

• Regulowany 41 mm przedni widelec typu upside down

• Regulowany system tylnego zawieszenia Monocross

• Montaż osi wahacza na zewnątrz ramy dla węższego ustawienia stóp

• ABS w wyposażeniu standardowym

• TCS – System kontroli trakcji

• Sprzęgło antyhoppingowe – oferujące większą przyjemność z jazdy

Główne właściwości silnika

• Konstrukcja silnika bazująca na technologii Crossplane

• Potężny, liniowy moment obrotowy

• 270-stopniowy wał korbowy zapewniający silne przyśpieszenie i dobrą przyczepność

• Płynna, pełna emocji dostawa mocy przy wysokich obrotach

• Kontrola mocy silnika za pomocą D-Mode

Akcesoria

Możliwość wyrażenia własnego stylu kierowcy jest jedną z najważniejszych wartości, jaka przyświeca tworzeniu gamy motocykli Yamaha Sport Heritage. XSR900 pozostaje wierny tej wizji, zachowując czystą strukturę, która zachęca do modyfikacji i customizacji. Styl retro podkreślają wysokiej jakości materiały, które nadają autentyczności tej konstrukcji.

Z myślą o możliwości personalizacji motocykla, do XSR900 będzie dostępna szeroka gama oryginalnych akcesoriów. Ułatwi ona każdemu właścicielowi XSR900 indywidualizację podatnej na customizację natury tego motocykla. Nadanie indywidualnego stylu ułatwią również gamy akcesoriów projektowane w ramach projektu „Yard Built” przez znanych na świecie profesjonalnych twórców motocykli zaangażowanych w rozwój gamy Sport Heritage.

Odzież

Pragnąc ułatwić motocyklistom utożsamienie się z ich XSR900, Yamaha stworzyła także linię odzieży „Faster Sons”. Kolekcja zawiera skórzane kurtki motocyklowe, rękawice Sport Heritage i kaski oraz wiele innych elementów odzieży, świetnie nadających się zarówno na niedzielny wypad na kawę, jak na pełny adrenaliny wyścig na 1/8 mili podczas zlotu customów Glemseck 101 w Niemczech.