Shark Spartan to integralny kask, który jest jednym z topowych drogowych kasków francuskiego producenta. Jakość widać już na pierwszy rzut oka. Nowoczesna linia i kształt kasku, który ma zapewnić aerodynamikę i bezpieczeństwo, odważne malowania, przemyślane rozwiązania, takie jak np. wentylacja kasku, która poprawia aerodynamikę skorupy, łatwe mocowanie szybki, które posiadając fakturę skóry rekina obniżające poziom hałasu generowanego przez ten element, wbudowana, wygodna blenda przeciwsłoneczna, bezpieczne zapięcie podwójne i wiele innych patentów - to argumenty stojące za zakupem tego kasku.

Skorupa

Skorupa tego kasku została wykonana z włókien szklanych, które ułożone są we wzmocnionej fakturze, tzw wieloosiowej. Dzięki temu rozwiązaniu skorupa jest bardziej wytrzymała, lepiej chroni głowę motocyklisty przed urazami mechanicznymi i jest bardziej odporna na przebicie. Występuje w dwóch wielkościach, mniejszej dla rozmiarów XS-M i większej dla rozmiarów L-XL

Wentylacja

W upalne dni rzeczą, która ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie w czasie jazdy na motocyklu jest dobra wentylacja. Fakt, w Spartanie można po prostu opuścić blendę przeciwsłoneczną i otworzyć wizjer (4 możliwości ustawienia otwartej szyby), ale to rozwiązanie dobre na miasto, a nie na dłuższą podróż. O komfort jazdy w ciepłe dni dbają dwa wloty powietrza - jeden umieszczony na szczycie kasku, a drugi na szczęce. Górny wlot jest dosyć obszerny i zintegrowany ze skorupą. Z tyłu kasku umieszczone są symetrycznie dwa spojlery, które dbają o spokojny przepływ powietrza z tyłu kasku i odprowadzenie go ze środka skorupy. Spojlery te podczas większej prędkości mają duży wpływ na to, co dzieje się z powietrzem z tyłu naszej głowy, redukują wibracje i sprawiają, że jazda staje się bardziej komfortowa.

Wyściółka Sharka Spartan stanowi o jego wygodzie i komforcie użytkowania w czasie wielogodzinnych przelotów. Ta w Sharku Spartan zbudowana jest z w pełni antyalergicznych i antygrzybicznych włókien bambusowych. Dlaczego akurat zastosowano ten materiał? Oprócz braku alergenów, włókna bambusowe charakteryzują się znakomitymi właściwościami oddychającymi, a także świetnie odprowadzają wilgoć. Wyściółkę kasku można wyjąć całkowicie do prania, co ułatwia dbanie o jego higienę. Easy Fit - to system pozwalający każdemu "okularnikowi" komfortowo nosić swoje szkła korekcyjne.

Wizjer

Szyba w kasku Shark Spartan zbudowana jest z tworzywa o właściwościach anti-scratch, które sprawia, że zarysować ją jest dużo trudniej niż zwykłą szybkę. Sam wizjer skonstruowany jest tak, aby łatwo dało się umieścić w nim nieparującą szybkę pinlock i to od razu w optymalnym miejscu. Pinlock Max Vision dołączany jest w zestawie z kaskiem. Mechanizm wizjera jest bardzo precyzyjny, a szybę można ustawić w sumie w 5 pozycjach (zamknięta, otwarta i trzy pośrednie). Wymiana wizjera jest szybka i intuicyjna. Daje się to zrobić bez używania żadnych narzędzi, a sama konstrukcja mechanizmu jest bezawaryjna i niezwykle prosta. Mechanizm ten wyposażony jest w system "autoseal", który pomaga docisnąć wizjer do uszczelki. Mechanizm ten na zewnątrz posiada fakturę skóry rekina, co pozwala na dodatkowe wyciszenie kasku.

Łatwa w obsłudze, nawet w rękawicach blenda chroni oczy motocyklisty przez zgubnym wpływem promieniowania UV. Blenda pokryta jest też warstwą antiscratch.

Zapięcie

Shark Spartan wyposażony jest w zapięcie typu podwójne D, czyli zapięcie, które jest najprostsze i najbezpieczniejsze. Każdy kask sportowy, dopuszczony do jazdy po torze, wyposażony jest właśnie w ten typ zapięcia. Dlaczego? Bo jest to praktycznie bezawaryjny system. Na początku nauka zapinania kasku może potrwać chwilę, ale po jakimś czasie okaże się, że prawidłowe zapięcie kasku Spartan nie zajmie dłużej niż kilka sekund.

Komunikacja

Dzięki możliwości zamontowania fabrycznego zestawu łączności Sharktooth, pozwala na kontakt z całym światem podczas jazdy swoim motocyklem.

Naszym zdaniem

Kask Shark Spartan to propozycja dla każdego motocyklisty, który szuka wygodnego, solidnego i jednocześnie nie rujnującego domowego budżetu, kasku integralnego. Wiele wymienionych wyżej rozwiązań sprawia, że jazda w tym kasku może sprawiać wiele przyjemności. Poziom bezpieczeństwa, który zapewnia Shark Spartan jest dużo więcej niż dobry. Jeżeli miałbym opisać dwoma słowami kask Shark Spartan, użyłbym tych dwóch: wygoda i bezpieczeństwo.

Cena

Wpływ na cenę kasku Shark Spartan wpływ mają jego malowania i materiał z którego zrobiona jest skorupa. Za najbardziej podstawowy egzemplarz w prostym, jednokolorowym malowaniu zapłacić trzeba około 1250 zł (maj 2017), natomiast za najbardziej wypasiony Spartan Carbon, ze skorupą z włókna węglowego, trzeba zapłacić około 1700 zł.

Oficjalnym importerem i dystrybutorem marki Shark jest firma Inter Motors gdzie znajdziecie pełną ofertę Sharka Spartan: https://intermotors.pl/159-shark-spartan