Kiedy pokazano 1199 Panigale, motocykl wzbudził wiele emocji i podziwu. Podobnie jak sam jednoślad, także układ wydechowy stworzony specjalnie dla niego, to dzieło kompleksowego i zaawansowanego technicznie procesu.

Wydech został wykonany ze specjalnego stopu tytanu. Złożona konstrukcja jest wynikiem precyzyjnego kształtowania i wyjątkowej dokładności podczas projektowania oraz dopasowania układu do motocykla, na jakim miał się znaleźć. Najbardziej skomplikowane sekcje spawane były metodą TIG, która umożliwia uzyskanie najlepszej jakości połączeń. Ze względu na to, iż układ musi wytrzymać bardzo duże ciepło generowane podczas jazdy, końcówki wydechów oraz osłony zostały wykonane z karbonu.

Ta precyzja oraz użyte materiały przekładają się bezpośrednio na wzrost mocy motocykla. Panigale z układem wydechowym Akrapovica generuje o 9,4 kW oraz o 17,9 Nm więcej niż ze standardowym wydechem. Oczywiście twórcy skupili się nie tylko na powiększeniu mocy, ale także na zredukowaniu wagi układu. Evolution Line (Titanium) waży aż o 4,8 kg mniej niż standardowy wydech, co znacznie i odczuwalnie poprawia stosunek masy do mocy w motocyklu.

Potwierdzeniem dopracowania układu Akrapovic Evolution Line (Titanium) do 1199 Panigale jest fakt, że zdobył on w w tym roku prestiżową nagrodę Red Dot. Warto wspomnieć, że także samo Panigale doczekało się uznania przez jury czerwonej kropki. Tym samy układ wydechowy stał się nie tylko częścią wspaniałego motocykla, ale też odrębnym dziełem sztuki użytkowej.

„Akrapovič Evolution Line (Titanium) jest precyzyjny i zaprojektowany do uzyskiwania jak największych osiągów. Prezentuje też unikalną ekspresyjność, którą można uzyskać tylko wtedy, kiedy projekt jest częścią rozwoju produktu od samego początku. Najwyższej jakości materiały oraz zaawansowana technologia zostały połączone w fascynujący sposób.”

– tak swoją decyzję o przyznaniu Red Dot uzasadniali sędziowie.

Układ wydechowy jest obecnie prezentowany, jako dzieło sztuki użytkowej, w Muzeum Red Dot w Singapurze. Oprócz tego wspaniałe i nietypowe linie Akrapovic Evolution Line (Titanium) można podziwiać w Red Dot Design Yearbook 2014/2015.

Najważniejszą jednak rzeczą jeżeli chodzi o ten wyjątkowy układ od Akrapovica jest to, że nie został on stworzony tylko po to, by kurzyć się w muzealnych gablotach. Każdy może docenić zarówno jego wygląd, jak i osiągi montując go na swoim motocyklu.

Warto tu wspomnieć, że podobny stopień zaangażowania w produkcję Akrapovic stosuje także w wypadku innych swoich układów wydechowych. Zatem jeżeli nie macie akurat Panigale, w ofercie producenta na pewno znajdziecie coś specjalnie do swojego motocykla.