Auto Świat Wiadomości Tego nie rób, jadąc autem w trakcie burzy. Unikniesz kłopotów

Tego nie rób, jadąc autem w trakcie burzy. Unikniesz kłopotów

W czasie intensywnych burz i ulew lepiej zastanowić się, czy podróż samochodem jest nam w tym momencie niezbędna. Jednak jeśli musimy już wsiąść w takich warunkach za kierownicę, warto pamiętać o ważnych zasadach, które znacznie poprawią nasze bezpieczeństwo na drodze.

Podróżując autem podczas ulewy i burzy, należy pamiętać o bezpieczeństwie (zdj. ilustracyjne)
Moshbidon / Shutterstock
Podróżując autem podczas ulewy i burzy, należy pamiętać o bezpieczeństwie (zdj. ilustracyjne)
  • Podczas burz i silnych ulewni unikanie podróży samochodem może zdecydowanie zwiększyć nasze bezpieczeństwo
  • Jeśli musimy się zatrzymać, wybierajmy miejsca osłonięte i unikać zagłębień, które mogą stać się pułapką wodną
  • W przypadku silnych ulew prowadźmy z ostrożnością, unikając głębokich kałuż, które mogą uszkodzić pojazd
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Gdzie zatrzymać się podczas burzy?

Silne ulewy i burze, które przechodzą przez Polskę, powodują zagrożenie także na drogach. W przypadku nawałnic najlepiej zjechać na parking lub stację benzynową. Idealnym rozwiązaniem byłoby znalezienie miejsca z solidnym dachem i przeczekanie tam intensywnych opadów. O to może być jednak trudno — w takim przypadku należy zjechać poza pobocze drogi. Warto wybierać postój w miejscu z utwardzonym podłożem.

Dlaczego nie należy parkować pod drzewem?

Podczas zjeżdżania z drogi należy pamiętać, by nie zostawiać auta w zagłębieniu terenu, w którym może zebrać się sporo wody. Jeśli to możliwe, zatrzymaj się w takim miejscu, gdzie najbliższe drzewo nie będzie w stanie dosięgnąć samochodu. Jeśli to niemożliwe, wybieraj drzewa o cienkich, elastycznych korzeniach i unikaj tych bardziej masywnych.

Sprawdź: Ulewy i burze przechodzą przez Polskę. Ważny apel Władysława Kosiniaka-Kamysza

Klatka Faradaya - dlaczego samochód chroni przed piorunem

W trakcie burzy pozostań w samochodzie. Metalowa karoseria samochodu to tzw. klatka Faradaya. Jeśli piorun uderzy w metalową część, pasażerowi teoretycznie nic nie powinno się stać. Wnętrze stanowi też ochronę przed gałęziami porwanymi przez wiatr.

W trakcie postoju warto zostawić włączony silnik — zapewnimy sobie w ten sposób powietrze i widoczność bez konieczności otwierania drzwi i szyb. Włączony silnik może przydać się także wtedy, gdy ze względów bezpieczeństwa będziemy chcieli opuścić zajmowane miejsce. Warto też w trakcie postoju pozostawić włączone światła — będziemy lepiej widoczni dla innych kierowców.

W trakcie burzy i nawałnic jedźmy z głową

Jeśli nie mamy się jak zatrzymać w trakcie burz i nawałnic, bezwzględnie należy zdjąć nogę z gazu. Na autostradzie nie zatrzymuj się i staraj się jechać, nawet wolno. Przy ekstremalnie wolnej jeździe można włączyć światła awaryjne, ostrzegając w ten sposób innych kierowców. Zatrzymanie się na autostradzie nie jest wskazane — w trakcie ulew pasy są słabo widoczne. W przypadku zatrzymania się na poboczu ktoś mógłby wjechać w nasze auto.

Zobacz: Tego nie rób podczas burzy. "Piorun może trafić przez otwarte okno"

Widząc na drodze dużą kałużę, warto spróbować ją ominąć. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy spokojnie przez nią przejechać. Woda wzbijana spod opon nie tylko zalewa przednie szyby kierowców jadących z przeciwka, ale może także łatwo dostać się do układu zapłonowego lub innych elementów elektrycznych, uniemożliwiając dalszą jazdę.

DKO
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków