Mazda MX-30 oficjalnie zadebiutowała podczas salonu samochodowego w Tokio w październiku ubiegłego roku. I choć prezentacja odbyła się na rodzimym rynku japońskim, to auto zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o klientach ze Starego Kontynentu.

Mazda MX-30 – do 200 km zasięgu

Nowy crossover bazuje na platformie Skyactiv-Vehicle, tej samej która wykorzystywana jest przez kompaktowego CX-30, ale odpowiednio przystosowanej do elektrycznego napędu e-Skyactiv. Składa się on z elektrycznego silnika o mocy 107 kW (145 KM) i momencie 265 Nm, zasilanego z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 35,5 kWh. Dzięki temu zasięg auta po pełnym naładowaniu baterii wynosi około 200 km w cyklu WLTP. Co ważne, przy użyciu szybkiej ładowarki o mocy do 50 kW, akumulatory można doładować do 80 proc. pojemności w ciągu 40 minut ( do 4,5 godziny przy wykorzystaniu ładowarki sieciowej o mocy 11 kW lub do 14 godzin ze zwykłego domowego gniazdka 230 V). Mazda obiecuje przy tym wyróżniające się właściwości jezdne. MX-30 przyspiesza do „setki” w 9,7 s, a jego prędkość maksymalna to 140 km/h.

Pod względem stylistycznym stanowi rozwinięcie typowej dla Mazdy filozofii designu KODO – Duszy ruchu i wyróżnia się zgrabnym nadwoziem dobrze wpisującym się w popularny segment rynkowy kompaktowych crossoverów. To, co wyróżnia nadwozie MX-30, to brak słupków środkowych i otwierane „pod wiatr” tylne drzwi w stylu legendarnej Mazdy RX-8.

Wnętrze oferuje miejsce dla 5 pasażerów i wykończone jest ekologicznymi materiałami, w tym pochodzącymi z recyclingu. Kokpit zorientowany na kierowcę ma czystą, minimalistyczną formę i po praz pierwszy w Mazdzie oferuje dotykowy panel o przekątnej 7-cali do sterowania klimatyzacją. Centralne miejsce na konsoli środkowej zajmuje również dotykowy 8,8-calowy ekran systemu multimedialnego, a za kierownicą umieszczono wirtualne 7-calowe zegary.

Mazda MX-30 – pięć wersji do wyboru

Auto można już zamawiać u dilerów marki. Klienci mają do wyboru pięć wersji wyposażeniowych: Kai, Kanjo, Hikari i topową Enso w cenach od 142 900 zł do 156 900 zł. W ofercie rezerwacyjnej dostępna jest także bogato wyposażona wersja First Edition za 149 900 zł.

W przyszłym roku do gamy dołączy odmiana z tzw. range extenderem, czyli z dodatkowym silnikiem benzynowym, który pełniąc rolę generatora prądu ładującego baterię zapewni większy zasięg.