Mazda RX-Vision GT3 Concept to owoc współpracy japońskiego koncernu i firmy Polyphony Digital, która jest odpowiedzialna za cykl Gran Turismo Sport na konsolę Sony PlayStation 4. Gran Turismo Sport jest grą certyfikowaną i promowaną przez FIA (Federation Internationale de l'Automobile) jako platforma wirtualnego sportu samochodowego. Mazda jest od niedawna oficjalnym partnerem wirtualnej serii wyścigowej FIA Gran Turismo Championship.

Mazda RX-Vision GT3 Concept – wirtualna wyścigówka

Sam model prezentuje się obłędnie i jest wirtualnym konceptem stworzonym przez zespół projektantów kierowanych przez Norihito Iwao (pracuje dla Mazdy od 1993 roku i odpowiadał za styl m.in. takich modeli jak CX-5 i CX-3), w oparciu o przedstawioną na salonie samochodowym w Tokio w październiku 2015 roku studyjną Mazdę RX-Vision. Zgodnie z przepisami dla kategorii GT3 z modelu bazowego przejęto niezmienione: kabinę i drzwi, za to stosownym modyfikacjom poddano szereg innych elementów konstrukcji. Objęły one m.in. poszerzenie rozstawu kół przednich i tylnych, montaż szerszych błotników, wprowadzenie dużego wlotu powietrza na masce, regulację położenia przedniego spoilera oraz tylnego skrzydła dla optymalizacji właściwości aerodynamicznych i zapewnienia odpowiedniej siły docisku. Dzięki wyeliminowaniu z wnętrza zbędnych elementów lub zastąpienie ich lżejszymi odpowiednikami udało się ograniczyć wagę auta do 1250 kg, obniżyć środek ciężkości i zapewnić idealny rozkład mas wynoszący 48:52.

Mazda podkreśla, że wszystkie elementy sterowania w kabinie zostały rozmieszczone z naciskiem na łatwość obsługi podczas wyścigu. Stąd specjalny kształt kierownicy, wyprofilowanie fotela czy ustawienie ustawienie pedałów.

Zamontowany centralnie z przodu silnik RX-Vision to wolnossąca jednostka Wankla Skyactiv-R z 4 wirującymi tłokami.Przy pojemności 2600 cm3 osiąga ona moc 570 KM przy 9000 obr./min i moment obrotowy 540 Nm przy 7500 obr./min.

Mazda RX-Vision GT3 Concept – cyfrowy sport

Gran Turismo jest serią gier symulacyjnych tworzonych przez Polyphony Digital na konsole Sony Playstation od 1997 roku. Już w pierwszej edycji gry dostępne były modele Mazdy: Eunos Roadster, Eunos Cosmo oraz Enfini RX-7. Wraz z rozwojem platformy zwiększała się także liczba aut marki, a w 2015 roku zaprojektowany pierwotnie jako wirtualny model LM55 Vision Gran Turismo w klasie wyścigowej LMP1 został odtworzony w skali 1:1 i przedstawiony w realnym świecie podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Od sezonu 2018 federacja FIA zatwierdziła wirtualny turniej Gran Turismo Championship jako oficjalne e-sportowe Mistrzostwa Świata FIA.

W najnowszym wydaniu – Gran Turismo Sport – gra jest już dostępna tylko on-line, a występują w niej auta wielu producentów – gama modeli podzielonych na różne kategorie sięga około 150. Do wyboru są też różnego rodzaju trasy wyścigowe, od fikcyjnych torów po miejskie i odwzorowane ze detalami najsłynniejsze obiekty świata, w tym: Circuit de la Sarthe (miejsce Le Mans 24h), Nurburgring, Monako, Silverstone, Indianapolis Speedway, Laguna Seca Raceway, Fuji Speedway, czy Suzuka. Co ważne, dzięki perfekcyjnej symulacji prowadzenia samochodu wraz z regulacją pracy poszczególnych systemów czy kalibracji zawieszeni z gry korzystają nie tylko amatorzy lecz także profesjonalni kierowcy, którzy szkolą się wirtualnie przed prawdziwymi zawodami.

Mazda dzięki wprowadzeniu do Gran Turismo Sport modelu RX-Vison Concept chce poszerzyć grono swoich fanów, a przy tym rozważa udział w projektach, które najlepszym e-kierowcom umożliwią przejście z wirtualnego świata do prawdziwych startów w seriach wyścigowych na świecie.