• Kia Sorento czwartej generacji będzie występowała z silnikiem Diesla o mocy 202 KM oraz z napędem hybrydowym generującym 230 KM
  • Do wyboru będą odmiana z napędem na przód lub na wszystkie koła oraz z nadwoziem 5- bądź 7-osobowym
  • Do sprzedaży w Polsce samochód trafi w trzecim kwartale 2020 roku

Nowa Kia Sorento jest nie tylko największym SUV-em sprzedawanym przez koreańską firmę w Europie, lecz stanie się najbardziej nowoczesnym modelem tej marki. To jednocześnie pierwsze wydanie Sorento, które będzie dostępne m.in. z napędem hybrydowym. To jeszcze nie koniec nowości, bowiem samochód zyskał bardziej wyraziste linie nadwozia, a także urósł w porównaniu z poprzednikiem.

Podczas projektowania pojazdu styliści mieli za zadanie stworzyć zupełnie nowy model, ale w taki sposób żeby zachować charakter typowy dla tego modelu. W efekcie powstał samochód, którego linie nadwoziowe wyostrzyły się, a jednocześnie zdecydowano się na stylistyczne detale oraz proporcje, które optycznie wydłużyły karoserię. Wszystko to sprawiło, że Sorento prezentuje się teraz bardziej elegancko. Z przodu Sorento dominuje powiększona atrapa chłodnicy o typowej dla Kii stylistyce tygrysiego nosa. Całość uzupełnia duży wlot powietrza w zderzaku.

Kia Sorento czwartej generacji jest o 10 mm dłuższe, szersze oraz wyższe od poprzednika. Pomimo powiększonych rozmiarów auto sprawia wrażenie smuklejszego niż dotychczas, a jednocześnie proporcje dobrano w taki sposób żeby Sorento sprawiało wrażenie masywniejsze.

Auto zostało zbudowane na zupełnie nowej platformie i w porównaniu z poprzednikiem ma o 35 mm zwiększony rozstaw osi (teraz wynosi on 2815 mm). Już poprzednik oferował mnóstwo przestrzeni pasażerom, a teraz dzięki większemu rozstawowi osi jest pod tym względem jeszcze lepiej. Ciężko będzie znaleźć tak wysokie osoby, którym mogłoby zabraknąć miejsca na nogi lub nad głowami. W dalszym ciągu auto będzie oferowane w wersji 5- lub 7-osobowej.

Niemniej istotne jest to, że wnętrze wykończono materiałami wysokiej jakości. Kia obiecuje, że pod tym względem nowy model będzie znacznie lepszy w porównaniu z tym co oferowały poprzednie generacje Sorento. We wnętrzu będzie panował elegancki wystrój, który podkreślony zostanie aplikacjami z metalu czy satynowymi powierzchniami, a także skórzaną tapicerką.

Jednocześnie nie zapomniano o nowoczesnych rozwiązaniach, które przyczynią się do lepszej czytelności deski rozdzielczej oraz ułatwią obsługę urządzeń pokładowych. Przed kierowcą znajduje się 12,3-calowy zestaw cyfrowych wskaźników, który optycznie łączy się z zainstalowanym na konsoli środkowej dotykowym ekranem o przekątnej 10,25 cala. Poniżej niego znalazły się przyciski do obsługi klimatyzacji.

Kia Sorento – teraz także z hybrydą

Pod względem wersji napędowych doczekaliśmy się prawdziwej rewolucji. Kia Sorento czwartej generacji będzie jednocześnie pierwszą odmianą topowego SUV-a, w której pojawi się napęd hybrydowy. Układ składa się z doładowanego benzyniaka 1.6 generującego 180 KM oraz elektrycznej jednostki o mocy 60 KM. Oba motory mają moment obrotowy po 264 Nm. Dzięki temu łączna moc układu wynosi 230 KM, a moment obrotowy – 350 Nm. Oprócz hybrydy w ofercie będzie jeszcze diesel o pojemności 2,2 litra i mocy 202 KM oraz momencie obrotowym wynoszącym 441 Nm.

Niezależnie od wybranej wersji silnikowej moment obrotowy przekazywany jest na przednie lub na wszystkie koła za pomocą automatycznej skrzyni biegów. W przypadku hybrydy jest to przekładnia 6-stopniowa, a w dieslu 8-stopniowa, dwusprzęgłowa.

Kierowcy zainteresowani nowym wydaniem Sorento muszą uzbroić się w cierpliwość. W Polsce początek sprzedaży samochodu zaplanowany został na trzeci kwartał tego roku. Ceny również poznamy najwcześniej po wakacjach.

Kia Sorento – nasza opinia

Nowoczesna stylistyka karoserii i wnętrza łączy się z eleganckim wykończeniem, a pod maską oprócz diesla doczekaliśmy się układu hybrydowego. Już te cechy sprawiają, że Kia Sorento czwartej generacji może się podobać. Jeżeli do tego dodamy przestronne wnętrze, możliwość podróżowania nawet w 7 osób oraz pojemny bagażnik to mamy kandydata na bestsellera wśród SUV-ów.

Kia Sorento – dane techniczne

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 2151 ccm, t.diesel. hybryda (benz. 1598 ccm + elektr.)
Moc 202 KM przy 3800 obr./min 230 KM (moc układu)
Moment obrotowy 441 Nm przy 1750 obr./min 350 Nm
Skrzynia biegów aut. 8 aut. 6
Napęd przedni lub 4x4 przedni lub 4x4
Długość/szerokośc/wysokość 4810/1900/1695 mm 4810/1900/1695 mm
Rozstaw osi 2815 mm 2815 mm
Pojemność bagażnika 910-2100 l (7-osobowy – 187/821/2011 l) 902-2085 l (7-osobowy – 179/813/1996 l)