• Z puli 30 tys. egzemplarzy Volkswagena ID.3 1ST, zarezerwowano już ponad 10 tys. aut. Rezerwacja wiąże się z wpłatą tysiąca euro lub 5 tys. zł
  • W ciągu pierwszych 24 godzin od uruchomienia systemu internetowej rezerwacji zainteresowanie było tak duże, że doszło do czasowego zablokowania serwisu
  • Model ID.3 oferowany w przedsprzedaży to bogato wyposażona wersja 1ST z baterią o pojemności 58 kWh

Na początek 30 tys. egzemplarzy. Tyle elektrycznych Volkswagenów ID.3 trafi na rynek w ramach specjalnej inauguracyjnej serii. Okazuje się, że Volkswagen szacował wyjątkowo ostrożnie. W ciągu pierwszych 24 godzin od uruchomienia europejskiego systemu rezerwacji zainteresowanie nowym modelem przerosło oczekiwania koncernu.

Zaledwie jedna doba wystarczyła, by Volkswagen przyjął ponad 10 tys. rezerwacji (każda po wniesieniu opłaty tysiąca euro lub 5 tys. zł). Na tym nie koniec. Volkswagen twierdzi, że liczba rezerwacji dalej rośnie z każdą godziną. A to przyniosło zupełnie nieoczekiwane efekty. Tak ogromne zainteresowanie nie pozostało bowiem bez wpływu na działanie serwisu online stworzonego na potrzeby nowego samochodu. Okazało się, że internetowy system rezerwacyjny chwilami nie był przygotowany na tak dużą liczbę korzystających osób. Stąd odnotowano chwilowe blokowanie działania serwisu.

Model ID.3 oferowany w przedsprzedaży to bogato wyposażona wersja 1ST z baterią o pojemności 58 kWh. Ceny elektryka rozpoczynają się od 40 tys. euro (do wyboru będą trzy warianty wyposażenia). Najtańsza, podstawowa odmiana będzie zaś znacznie tańsza aż o 10 tys. euro. Dostępna będzie jednak dopiero w późniejszym okresie.

Otwartą kwestią pozostaje, ile z zarezerwowanych samochodów zostanie ostatecznie sprzedanych. Podczas pierwszej prezentacji podkreślano, że złożenie rezerwacji i wpłacenie kaucji nie jest wiążące. Klient może bowiem w każdej chwili zrezygnować z zakupu i otrzymać zwrot wpłaconej kaucji. Mają na to czas co najmniej do jesieni, kiedy to Volkswagen przedstawi dokładną specyfikację. Wówczas będzie można doprecyzować zamówienie.

Pierwsi klienci będą się musieli uzbroić w cierpliwość. Volkswagen planuje rozpoczęcie produkcji ID.3 dopiero pod koniec bieżącego roku. Pierwsze egzemplarze elektrycznych aut mają zaś trafić do klientów dopiero w połowie przyszłego roku.