Bałtów słynie z odkrycia polskiego paleontologa Gerarda Gierlińskiego, który odnalazł ślady dinozaurów z okresu jury. Miejsce to położone jest w dolinie rzeki Kamienna i otoczone wzgórzami, skałkami wapiennym, wąwozami, podmokłymi terenami oraz stromymi wzniesieniami. Teren idealny przed milonami lat dla dinozaurów stanowi dziś wyzwanie dla głodnych ekstremalnych doznań i ciekawych wrażeńturystycznych aktywnych ludzi.

Trzecia edycja Bałtowskich Bezdroży była jednocześnie imprezą przeprawową i turystyczną. Rajd rozpoczął się 1 lipca prologiem, rozegranym na błotnistej i śliskiej trasie. W pierwszej kolejności wystartowały samochody z grupy Turystycznej. Później do rywalizacji stanęły auta z najliczniejszej kategorii – „Turystyczna z wyczynem”, a na końcu najbardziej zmodyfikowane pojazdy z Extreme.

Organizatorzy dla każdej klasy przygotowali odpowiednią trasę. Najtrudniejszą miała oczywiście grupa Extreme. Jej ślad poprowadzono mało uczęszczanymi duktami leśnymi, pośród wąwozów, nad brzegiem rzeki i bagiennymi fragmentami. Oprócz pokonania trasy na uczestników czekały zawieszone w różnych miejscach pieczątki. Ich zdobycie nierzadko wymagało stosowania różnych technik off--roadowych. Często też zawodnicy wzajemnie sobie pomagali. W wyłonieniu zwycięzców pomógł krótki odcinek jechany na czas.

W klasach turystycznych ekipy miały do pokonania o wiele dłuższy dystans, ale w łatwiejszym terenie. Samochody poruszały sie po trasie o długości ok. 70 km wśród bardzo malowniczej scenerii okolic Bałtowa. Przejeżdżali leśnymi i polnymi drogami, mijając po drodze błotne koleiny i malownicze wąwozy. Klasa wyczynowa na swojej drodze napotykała trudniejsze przeszkody: strome podjazdy, trawersy i piaszczsyte wzniesienia.

Na trasie umieszczono także pieczątki, których zdobycie nie było najłatwiejsze, bowiem skompletować je udało się tylko nielicznym. W sobotę po zamknięciu trasy przygotowano wieczorek off-roadowca z bogatym poczęstunkiem kulinarnym, uprzyjemniony pokazami tancerek. W niedzielne popołudnie, w strugach deszczu rozegrano dodatkowy szybkościowy odcinek specjalny.

Wokół piaskarni, na której ścigali się zawodnicy wszystkich kategorii, ustawili się liczni kibice, którzy dopingowali i komentowali przejazdy. Formuła imprezy skierowana do miłośników nie tylko ekstermalnego off-roadu, okazała się niezwykle celna. Następna edycja Bałtowskich Bezdroży planowana jest na przełom października i listopada 2011 r.