Wybierz samochód

Citroen Xsara Picasso

Citroen Xsara Picasso

Citroën Xsara Picasso to rodzinny minivan produkowany przez francuski koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 1999 roku i odniosło bardzo duży sukces rynkowy. Francuzi chcieli nazwać swojego minivana na cześć hiszpańskiego malarza, który większość swojego życia tworzył w ojczyźnie Citroëna, jednak zanim to się stało, firma musiała wykupić prawa do używania nazwiska artysty.

Xsara Picasso bazuje na zmodyfikowanej płycie podłogowej kompaktowej Xsary. Nowoczesne i ponadczasowe 5-drzwiowe nadwozie ma jajowaty kształt, a jego twórcą był Donato Coco. Wnętrze jest bardzo przestronne i z łatwością pomieści 5 pasażerów. Zajmując pozycję za kierownicą, nie znajdziemy za nią tablicy wskaźników. Została ona umieszczona pośrodku deski rozdzielczej w cyfrowej formie. Konsola środkowa jest bardzo przejrzysta i łatwa w obsłudze. Bagażnik z kolei ma aż 550 litrów pojemności.

W 2002 roku wprowadzono pierwsze zmiany m.in. w wyposażeniu oraz układzie hamulcowym. 2 lata wcześniej auto zdobyło tytuł „Złotej Kierownicy”. Z kolei w 2004 roku przeprowadzono facelifting, który przyniósł nieco inne zderzak oraz grill, a wnętrze zostało dopracowane pod względem jakości.

W tym samym roku pojawił się nowy silnik wysokoprężny HDi o pojemności 1.6 litra i mocy 110 KM, który po roku został „zduszony” do 90 KM i tym samym zastąpił dotychczasową, 90-konną jednostkę wysokoprężną 2.0 HDi. Wśród benzyniaków do wyboru były silniki o pojemności 1.6, 1.9 oraz 2 litrów i mocy odpowiednio 88-109, 116 oraz 137 KM. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 4-stopniowego automatu oraz 5-biegowej skrzyni manualnej.

Mimo wprowadzenia na rynek w 2006 roku następcy Xsary Picasso – C4 Picasso, minivan ze względu na duże zainteresowanie pozostał w produkcji aż do 2010 roku, kiedy został ostatecznie wycofany z rynku.

Jego konkurentami byli Nissan Almera Tino oraz Renault Scenic.

Citroen Xsara Picasso - generacje

Citroen Xsara Picasso - powiązane artykuły