Czytelnicy bardzo często pytają nas, jak można odwołać się od mandatu, który w ich opinii im się nie należał. Po raz kolejny przypominamy więc: prawo nie daje właściwie takiej możliwości. W chwili złożenia podpisu na blankiecie przyznajemy się do wykroczenia, tym samym mandat staje się prawomocny. Co innego, kiedy znajdziemy za wycieraczką wezwanie do uiszczenia opłaty specjalnej za parkowanie –możemy się odwoływać, i to aż w dwóch instancjach. Podpowiadamy, kiedy uda się uniknąć płacenia, a kiedy lepiej nie zwlekać.

Zdjęcie z fotoradaru - Otrzymane pocztą zdjęcie z fotoradaru to nie prawomocny mandat! Realną szansę na uniknięcie kary mamy w takiej sytuacji tylko wtedy, kiedy zdjęcie jest niewyraźne lub widać na nim dwa samochody. Jednak w praktyce nieudane fotki są wcześniej selekcjonowane przez służby obsługujące urządzenia rejestrujące (policję i straż miejską). Po otrzymaniu zdjęcia pocztą mamy w teorii 7 dni na wskazanie, kto prowadził auto.

W praktyce czasu może być mniej, bowiem ustawowo nałożenie mandatu karnego musi nastąpić przed upływem 30 dni od momentu ujawnienia przewinienia (czyli odczytania zdjęć z dysku). Jeśli nie uda się w tym terminie ustalić tożsamości kierowcy, sprawa trafia do właściwego sądu rejonowego. Właściciel auta, w przypadku gdy nie jest w stanie wskazać, kto kierował pojazdem, zwykle otrzyma mandat za niewskazanie sprawcy, ale nie dostanie punktów karnych.

Opłaty dodatkowe- Kara za brak uiszczenia opłaty w strefie płatnego parkowania to nie mandat! Jest to tzw. opłata dodatkowa, podlegająca regulacjom kodeksu cywilnego i Ustawy o drogach publicznych. Możemy więc odwoływać się od decyzji administracyjnej nakładającej opłatę do odpowiednich organów miasta (gminy). W Warszawie (w innych miastach procedura jest analogiczna) kierowcy kwestionujący zasadność wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej mogą wnieść reklamację (w formie pisemnej) w terminie 7 dni od daty wystawienia.

W przypadku nieuwzględnienia reklamacji przez komisję reklamacyjną kierowcom przysługuje jeszcze prawo wniesienia odwołania do komisji odwoławczej (w ciągu 7 dni od odrzucenia reklamacji). Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, ale jeżeli nie mamy dowodu uiszczenia opłaty ani racjonalnego wytłumaczenia, szanse na pozytywne rozpatrzenie reklamacji są nikłe. Opłaty dodatkowe wystawione po 4.10.2005 r. przedawniają się po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powinny zostać uiszczone. Zdaniem władz Warszawy wcześniej wystawione wezwania do zapłaty nie ulegają przedawnieniu.

Poznaj prawo - Mandat kredytowanyKodeks postępowania w sprawach o wykroczenia z dnia 24 sierpnia 2001 roku:

Art. 101 § 1. Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym (nieprzekraczalnym – przyp. red.) terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.

Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971 roku (z późn. zmianami):Art. 45 § 3. Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Zdjęcie z fotoradaru Ustawa Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia z dnia 24 sierpnia 2001 roku:

Art. 97 § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy: 2) stwierdzi popełnienie wykroczenia (...) za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu – w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie (...) 30 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2.

Opłaty dodatkowe Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (tekst po nowelizacji z lipca 2005 r.):

Art. 13 f.1. Za nieuiszczenie opłat (w strefie płatnego parkowania – przyp. red.) pobiera się opłatę dodatkową.

2. Rada gminy (rada miasta) określa wysokość opłaty dodatkowej (...) oraz sposób jej pobierania. Wysokość opłaty dodatkowej nie może przekroczyć 50 zł.

Art. 40 d. 3. Obowiązek uiszczenia opłat określonych w (...) art. 13 f ust. 1 (...) przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty lub kary powinny zostać uiszczone.