Porządki należy zacząć od wysuszenia wnętrza i wywietrzenia go. Najlepiej w tym celu otworzyć wszystkie drzwi i klapę bagażnika w ciepły słoneczny dzień, a wilgoć z powodzeniem wyparuje.

W tym czasie trzeba wyjąć dywaniki i, jeśli takimi dysponujemy, wymienić je na welurowe. Naszym oczom z pewnością ukaże się spora ilość piasku, którą usunąć należy przy pomocy odkurzacza. W razie potrzeby można się również zająć czyszczeniem tapicerki, pamiętając o konieczności jej wysuszenia. W słoneczny dzień nie będzie z tym problemu.

Po odkurzeniu podłóg dobrze jest wyczyścić wszystkie wewnętrzne plastikowe elementy specjalnym antystatycznym preparatem w spreju, który nie tylko nada połysk i odświeży tworzywo, ale także zapobiegnie szybkiemu powrotowi drobinek kurzu.

Przy wiosennych porządkach pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu szyb, szczególnie od wewnątrz. Ich zabrudzeniu sprzyja wycieranie parujących w zimie powierzchni gumową ściągaczką, szmatką, a nawet dłonią. Czyste szyby, a szczególnie przednią, docenimy podczas jazdy pod słońce lub w nocy, kiedy smugi i warstwa brudu nieprzyjemnie rozpraszają światło.

Pierwsze ciepłe dni niech skłonią nas również do porządków w bagażniku, gdzie wiele osób zimą wozi przeróżne preparaty odmrażające, a bardziej przezorni nawet łopatę czy pojemnik z piaskiem. To wszystko jest o tej porze roku niepotrzebne, a tylko zajmuje miejsce i powoduje nieznaczny wzrost zużycia paliwa.

Warto też zajrzeć do zakamarków pod klapą, gdzie znajduje się koło zapasowe. Szczególnie w starszych samochodach może tam zgromadzić się woda, która powoduje korozję, a z czasem może być powodem przykrego zapachu. Trzeba koniecznie tę wodę osuszyć, a dla pewności skontrolować ponownie za kilka dni, czy tygodni i ewentualnie zlikwidować źródło przecieku.