Włochy słyną z setek wyciągów i tysiącach kilometrów dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Włoskie kurorty narciarskie często są wybierane przez polskich turystów. Przypominamy najważniejsze informacje dla kierowców wybierających się w Dolomity i Południowy Tyrol.

Korzystanie z autostrad we Włoszech jest płatne (bramki), tak samo jak z niektórych tuneli. Za przejazd można płacić gotówką, kartą kredytową lub magnetyczną Viacard (metoda pre-paid; dostępne karty o wartości 25, 50 lub 75 euro). Płatna jest też przełęcz Stelvio (10 euro).

Karty Viacard mają wartość: 25, 50 oraz 75 euro. Można je kupić m.in. w biurach turystyki Polskiego Związku Motorowego.

Uwaga: zimą przełęcze Gavia, Mont i Petit S. Bernard są zamknięte.

Wyposażenie obowiązkowe samochodu we Włoszech to:

- kamizelki ochronne (kierowca i pasażer muszą je wkładać w momencie opuszczania samochodu na drodze lub w zatoce parkingowej)

- trójkąt

- od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązkowo należy używać opon zimowych lub wozić w aucie łańcuchy przeciwślizgowe (w rejonie Val d'Aoste nakaz obowiązuje od 15 października).

W samych Dolomitach na narciarzy czeka ponad 600 wyciągów i 1600 kilometrów tras zjazdowych Foto: Auto Świat
W samych Dolomitach na narciarzy czeka ponad 600 wyciągów i 1600 kilometrów tras zjazdowych

Przepisy drogowe:

- dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za przekroczenie tego limitu grożą następujące kary:

1. 0,5 g/l - 0,8 g/l - mandat od 500 do 2000 Euro, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy i 10 pkt karnych,

2. powyżej 0,8 g/l - 1,50 g/l - mandat od 800 do 3.200 Euro, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy i 10 pkt karnych, oraz sankcja w postaci ograniczenia wolności do 6 miesięcy.

3. powyżej 1,5 g/l - mandat od 1.500 do 6.000 Euro, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 12 do 24 miesięcy i 10 pkt karnych, oraz sankcja w postaci ograniczenia wolności od 3 do 12 miesięcy, konfiskata samochodu z orzeczeniem o przepadku mienia.

- niektóre kategorie kierowców mają bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Przy ewentualnej kontroli poziom alkoholu musi być zerowy. Dotyczy to m.in. kierowców posiadających prawo jazdy mniej niż 3 lata i kierowców w wieku pomiędzy 18 a 21 rokiem życia.

- kierowcy aut zarejestrowanych za granicą są zobowiązani do natychmiastowego opłacenia mandatów, w przeciwnym razie policja zatrzymuje pojazd na parking depozytowy do czasu uregulowania kary.

- ograniczenia prędkości: teren zabudowany 50 km/h, autostrada 130 km/h, pozostałe 90-110 km/h. Na niektórych autostradach trzypasmowych i z pasem awaryjnym limit prędkości może zostać zwiększony do 150 km/h, ale tylko tam gdzie jest to wskazane i gdzie jest zainstalowany system „tutor" - system wykrywający średnią prędkość na danym odcinku drogi.

- kierowcy wjeżdżający samochodem (za wyjątkiem pojazdów elektrycznych) do centrum Mediolanu muszą wnieść opłatę w wysokości 5 euro za dzień. Strefa nosi nazwę "Area C pass" i obejmuje strefę "Cerchia dei Bastioni". Opłata jest pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 7h30 -19h30. Płatności można dokonać w momencie wjazdu do strefy lub dzień wcześniej w kioskach z prasą, dystrybutorach automatycznych Intesa Sanpaolo i parkometrach.

Uwaga: za brak łańcuchów lub opon zimowych grozi mandat od 78 do 311 euro.