Zestawienie dziesięciu najczęściej poszukiwanych marek aut używanych od lat opanowały auta należące do niemieckich producentów, na czele z Volkswagenem, Audi i BMW. Dopiero na dalszych miejscach pierwszej dziesiątki pojawia się Fiat, Renault czy Toyota.

Najpopularniejszym modelem został - czwarty rok z rzędu – Volkswagen Golf. Jednakże hitem polskiego rynku nie jest już 1,9 TDI. Polacy częściej wyszukiwali wersji z silnikiem benzynowym. Najpopularniejszy rocznik to 2008, a kolor czarny. Pierwszą dziesiątkę najczęściej poszukiwanych używanych aut w Polsce przedstawiamy w galerii zdjęć (przycisk "Zobacz galerię" pod artykułem).

Mocno zmieniły się preferencje Polaków co do wybieranego rodzaju paliwa. Rok temu silnik Diesla pojawiał się w połowie wszystkich zapytań o typ zasilania, teraz w zaledwie jednej trzeciej. Najmocniej wzrosła popularność pojazdów z LPG, ten parametr zaznaczało ponad 25 procent poszukujących.

- Szukamy oszczędności na paliwie, ale jesteśmy gotowi zapłacić za auto nieco więcej niż w ubiegłych latach - mówi Radosław Dobrołęcki, dyrektor serwisu otoMoto.pl – Najpopularniejszy przedział cenowy to "do 10 000 zł". Ale częściej niż w poprzednich latach wybieramy opcję "do 20 000" czy "do 30 000". Jeśli dodamy do tego 6-procentowy wzrost sprzedaży nowych aut w 2013 roku – to doniesienia z rynku motoryzacyjnego przestają brzmieć tak pesymistyczne.

W kategorii aut nowych najczęściej szukano Skody Octavii. To w końcu niekwestionowany lider wszystkich rankingów sprzedaży w Polsce. Przez ostatnie dwa lata ten model ustępował rumuńskiej Dacii Duster, która przebojem wdarła się na pierwsze miejsce wśród najczęściej wyszukiwanych aut nowych w latach 2011 i 2012.

Również w przypadku pojazdów użytkowych niemieccy producenci cieszą się największym zainteresowaniem – Mercedes i Volkswagen zajmują dwa pierwsze miejsca.

Polskie akcenty znalazły się za to w innych kategoriach rankingu. Kolejny rok wśród maszyn rolniczych zwycięża Ursus. Co ciekawe, najbardziej poszukiwane modele to egzemplarze, które mają średnio po 20 lat – i ze względu na swoją prostą i niezawodną konstrukcję wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. I tu kolejna ciekawostka – najpopularniejsze modele, czyli Ursus c360 i Ursus 3512 były bazą do stworzenia kolejnych modeli koparko-ładowarki Ostrówek. A ta z kolei maszyna, zwana "koparką ciągnikową" pojawiła się na trzecim miejscu wśród najbardziej poszukiwanych maszyn budowlanych.

Zobacz TOP 10 najczęściej wyszukiwanych używanych samochodów w Polsce.