Jak wygląda rynek motoryzacyjny w USA?

Amerykański rynek samochodowy charakteryzują typowe amerykańskie muscle cary i pick-upy, a także smukłe limuzyny z Azji. W Stanach Zjednoczonych, kolebce motoryzacji, na 328 mln ludzi przypada 279 mln samochodów, czyli 85% wszystkich mieszkańców ma samochód. Tanie pojazdy częściej są nabywane od osób prywatnych lub od dealerów samochodów używanych. Dużo droższe auta oferują dealerzy, którzy często przyjmują praktycznie nowe pojazdy w rozliczeniu, przy zakupie przez klientów nowszych modeli.

Amerykanie niezmiennie od lat kochają klasyczny pick-up Forda serii F, który uznaje się za najlepiej sprzedający się samochód w historii motoryzacji. A jak wygląda ranking najpopularniejszych marek kupowanych w USA w 2021 roku? Okazuje się, że najwięcej aut klientom w Ameryce dostarczył nie Ford, a Toyota.

  1. Toyota (2 027 786 szt.)
  2. Ford (1 804 824 szt.)
  3. Chevrolet (1 422 031 szt.)
  4. Honda (1 309 222 szt.)
  5. Nissan (919 086 szt.)
  6. Jeep (778 771 szt.)
  7. Hyundai (738 081 szt.)
  8. Kia (701 416 szt.)
  9. RAM (647 331 szt.)
  10. Subaru (583 810 szt.)

Pytanie tylko, czy ta popularność przekłada się także na rynek w Polsce?

Jakie auta z USA sprowadzane są do Polski?

W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie autami sprowadzanymi z USA. W 2021 r. przekroczony został poziom 35 tys. samochodów. W latach 2019 i 2020 sprowadzono ich do kraju nieco ponad 33 tys. sztuk rocznie. Jakie marki najchętniej importuje się z USA?

  1. BMW
  2. Ford
  3. Audi
  4. Chrysler
  5. Mercedes-Benz
  6. Mazda
  7. Volkswagen
  8. Volvo
  9. Toyota
  10. Honda

Najpopularniejsze modele BMW serii 3 i 5, Ford Mustang, Chrysler Grand Voyager, Mazda CX-5 oraz Audi Q5.

Dlaczego Polacy sprowadzają auta z USA?

Kraj ten nie leży tuż za granicą, nie dojedziesz tam samochodem, dlaczego więc Polacy tak chętnie sprowadzają auta z USA? Po pierwsze liczą się atrakcyjne ceny, a po drugie spory wybór. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że import samochodu z Ameryki jest opłacalny tylko wtedy, gdy pojazd jest mniej lub bardziej uszkodzony. Wówczas nie ma znaczenia koszt transportu, cła czy akcyzy, bo i tak sprowadzenie auta z USA się opłaca. W cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych (już po naprawach) można mieć samochód wart w Polsce dwa razy więcej. Opłacalny biznes – kupić tanio, naprawić i drogo sprzedać. Warunek: auto musi być uszkodzone.

Jakie uszkodzenia mają samochody sprowadzane z USA?

Według autoDNA dostawcy raportów historii pojazdów używanych z USA w 2021 roku do Polski sprowadzono ponad 95% samochodów z mniejszym lub większym uszkodzeniem nadwozia. Według danych sprawdzanych po numerze VIN niemal połowa usterek dotyczy zderzaka, rozbitych reflektorów i uszkodzonej chłodnicy. Często sprowadzane są także auta z uszkodzonym tyłem i bokiem oraz wystrzelonymi poduszkami powietrznymi.

Co warto sprawdzić przed importem auta z USA?

Zanim sprowadzisz auto z USA, musisz zadbać o sprawdzenie kilku ważnych szczegółów.

  • Czy tym modelem można poruszać się po polskich drogach?
  • Czy auto przeszło modyfikacje? 
  • Jakiej naprawy wymaga?
  • Sprawdź numer VIN (unikalny numer identyfikacyjny pojazdu).
  • Czy można zweryfikować historię właściciela?
  • Z jakich problemów znana jest dana marka/model?
  • Czy przebieg odpowiada stopniowi zużycia pojazdu? 
  • Czy widoczna jest rdza na karoserii?

Przy zakupie auta z USA również warto dokładnie sprawdzić jego historię na podstawie numeru VIN. Oprócz poznania podstawowych danych pojazdu dowiesz się więcej o jego przebiegu, aktualnym właścicielu, liczbie poprzednich właścicieli oraz o wypadkach i uszkodzeniach. Możesz też poprosić sprzedawcę o pokazanie dokumentacji fotograficznej przed sprowadzeniem samochodu do Polski. Jeśli odmawia jej przedstawienia, prawdopodobnie ma wiele do ukrycia.