To już trzeci sezon Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto. Tym razem zawodnicy rozpoczną zmagania na słowackim torze Slovakiaring i wezmą udział we wspólnym weekendzie wyścigowym z IV rundą Mistrzostw Świata WTCC. To kolejna prestiżowa seria po FIA GT, DTM oraz FIA ETRC.

Do pierwszej w tym sezonie rundy KLR zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie nie zobaczymy dwukrotnego zwycięzcy serii i Mistrza Polski – Bartłomieja Mireckiego. Częstochowianin wygrał KLR dwa razy z rzędu (po raz pierwszy w wieku 16 lat) i nie może wziąć udziału w Mistrzostwach po raz trzeci. Młody kierowca ma już inne plany i oddaje pole do popisu swoim konkurentom.

Bartłomiej Mircki - dwukrotny Mistrz Polski Kia Picanto (2012, 2013) Foto: ACZ / Kia
Bartłomiej Mircki - dwukrotny Mistrz Polski Kia Picanto (2012, 2013)

Ubiegłoroczny sezon pokazał, że o zwycięstwo może powalczyć Karol Lubas - kolega Mireckiego z zespołu BM Racing Team. Niezłym tempem na treningach wykazywał się też debiutujący w KLR Karol Urbaniak. Jednak głównym pretendentem pozostaje zawodnik innego teamu Michał Śmigiel, trzeci w klasyfikacji generalnej w 2013 roku. Chrapkę na zwycięstwo na pewno mają też Stanisław Kostrzak oraz Konrad Wróbel.

Harmonogram I rundy Kia Lotos Race 2014

Wyścigowy weekend na Slovakiaring rozpocznie się od sobotnich sesji kwalifikacyjnych, organizowanych wg. wprowadzonego w minionym sezonie schematu: Q1 i Q2 przeznaczone są dla wszystkich uczestników rundy, natomiast w finałowej Q3 udział bierze najszybszych 10 zawodników, którzy uzyskali najlepszy swój czas okrążenia w którejś z poprzednich sesji.

W niedzielę odbędą się dwa wyścigi główne, pierwszy z nich otworzy dzień rywalizacji na Slovakiaring, drugi bieg przewidziano na godzinę 15, pomiędzy wyścigami głównymi serii WTCC.

W pierwszej rundzie stanie do rywalizacji 20 zawodników Foto: ACZ / Kia
W pierwszej rundzie stanie do rywalizacji 20 zawodników

Pośród uczestników otwierającej sezon KLR rundy znajdą się także dwaj gościnnie startujący kierowcy – Maciej Ziemek, polski juror konkursu Car of the Year i dziennikarz serwisu money.pl oraz Łukasz Byśkiniewicz, dziennikarz TVN Turbo i Startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski kierowca pilotowany przez słynnego Macieja Wisławskiego.

Nowości w Kia Lotos Race

Wspólny weekend z Mistrzostwami Świata to nie jedyna nowość. Do grona współorganizatorów serii dołączył bank BNP Paribas, będący partnerem koncernu Kia na rynku finansowym, oraz najdynamiczniej rozwijający się, internetowy serwis ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce - Otomoto.pl.

Nowości czekają też bezpośrednio zawodników, bowiem w kalendarzu serii pojawiły się aż dwa nowe tory – holenderski Zandvoort, który odwiedzą już podczas drugiej rundy KLR i belgijski Zolder, na którym zakończą się tegoroczne zmagania o tytuł Mistrza Polski Kia Picanto.

Zmiany w regulaminie Foto: ACZ / Kia
Zmiany w regulaminie

W regulaminie technicznym największą zmianą będzie ustalenie minimalnej masy samochodu, wraz z wyposażeniem i kierowcą, na 920 kg. Wiąże się to z wprowadzeniem systemu „doważania” samochodów do wymaganych parametrów tak, aby jeszcze bardziej wyrównać szanse uczestników cyklu.

Organizatorem Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto pod egidą PZM jest Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil, a wsparciem służą BNP Paribas, PZU i Otomoto.pl.