Założycielem firmy był Adam Opel, który w 1862 roku zaczynał od produkcji maszyn do szycie, a następnie rowerów, by w 1899 roku wraz z Friedrichem Lutzmannem – producentem nadwozi z Dessau, rozpocząć produkcję samochodów. Pierwszym modelem był Opel-Patent-MotorWagen, napędzany silnikiem o mocy 3,5 KM, który pozwalał na rozwijanie maksymalnej prędkości 20 km/h. Ostatecznie wyprodukowano jedynie 11 egzemplarzy.

W 1901 roku rozpoczęto produkcję motocykli, a w 1902 roku powstał Opel 10/12 PS, który był pierwszym autem wyprodukowanym w Rüsselsheim. Napędzany dwucylindrowym silnikiem, chłodzonym cieczą, osiągał prędkość maksymalną 45 km/h. W 1903 z fabryki wyjechał samochód z silnikiem czterocylindrowym. Podczas I wojny światowej ofertę poszerzyły samochody ciężarowe.

W 1921 roku Opel jako pierwszy producent w Niemczech wprowadza wzorem Forda taśmę produkcyjną. W 1919 roku otwarto pierwszy fabryczny tor wyścigowy. Rok 1929 to sprzedaż przez rodzinę Opla pakietu większosciowego akcji koncernowi General Motors Corporation za 33 362 000 dolarów amerykańskich.

Pierwszym w historii modelem marki Opel z silnikiem ośmiocylindrowym był Regent wyprodukowany w liczbie 25 egzemplarzy. wyprodukowano także 3 modele wyścigowe RAK (Rakete), z których ostatnia wersja uzyskała rekordową wówczas prędkość 254 km/h.W czasie II wojny światowej ciężarówki Opla Opel Blitz stanowiły podstawowe wyposażenie Wehrmachtu.

Po II wojnie światowej nie można było szybko wznowić produkcji, gdyż okupacyjne władze sowieckie wywiozły na wagonach całe wyposażenie fabryki i uruchomiły u siebie produkcję Moskwicza 400, który w rzeczywistości był ostatnim przedwojennym Oplem Kadettem.Ostatecznie produkcję w Rüsselsheim wznowiono w 1947 roku, a pierwszymi modelami były przedwojenne Olympia i Kapitän. Pierwszy nowy zakład otwarty został w 1962 roku w Bochum. W latach następnych produkcja samochodów marki Opel rozwijała się bardzo dynamicznie i pozwoliła na zajęcia miejsca wśród czołowych niemieckich producentów. Powstała także nowoczesna fabryka w Gliwicach, która obecnie produkuje całą rodzinę Opla Astra poza wersją kombi.

Zapraszamy do galerii, w której pokazujemy najważniejsze modele samochodow marki Opel.