Jazda po wertepach i bliska konfrontacja z innymi pojazdami omijającymi ubytki w jezdni - z takimi sytuacjami polscy kierowcy spotykają się na co dzień. Niestety, nie zawsze udaje się wyjść z tego cało.

W całym kraju są miejsca, w których nagminnie dochodzi do szkód wynikających z wpadnięcia w dziurę. Eksperci Ergo Hestii sprawdzili, gdzie możemy napotkać dziury, które są największym postrachem kierowców.

Ogólnopolski ranking odcinków dróg z najniebezpieczniejszymi dziurami (na podstawie analizy ponad 7 tys. szkód z polis AC oraz OC zarządców dróg, zgłoszonych do Ergo Hestii w dniach 15.01-14.02.2011):

 1. Droga wojewódzka nr 221 na odcinku Kolbudy - Przywidz

 2. Mszana (pow. Wodzisław Śląski) skrzyżowanie dróg 933 i 930

 3. Zielona Góra, rondo przy Trasie Północnej

 4. Miejscowość Silno - trasa Tuchola - Chojnice

 5. Trasa Dobrodzień-Olesno na wysokości miejscowości Wachowice

 6. Tychy, ul. Beskidzka

 7. Trasa Zielona Góra-Przylep

 8. Poznań, ul. Warszawska

 9. Droga 426 z Strzelce Opolskie - Zawadzkie

10. Droga Pyrzyce-Banie

Ranking odcinków dróg z najniebezpieczniejszymi dziurami (według województw):

Województwo pomorskie:

Droga wojewódzka nr 221 na odcinku Kolbudy - Przywidz

Miejscowość Silno - trasa Tuchola - Chojnice

Województwo lubuskie:

Zielona Góra, rondo przy Trasie Północnej

Trasa Zielona Góra-Przylep

Województwo opolskie:

Trasa Dobrodzien-Olesno na wysokości Wachowice

Droga 426 z Strzelce Opolskie -> Zawadzkie

trasa Strzelce Opolskie-Dolna

Województwo śląskie:

Mszana (pow. Wodzisław Śląski) skrzyżowanie dróg 933 i 930

Tychy, ul. Beskidzka 

Tychy, ul. Piłsudskiego

Województwo wielkopolskie:

Poznań, ul. Warszawska

Poznań ul. Dąbrowskiego

Województwo zachodniopomorskie:

droga Pyrzyce-Banie

Województwo dolnośląskie:

Oleśnica ul. Wrocławska

Województwo mazowieckie:

Warszawa, ul Raszyńska

Co zrobić gdy uszkodzimy auto na dziurze?

- Już przy pierwszych roztopach znacznie wzrasta liczba zgłaszanych szkód komunikacyjnych, spowodowanych wpadnięciem w dziurę. Najczęstsze uszkodzenia pojazdu to problemy z zawieszeniem, a w szczególności układem jezdnym oraz amortyzatorami. Uszkodzeniom ulegają również felgi i opony, które odkształcają się lub pękają pod wpływem uderzenia - podsumowauje Tomasz Piotrowski z Sopockiego Instytutu Ubezpieczeń.

- Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć dziur, należy zachować zimną krew i pamiętać o kilku  czynnościach, które pomogą nam w uzyskaniu odszkodowania - doradza ekspert.

1. Zatrzymaj się i zrób zdjęcie

Zrób zdjęcia i dołącz je do dokumentacji, którą skompletujesz. Jeśli nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z Tobą podróżowali lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

2. Zawiadom policję

Poproś o interwencję Policji i przyjazd na miejsce zdarzenia w celu sporządzenia stosownej notatki policyjnej wraz z opisem uszkodzeń auta.

3. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi

W tym celu skontaktuj się z Urzędem Gminy, Powiatu lub Województwa i dowiedz się dokładnie, kto jest zarządcą drogi i odpowiada za ten jej odcinek. Właścicielem drogi może być Gmina, Powiat, Województwo, lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Z reguły każdy zarządca dróg posiada ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, co oznacza, że po rozpatrzeniu roszczenia  to Ubezpieczyciel podejmuje decyzję o ewentualnej wypłacie odszkodowania na rzecz poszkodowanego.

4. Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta

Wypełnij stosowny formularz wskazany przez zarządcę dróg. Z reguły wzory formularzy publikowane są na stronach internetowych zarządców dróg.

Dołącz wszystkie dodatkowe dokumenty, które udało Ci się zebrać - w tym zdjęcia, notatkę z policji, zeznania świadków itd. i złóż u zarządcy drogi, którego udało Ci się ustalić.

Czekając na decyzję zarządcy drogi nie musisz trzymać uszkodzonego auta na parkingu. Możesz oddać auto do naprawy w dowolnym warsztacie.

Jeśli dokonałeś naprawy przed złożeniem roszczenia do zarządcy drogi dołącz do opisanych wyżej dokumentów również kserokopię kosztorysu naprawy lub paragonów w celu udokumentowania poniesionych kosztów.

Z doświadczenia wynika, że kierowcy rzadko są świadomi, iż mogą domagać się odszkodowania za zniszczenia pojazdu od zarządcy drogi. Z roku na rok jednak ta świadomość klientów wzrasta. Większa świadomość klienta to również dokładniejsze zabezpieczenie swoich roszczeń poprzez wykonanie dokumentacji fotograficznej, a także wezwanie na miejsce zdarzenia policji lub straży miejskiej.

5. Zabezpiecz prawa regresowe

Zgromadzenie jak największej ilości dowodów i dokumentów, pozwoli nam udowodnić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi.  Właściwe zabezpieczenie roszczenia umożliwi nam nie tylko uzyskanie odszkodowania z polisy OC zarządcy drogi, ale również skuteczne przeprowadzenie postępowania regresowego, jeżeli zdecydujemy się na likwidację szkody z polisy Autocasco, które przywróci nam uprawnienia do zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.