Wybierz samochód

Nissan Almera

Ikona samochodu

Nissan Almera to kompaktowy samochód osobowy segmentu C produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1995 roku (N15) jako następca bardzo udanego modelu Sunny. Na rodzimym rynku pojazd znany był jako Pulsar.

Nissan Almera w momencie debiutu miał ciężki orzech do zgryzienia – ciężko bowiem było dopracować bardzo dobrze sprzedający się model. Nadwozie zostało w stosunku do poprzednika unowocześnione zachowując jednak te same bryły, jednak Almera nie wyróżniała się niczym szczególnym z tłumu. Występowała jako 3- oraz 5-drzwiowy hatchback, a także jako 4-drzwiowy sedan.

Słabymi punktami Almery była przede wszystkim wysoka podatność na korozję zarówno nad- jak i podwozia. Poza tym, przedliftowe modele często borykały się z wadą fabryczną polegającą na wadliwym działaniu obrotomierza. W 1998 roku Nissan przedstawił odświeżoną wersję Almery – zmieniono przednie i tylne światła, grill oraz zderzaki. Oprócz tego dokonano kilku zmian wewnątrz auta, a także w zawieszeniu.

Pod maską znalazły się benzynowe jednostki o pojemności 1.4, 1.6 oraz 2.0, generujące kolejno 87, 90/100 oraz 143 (GTi) KM. Topowa odmiana GTi, oprócz wyraźnie mocniejszego od pozostałych silnika wyróżniała się dodatkami stylistycznymi nadwozia oraz wnętrza, a także sportowymi nastawami zawieszenia, co przy masie ok. 1100 kg dawało sporo frajdy z jazdy. Jedynym silnikiem wysokoprężnym był 2-litrowy wolnossący diesel o mocy 75 KM. Napęd kierowany był na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej automatycznej.

W 2000 roku na rynek wprowadzono II generację Nissan Almery (N16). Auto zyskało zdecydowanie bardziej nowoczesne i bardziej krągłe kształty w porównaniu z poprzednikiem. Liczba dostępnych wariantów nadwozia pozostała bez zmian. Niestety wraz z wprowadzeniem drugiej odsłony, zrezygnowano z produkowania usportowionej odmiany GTi.

Do napędu stosowano początkowo benzyniaki o pojemności 1.5 (90 KM) i 1.8 (114 KM) litra oraz 2,2-litrowego turbodiesla DI o mocy 110 KM. Gdy w 2003 roku przeprowadzono lifting, zmianie uległo wnętrze oraz przednie i tylne lampy. Oprócz tego jednostki benzynowe zyskały kolejno 8 i 2 KM, a z racji fuzji Renault i Nissana, do oferty wprowadzono silnik tego pierwszego – 1.5 dCi 82 KM, choć w dalszym ciągu oferowano turbodiesla Nissana, który jednak doczekał się zmiany na 2.2 dCi 112 lub 136 KM (common rail). Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej przekładni automatycznej.

Poza hatchbackami i sedanem, Nissan produkował w latach 2000-2006 takżę minivana o nazwie Almera Tino. Auto mogło w wygodnych warunkach pomieścić 5 osób, a bagażnik oferował 440 litrów pojemności. Poza jednostkami znanymi z Almery, stosowano w nim także 2-litrowego benzyniaka rozwijającego 136 KM, łączony z bezstopniową przekładnię CVT.

W 2006 roku zakończono produkcję Nissana Almery, a jej następcą została Tiida. Rywalami Almery są m.in. Opel Astra, Honda Civic oraz Volkswagen Golf.

Nissan Almera - generacje

Nissan Almera - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!