Ustawa wejdzie w życie już 1 stycznia 2007 roku. Nowe regulacje nawiązują do zgłoszonych postulatów przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie usprawnienia działań systemu. Po raz pierwszy kontrole będą mogły być przeprowadzone na szerszą skalę. W efekcie powinno to ułatwić walkę z szarą strefą produkcji i sprzedaży podrobionego paliwa.

UOKiK zaproponowało kilkanaście propozycji do ustawy wynikających z dwuletniego doświadczenia w funkcjonowaniu systemu. Nowością będzie objęcie kontrolą gazu płynnego LPG, sprężonego gazu ziemnego CNG oraz lekkiego i ciężkiego oleju opałowego. Dodatkowo objęty zostanie olej do silników statków żeglugi śródlądowej, biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek oraz stosowane w tzw. wybranych flotach pojazdów.

Kolejną widoczną zmianą będzie wprowadzenie wymogu niezależności laboratoriów posiadających akredytację od przedsiębiorstw prowadzących działalność w obrębie wytwarzania i obrotu paliwami. Ma to zapewnić bezstronność podczas wykonywania badań przez laboratoria. Zwiększeniu uległy również kary w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Dolna granica kary ustalona została od 10 - 50 tysięcy złotych. Górna granica kary nie zmieni się i wynosić będzie milion złotych.

Czy działania te wystarczą aby wyeliminować całkowicie z polskiego rynku paliwa pochodzące z nielegalnych mieszalni? Założenia nowej ustawy są bardziej restrykcyjne, lecz ile dobrego z tego wyjdzie, zweryfikuje czas. Nie należy się spodziewać, że dzięki większym kontrolom pojawią się niższe ceny paliwa, lecz spodziewać się można, że jakość paliw poprawi się na tyle znacząco, iż nie będziemy musieli obawiać się tankowania na 'podejrzanej', przydrożnej stacji.