We wtorek 19 kwietnia w Warszawie uhonorowano najlepszego Eksportera, Inwestora i Pracodawcę oraz ogłoszono wyniki rankingu "Lista 500", największych firm działających w Polsce i wręczono nagrody "Orła Rzeczpospolitej" dla najefektywniejszych przedsiębiorców. Honorowy patronat nad uroczystością objął premier Marek Belka. W przesłanym liście gratulacyjnym premier podkreślił między innymi, że pierwszy rok obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej był dla wielu polskich przedsiębiorców czasem dynamicznego rozwoju i ekspansji, zarówno na rynku krajowym jak i rynku zjednoczonej Europy.- "Sprzyjała temu dobra koniunktura gospodarcza, która nadal utrzymuje się na wysokim poziomie" - podkreślił premier.

Opublikowane wyniki świadczą o rosnącym z roku na rok ożywieniu gospodarczym. Prężnie rozwijająca się branża motoryzacyjna jest liderem sektora produkcyjnego w Polsce. Firmy odnotowują znaczący wzrost przychodów co w dużej mierze jest wynikiem coraz większego udziału eksportu w sprzedaży.

Przyznany Faurecii Wałbrzych tytuł "Najlepszy Eksporter" tylko potwierdza znaczącą pozycję światowego producenta wyposażenia samochodowego. Faurecia Wałbrzych to trzy odrębne zakłady. Zakład Mechanizmów wytwarzający elementy służące do pochylania siedzeń oraz Zakład Struktur produkujący metalowe konstrukcje siedzeń rozpoczęły produkcję w 2001 r. Natomiast działający od 2003 r. Zakład Akcesoriów Foteli Samochodowych produkuje zagłówki i podłokietniki. W tym roku uruchomiona zostanie produkcja w nowym zakładzie, w którym montowane będą kompletne siedzenia dla fabryki Forda w Belgii (główne elementy do produkcji siedzeń dostarczane będą przez trzy funkcjonujące już wałbrzyskie fabryki Faurecii). Inwestycja szacowana jest na ponad 7 mln euro, a zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.

Grupa Faurecia obecna jest w Polsce od 1997 r i zatrudnia ponad 3600 osób. Oprócz lokalizacji we Wałbrzyskiej SSE francuski koncern posiada zakłady w Grójcu, Gorzowie Wielkopolskim i Legnicy.

W kategorii "Najlepszy Inwestor" nagrodę otrzymała firma  Bridgestone Poland z Poznania działająca także w sektorze motoryzacyjnym. Poznański Bridgestone wchodzi w skład japońskiej grupy Bridgestone, która obecna jest w naszym kraju od 1998 r. (spółka ze Stomilem Poznań). Firma Bridgestone zainwestowała w zeszłym roku ponad 314,4 mln zł. Były to inwestycje w rozwój mocy produkcyjnych: zakup maszyn, budowa nowych budynków fabrycznych. Łącznie do końca 2004 r. japoński koncern przeznaczył na inwestycje w poznańskiej fabryce 270 mln USD.

W pierwszej setce na "Liście 500" znalazło się spore grono przedsiębiorców związanych z motoryzacją. Szczególnie mocną pozycje potwierdził Fiat Auto Poland awansując z 12 miejsca (2003 r.) na 7 miejsce oraz Volkswagen Poznań (12 miejsce z 34 pozycji). Dalej uplasowali się: Volkswagen Motor z Polkowic (31 miejsce), Isuzu Motors, Tychy (33), Fiat-GM Powertrain, Bielsko-Biała (45), Grupa Delphi (58), Toyota Motor (72), TRW (91), DaimlerChrysler Automotive (94).

Na liście są też przykłady interesujących awansów. Osiągane ostatnio spektakularne sukcesy firmy Solaris Bus & Coach przełożyły się na awans o 154 pozycji. Ubiegły rok spółka zamknęła trzykrotnym wzrostem zysku, podwojeniem sprzedaży eksportowej (m.in. wygrany przetarg na dostawę popularnych przegubowców dla Berlińskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, zaowocował wzrostem eksportu spółki o 117 proc.) oraz potwierdziła pozycję lidera na polskim rynku autobusów niskopodłogowych i niskowejściowych, osiągając 50 proc. udziałów.

Wyniki "Listy 500" budzą optymizm na przyszłość ponieważ nasza kulejąca do niedawna gospodarka zaczyna wreszcie przyśpieszać. Wzrost PKB o 5,3%, produkcji przemysłowej o 12% oraz wreszcie imponujący wzrost eksportu bliski 20% powinien pociągnąć za sobą w najbliższych latach oczekiwany przez wszystkich wzrost zatrudnienia.