Dynamiczny rozwój motoryzacji potęguje zagrożenia życia i zdrowia osób korzystających z dróg. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, należy do jednych z największych w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Do głównych przyczyn, poważnych w skutkach wypadków drogowych, należy niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu w rejonie przejść dla pieszych, zarówno ze strony kierujących jak i pieszych.

Policjanci stołecznego wydziału ruchu drogowego analizując dane statystyczne za 2007 rok związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego stwierdzili, że na ogólną liczbę 1561 wypadków drogowych zaistniałych na terenie m. st. Warszawy w 799 zdarzeniach uczestniczyły osoby piesze, w tym z winy pieszego 343 zdarzenia oraz 1195 z winy kierujących. W wypadkach tych śmierć poniosło 65 osób a 1556 doznało obrażeń ciała. Niepokojącym jest fakt, że znaczny odsetek zdarzeń drogowych z udziałem pieszych zaistniał w rejonie przejść dla pieszych.

Z analizy wynika również, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z winy kierujących było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (233 zdarzenia); nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (345 zdarzeń).

Osoby piesze w 2007 roku na terenie Warszawy były sprawcami 343 wypadków drogowych, w których zginęło 42 osoby, a 305 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami tych wypadków były: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (149 zdarzeń); wejście na jezdnię przy czerwonym świetle (96 zdarzeń); przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (68 zdarzeń).

W 2007 roku najwięcej zdarzeń drogowych zaistniało w dzielnicach: Śródmieście - 217 wypadków, 13 osób zabitych, 279 rannych; Mokotów - 196 wypadków, 15 osób zabitych, 224 osoby ranne; Praga Południe - 176 wypadków, 17 osób zabitych, 221 osób rannych.

Dlatego też, aby zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych w wyznaczonych dzielnicach policjanci ruchu drogowego KSP przeprowadzają działania pod kryptonimem "Bezpieczny sektor ruchu drogowego". Celem działań jest wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań oraz jednoczesne wyrobienie przeświadczenia wśród uczestników ruchu drogowego o intensywności ich prowadzenia i nieuchronności odpowiedzialności za działania sprzeczne z prawem.

Tylko w ciągu jednego dnia podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili 71 wykroczeń w tym 12 popełnionych przez kierujących i 59 przez pieszych. Funkcjonariusze ukarali mandatami 12 kierujących i 26 pieszych, pouczyli 33 pieszych.

Główne wykroczenia popełniane przez kierujących to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu i omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Piesi najczęściej przechodzili w miejscach niewyznaczonych i wchodzili na jezdnię podczas wyświetlanego czerwonego sygnału świetlnego.

Źródło: KGP