W pierwszym półroczu 2009 r., w porównaniu do roku ubiegłego, liczba wypadków zmalała z 23 006 do 19 387, czyli o 3619. Zmniejszyła się również liczba rannych i zabitych. W pierwszej połowie 2008 r. zginęło aż 2444 osób, a 29 107 zostało rannych. W analogicznym okresie bieżącego roku odnotowano 1880 ofiar śmiertelnych i 24 771 rannych.

Zobacz także:

Jak wynika z raportu policji, Polacy stali się bardziej uważni i odpowiedzialni podczas jazdy. To efekt wielu czynników, do których można zaliczyć akcje prewencyjne i profilaktyczne policji podnoszące świadomość kierowców oraz częstsze kontrole drogowe. Według policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków jest bezmyślność i brawura kierowców - niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie.

Często kierujący są też pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Liczba zatrzymanych przez policję pijanych kierowców wzrosła w omawianym okresie z 81 906 do 85 219. Funkcjonariusze policji prowadzą liczne akcje o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym. Tradycyjnie przeprowadzane są kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki szkolne. Policjanci organizują "bezpieczne weekendy", w czasie których wzmożone są kontrole drogowe - czytamy w raporcie.

Polska policja bierze również udział w międzynarodowych projektach. W ramach Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego (TISPOL) dokonywane są kontrole stanu technicznego pojazdów. Sprawdza się też, czy kierowcy nie jeżdżą za szybko, pod wpływem alkoholu i narkotyków, zapinają pasy, bezpiecznie przewożą dzieci. Kontrolowani są także kierowcy ciężarówek pod względem czasu pracy.

Tegoroczną nowością jest kampania informacyjna "Użyj wyobraźni". Jej inicjatorem jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a partnerami PZU i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja przeprowadzana jest w trzech etapach, a każdy z nich skierowany jest do innej grupy odbiorców: motocyklistów, młodych kierowców i pieszych. W ramach tego projektu na ulicach pojawiają się billboardy, które przez szokujące treści mają zwracać uwagę na bezpieczeństwo na drogach.

Hasłem "Rusz głową póki możesz" policja chce propagować zachowania zgodne z prawem, kulturalne i bezpieczne oraz pokazać skutki brawurowej jazdy. Uruchomiono również stronę internetową www.uzyjwyobrazni.pl, na której dostępne są plakaty i bannery. Policjanci dbają także o bezpieczeństwo rowerzystów. W tym celu po raz kolejny zorganizowano akcję "Rowerem bezpiecznie do celu". Funkcjonariusze organizują miasteczka ruchu drogowego, w których uczą przepisów i odpowiedzialności podczas jazdy. Miłośnicy jednośladów mogą w nich wyrobić kartę rowerową. Mimo że jest bezpieczniej na drogach, policja przypomina o zasadach bezpiecznej jazdy. Szczególnie ważne jest to przed weekendami, podczas których dochodzi do większej liczby wypadków.