Bez prądu w dzisiejszych czasach funkcjonuje się bardzo trudno. Owszem, da się, ale w praktyce większość urządzeń w naszych domach działa właśnie "na prąd" - od lodówek poczynając, na samochodach kończąc. Bez niektórych nie da się właściwie funkcjonować, i to nie tylko w momentach, kiedy pogoda daje o sobie znać, tak jak miało to miejsce w przypadku orkanu Eunice, który tylko w samej Polsce przyczynił się do czterech ofiar śmiertelnych, a ponad milion osób, jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, pozostawił bez prądu.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie w takich chwilach, ale nie tylko, bo awaria sieci energetycznej może zdarzyć się każdego dnia, są domowe agregaty prądotwórcze. Bez nich trudno dziś wyobrazić sobie gospodarstwo domowe, choć z powodów praktycznych najlepiej będą one sprawdzać się w przypadku domów, czy segmentów, gdzie już w fazie projektowania, czy budowy, można zadbać o miejsce, gdzie podłączyć je można do domowej sieci elektrycznej.

Agregaty prądotwórcze mogą być bardzo przydatne także w zupełnie "cywilnych" warunkach. np. na kempingu, pod namiotem, czy jako dodatkowe wyposażenie kampera bądź przyczepy kempingowej.

Oto najpopularniejsze obecnie tego typu urządzenia — to właśnie ich najczęściej szukają Polacy. Ranking powstał na podstawie danych z porównywarki cenowej Skąpiec.pl.

1. Briggs & Stratton SPRINT

 Foto: Briggs & Stratton

Moc rozruchowa tego agregatu to 1125 W, a robocza - 900 W. Wg opisu producenta sprzęt ten jest lekki, ale stabilny — waży 21 kg. Nadaje się także do zasilania urządzeń elektronicznych. Przy obciążeniu 50 proc. pracuje ponad 7 godz. Agregat automatycznie wyłącza się, kiedy poziom oleju jest zbyt niski. Briggs & Stratton SPRINT kupić można w sklepie internetowym Amazon.

2. Einhell TC PG 10 E5

Napędzany silnikiem dwusuwowym o mocy 1 kW z płynną regulacją obrotów. Generuje szczytowo 680 W. Wyposażono go w standardowe gniazdo 230 V.

3. Könner & Söhnen KSB 35i 3,2kW BASIC

Agregat o maksymalnej mocy 3500 W oraz ciągłej użytkowej - 3200 W. Zasilany jest silnikiem benzynowym, o mocy 7 KM. Średni czas pracy przy 13-litrowym zbiorniku paliwa to ok. 11 godz.

4. Hyundai Hy-HY900SI 0,9kW

 Foto: Hyundai

Kompaktowy, lekki i funkcjonalny agregat o maksymalnej mocy 900 W. Moc ciągła, którą jest w stanie generować, to 750 W. Napędzany przez silnik benzynowy. Jego zbiornik na paliwo ma pojemność 2,4 l. Hyundai Hy-HY900SI kupić można w sklepie internetowym Amazon.

5. ITC Power GG20i 2kW

 Foto: ITC Power

Naprawdę lekki (20 kg) i do tego przenośny agregat inwerterowy. Mimo tego ma sporą moc - 2000 W. Producent podaje także, że sprzęt ten jest cichy (58 dB przy 50 proc. obciążeniu) i nadaje się do zasilania urządzeń indukcyjnych. ITC Power GG20i kupić można w sklepie internetowym Amazon.

6. Kraft&Dele KD-109N

Napędzany dwukonnym silnikiem benzynowym agregat o mocy nominalnej 800 W. Wyposażony jest w ręczny rozruch. Pojemność jego zbiornika paliwa to 4 l.

7. Kraft&Dele KD135

Inwerterowy agregat o mocy 2000 W, zasilany 4-konnym czterosuwowym silnikiem benzynowym. Wyposażony jest w dwa wyjścia 230 V.

8. Mecafer MF1300i

 Foto: Mecafer

Bardzo kompaktowy, bo ważący tylko 13 kg agregat o mocy 1300 W. Niestety dość głośny, bo emitujący 90 dB. Mecafer MF1300i kupić można w sklepie internetowym Amazon.

9. ITC Power IT-GG9I

 Foto: ITC Power

9-kilogramowy agregat o mocy 900 W, zasilany spalinowym silnikiem benzynowym. ITCPower IT-GG9I kupić można w sklepie internetowym Amazon.

10. Loncin LC2000I

 Foto: Loncin

1800-watowy agregat zasilany czterosuwowym benzynowym silnikiem spalinowym. Moc ciągła, którą generuje to 1,6 kVA (1600 W). Zasilany jest ze zbiornika o pojemności 4 l. Całość waży 21 kg. Loncin LC2000I kupić można w sklepie internetowym Amazon.