Są części, które należy kupować nowe: to części eksploatacyjne mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy (klocki i szczęki hamulcowe, tarcze, przewody hamulcowe), to także te elementy, które co do zasady nie nadają się do powtórnego montażu: filtry oleju, powietrza, paliwa itp. To także elektronika, która informatycznie związana jest z autem, z którego pochodzi: kluczyki, immobilizery, niektóre sterowniki. Nie powinno się montować używanych poduszek powietrznych ani związanego z nimi osprzętu.

Jednak wiele części, które mogą być potrzebne podczas naprawy auta, może pochodzić z drugiej ręki. Czasem kupno używanych rzeczy to po prostu najrozsądniejsze rozwiązanie – korzystne finansowo, bezpieczne i lepsze niż korzystanie z nieoryginalnych zamienników.

Jakie używane części szczególnie warto brać pod uwagę?

Idealnym przykładem używanych części, które warto wykorzystać, są elementy blacharskie, a także wszelkie zewnętrzne części karoserii wykonane z tworzyw sztucznych. Oryginalne „blachy” są zazwyczaj tak drogie, że po zsumowaniu wszystkich elementów nieraz okazuje się, że naprawa starszego samochodu jest nieopłacalna. Alternatywą części oryginalnych są tańsze zamienniki, jednak w przypadku elementów karoserii jakość zamienników bywa bardzo różna, nierzadko wręcz bardzo zła: są one tańsze, ale niedokładnie wykonane, ich dopasowanie zajmuje mnóstwo czasu i zwiększa koszty pracy fachowca. Osobny problem to jakość zabezpieczenia antykorozyjnego. Na tym tle jakość używanych elementów oryginalnych jest wręcz znakomita.

Rada: w przypadku elementów zewnętrznych szczególnie warto poszukać części w pasującym kolorze i w idealnym stanie – w ten sposób często można radykalnie obniżyć koszty naprawy.

Są i takie awarie, które właściwie nie dają nam wyboru: jeśli rozpadnie się silnik w naszym samochodzie, jego naprawa bywa nieopłacalna lub wręcz technicznie niemożliwa. Kupno nowego nie wchodzi zwykle w grę z powodów finansowych. Rozwiązanie? Można kupić używany silnik (czy np. głowicę silnika) w stanie pozwalającym na montaż albo przynajmniej w stanie nadającym się do rozsądnej kosztowo naprawy.

Wśród używanych części, po które można sięgać bez obaw, są także:

  • elementy wnętrza
  • wiązki elektryczne i sterowniki (warto zwracać uwagę na numery części oraz kształty kostek połączeniowych)
  • rozruszniki, alternatory
  • elementy układu przeniesienia napędu
  • felgi
  • inny osprzęt silnika
  • reflektory, lampy

Niektóre części nie mają zamienników

Trzeba też mieć świadomość, że bardzo wiele części potrzebnych do różnych napraw nie ma zamienników. To m.in. elementy wnętrza. Są one potrzebne nie dość często, aby opłacało się produkować zamienniki, a ceny niektórych oryginalnych detali przyprawiają o zawrót głowy. I w tym przypadku rozwiązaniem są części używane.

Niektóre części nie mają zamienników. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest zakup elementów używanych, w dobrym stanie Foto: istock
Niektóre części nie mają zamienników. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest zakup elementów używanych, w dobrym stanie

Używane części bywają jedynym rozsądnym rozwiązaniem także w przypadku najstarszych samochodów, gdy nowe elementy prezentujące akceptowalną jakość są już po prostu niedostępne. W takich sytuacjach po używane części należy sięgać bez wahania.

Gdzie można kupić używane części?

Nie każdy wie, że części zamienne – i nowe, i używane – dostępne są w szerokim wyborze na platformie OTOMOTO kojarzonej najczęściej z samochodami. Z danych wewnętrznych tego serwisu wynika, że średnio w jednym momencie na platformie oferowanych jest ponad 3,5 mln części, z czego ponad milion to elementy karoserii. Wyszukiwarka pozwala na poszukiwania osobno wśród części używanych (to większość ofert), jak i nowych.

Jak znaleźć pasujące części do samochodu?

Sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego, że dobór części zamiennych nie zawsze jest łatwy i starają się ułatwić to kupującym na tyle, na ile jest to możliwe. Podają więc markę i model auta, z którego część pochodzi, nazwę części, a często także jej numer. I tak samo należy postępować, wpisując zapytanie do wyszukiwarki na platformie OTOMOTO: jeśli zepsutą część mamy w ręku, warto wpisać w wyszukiwarkę nie tylko model samochodu i nazwę części, lecz także jej numer, o ile mamy w ręku uszkodzony element i numer można odczytać. Pomocne są też zdjęcia pozwalające na porównanie części.

Rozwiązaniem jest też pomoc mechanika czy blacharza. W przypadku napraw powypadkowych, jeśli mamy nieubezpieczony samochód, warto czasem z góry określić, że wolelibyśmy używane oryginalne części niż np. zamienniki. I mechanicy, i blacharze mają duże doświadczenie w dobieraniu części i dobrze wiedzą, że często jest to po prostu najlepszy wybór. Większość blacharzy woli montować części oryginalne, choćby i używane, niż kiepskie zamienniki: z góry można przewidzieć, że wymaga to mniej pracy, a efekt jest dużo lepszy – zarówno pod względem wizualnym, jak i z uwagi na trwałość.