Współczesne urządzenia GPS stanowią duże udogodnienie podczas podróży, zwłaszcza na trasach, których nie znamy. Oprócz pilotowania kierowcy podpowiadają mu, gdzie znajdzie ulubioną stację paliw, restaurację, którym pasem ma jechać na rozbudowanych węzłach drogowych, i ostrzegają o fotoradarach.

Oczywiście, wszystko to będzie przydatne, jeśli wcześniej zatroszczymy się o aktualizację oprogramowania, instalację nowych pakietów map i punktów POI.

Niektórzy kierowcy ufają nawigacji do tego stopnia, że rezygnują z wożenia w aucie atlasów. Ślepe poleganie na nawet najnowocześniejszych urządzeniach to jednak nie najlepszy pomysł. Nie są one nieomylne i tylko tak dobre jak wgrane w nich dane. Dlatego sugerowaną przez nie trasę lepiej sprawdzić też na papierowej mapie.

Kto nie ma w domu aktualnych map lub atlasów, może skorzystać z interaktywnych planów z funkcją wytyczania trasy. Posługiwanie się nimi jest bardzo wygodne i szybkie. Wystarczy wybrać wymagane kryteria, miejsce startu i punkt docelowy, żeby w kilka sekund otrzymać plan optymalnej trasy wraz ze szczegółowym opisem (tzw. roadbookiem).

Przyjrzeliśmy się bliżej pięciu bezpłatnym internetowym planerom. Jak się okazało, różnice między nimi są dość znaczne, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dokładności map.

Na koniec warto też wspomnieć o kilku przydatnych dla kierowcy aplikacjach na smartfony. Obok prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem propozycje, które mogą się sprawdzić podczas wakacyjnych wypraw – zarówno po Polsce, jak i za granicą. W drugim przypadku radzimy się upewnić, czy zainstalowane aplikacje nie pracują w trybie online. Korzystanie z nich może się wtedy okazać kosztowne.

Zanim wyjedziesz sprawdź warunki na trasie

OMIJAJ REMONTY - Planowanie trasy na mapie lub w nawigacji to jedno, a rzeczywistość to drugie. Jeśli już wytyczymy drogę na upragniony urlop, warto ją skonfrontować z panującymi na niej warunkami. Wakacje to niestety okres wzmożonych działań drogowców, które skutecznie mogą nam uprzykrzyć i znacznie wydłużyć podróż.

Czasem lepiej zrezygnować z najkrótszej czy najtańszej trasy, jeśli okaże się, że czeka nas na niej kilka „wahadeł” i liczne ograniczenia prędkości związane z przebudową drogi. Najświeższe informacje o planowanych przez drogowców remontach można znaleźć na stronie Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gddkia.gov.pl) w zakładce „Serwis dla kierowców”. Oprócz mapy aktualnych utrudnień (prezentujemy ją na zdjęciu u góry) dowiemy się tam o planowanych w najbliższym czasie remontach oraz sprawdzimy, jak wygląda aktualna mapa stanu budowy dróg, co jest istotne wobec zakresu rozpoczętych inwestycji drogowych w naszym kraju. Znajdziemy tu także informacje o aktualnych opłatach drogowych na autostradach, a nawet planer podróży. Serwis zawiera także linki do podobnych witryn innych państw Europy Zachodniej. Sprawdź pogodę - Obowiązkowym miejscem, gdzie powinniśmy zajrzeć przed wyjazdem, są też serwisy pogodowe. Pamiętajmy, że lato to okres upałów, gwałtownych burz i anomalii pogodowych. Jeśli wiemy, że czeka nas podróż w bardzo wysokich temperaturach, rozsądniej zaplanować wyjazd wieczorem. Mimo nieprzespanej nocy trasa i tak będzie mniej wyczerpująca niż jazda w temperaturze powyżej 30 st. C.

Pamiętajmy, że zmęczenie obniża znacznie koncentrację i czas reakcji kierowcy. Lekarze wręcz odradzają podróżowanie w takich warunkach dzieciom i starszym osobom – może to być niebezpieczne dla zdrowia. Informacje o pogodzie na wytyczonej trasie znajdziemy m.in. na: stronie www.twojapogoda.pl, niektórych internetowych planerach podróży oraz stronie www.gddkia.gov.pl. Witryna GDDKiA zawiera dodatkowo podgląd z kamer monitorujących wybrane odcinki dróg na terenie całej Polski.Unikaj godzin szczytu i centrów miast - Gdy planuje się trasę, warto wytyczyć ją tak, aby omijała centra dużych miast, jeśli nie mamy ochoty zwiedzać ich, stojąc w korku, lub przejeżdżać przez arterie naszpikowane sygnalizatorami świetlnymi. Jeśli nie da się tego uniknąć lub w planach mamy postój połączony z krótkim zwiedzaniem, zaplanujmy wjazd do miasta i wyjazd z niego poza godzinami szczytów komunikacyjnych.

W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i paliwa. W przypadku podróży zagranicznych należy też uwzględnić czas, jaki stracimy na przejściach granicznych poza strefą Schengen. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym czas przekraczania granic w takich krajach jak Chorwacja, Bułgaria czy Czarnogóra jest zazwyczaj znacznie wydłużony.

strona 2

Nawigacja: którą wybrać i jak zaktualizować mapy?

Jakie urządzenie wybrać? - Szukając optymalnego urządzenia, nie powinniśmy kierować się wyłącznie przekątną ekranu ani ceną, która w tym przypadku często zależy od rodzaju zainstalowanych map (producenta oprogramowania i obszaru, jaki obejmują) oraz ich aktualności. Zazwyczaj do najtańszych w ofercie GPS-ów należy też doliczyć cenę zakupu oprogramowania nawigacyjnego, które nie jest tanie.

Może się np. okazać, że kupione w promocji urządzenie będzie przestarzałe i nie poradzi sobie z najnowszą wersją aplikacji. Zatem najistotniejsze przy wyborze nawigacji powinny być takie elementy jak: procesor (częstotliwość jego pracy wpływa na szybkość działania urządzenia), rozdzielczość wyświetlacza, wygoda obsługi, pojemność pamięci ROM i RAM.

Mapa jest ważniejsza - Zakup dobrej mapy ma zdecydowanie większe znaczenie niż wybór samego urządzenia GPS. Najistotniejsza jest dokładność i aktualność planów. Przy wyborze optymalnej nawigacji warto się wcześniej zastanowić, gdzie będziemy najczęściej podróżować. W Polsce od wielu lat najlepsze pokrycie ma AutoMapa, ale jej wadą jest obsługa – wielu użytkowników zarzuca jej brak intuicyjnego sterowania. Jeśli zamierzamy podróżować głównie po zachodzie Europy, tak naprawdę nie ma większego znaczenia, na którego producenta oprogramowanie się zdecydujemy. Większość dostępnych aplikacji nawigacyjnych wykorzystuje dokładne mapy tej części kontynentu. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę: wygodę obsługi, cenę map i ich subskrypcji (odnowienia licencji) oraz częstotliwość aktualizacji. Aktualizacja map - Zwykle aktualizacja oprogramowania w nawigacjach jest prosta – odbywa się przez internetowe strony producentów. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera z dostępem do internetu (czasami trzeba zainstalować oprogramowanie obsługujące urządzenie), zarejestrować się i utworzyć konto na serwerze producenta. Dalej pokieruje nas program. Jeśli mamy ważną licencję (zwykle są roczne), aktualizację pobierzemy za darmo, w przypadku jej wygaśnięcia konieczna będzie dopłata. Przy okazji odnawiania licencji można też rozszerzyć ją o nowe kraje. Zazwyczajjest to tańsze niż zakup nowych map.

Nawigacja w komórce - Coraz bardziej popularne są nawigacje na smartfony. Jest to dobre rozwiązanie, pod warunkiem że korzystamy z programów z mapami zainstalowanymi w telefonie (m.in. OVI Maps w Nokii), które w przeciwieństwie do nawigacji działających w trybie online (Google Maps, NaviExpert) – nie pobierają w trakcie pracy danych z serwerów. Korzystanie z tych drugich poza granicami kraju może okazać się kosztowne.

Przydatne aplikacje na smartfony

Ominiesz korki i patrole? - Yanosik to darmowa nawigacja online. Aplikacja na bieżąco zbiera informacje od aktywnych użytkowników z okolic naszego przejazdu i w przypadku wykrycia korków wytycza objazd. W bazie systemu, tworzonej przez samych użytkowników, znajdują się m.in. informacje o wypadkach, fotoradarach, kontrolach i patrolach policyjnych. Niestety, skuteczność programu zależy od liczby użytkowników – jeśli w naszej okolicy nie będzie innych kierowców korzystających z aplikacji, ostrzeżeń o patrolu nie uzyskamy.Lokalizator auta - Prosta aplikacja pod nazwą Pocket ParkingMeter, korzystająca z satelity, pokaże nam drogę do miejsca, gdzie pozostawiliśmy samochód. Program będzie przydatny podczas zwiedzania dużych miast lub wyprawy do lasu. Dodatkową funkcją jest stoper odliczający czas do momentu wygaśnięcia opłaty parkingowej. Aplikacja jest bezpłatna, ale dostępna tylko w języku angielskim.Podręczne rozmówki - Bariera językowa zawsze stanowi problem podczas wyjazdów zagranicznych. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam darmowy program o zabawnie przetłumaczonej nazwie Naucz się mówić językach (ang. Tourist language). Aplikacja działa jednak sprawniej, niż wskazywałaby na to jej polska nazwa. Zawiera prosty translator oraz przydatne zwroty potrzebne w typowych sytuacjach, np. podczas wizyty w restauracji. Przetłumaczone słowa można odsłuchać na syntezatorze mowy. W bazie danych są zwroty w 58 językach. Program dostępny jest na telefony z systemem Android.

Przewodnik po Polsce - Bezpłatna aplikacja Poland.Travel to przewodnik turystyczny wykorzystujący zasoby centralnej bazy informacji turystycznych zbieranych i aktualizowanych przez organizacje turystyczne w Polsce. Program umożliwia pobranie informacji o najbardziej interesujących użytkownika rejonach Polski wraz z mapą. Po zapisaniu ich w pamięci telefonu można przełączyć go w tryb offline.

Przegląd popularnych internetowych planerów podróży

Planowanie zza biurka - Jeśli nie lubicie ślęczeć nad mapą z przewodnikiem i planować trasy wakacyjnego wyjazdu, może wyręczyć was internetowy planer podróży. Serwisy mapowe zrobią to znacznie szybciej, podając przy tym: odległość, szacunkowy czas podróży, koszty, a nawet przewidywaną pogodę na poszczególnych odcinkach drogi.

Planery mają wszystkie funkcje nowoczesnych programów nawigacyjnych, z tą jednak zaletą, że są bezpłatne. Trasa jest wytyczana zgodnie z naszymi preferencjami. Po wpisaniu punktu startowego oraz adresu docelowego serwisy pokazują propozycję jej przebiegu na mapie. Dodatkowo przedstawiają ją opisowo w formie tzw. roadbooka, zawierającego szczegółowe informacje o długości poszczególnych odcinków, charakterystycznych punktach oraz o tym, jak zachowywać się na kolejno mijanych skrzyżowaniach i rozjazdach. Mapę z wytyczoną trasą oraz z opisem można wydrukować i zabrać z sobą do auta.

WYTYCZ - Planer www.wytycz.pl jest bardzo prosty w obsłudze. Jedyną zaletą serwisu są aktualne mapy firmy Google, z których korzysta witryna. Poza roadbookiem, opcją wyboru najszybszej lub najkrótszej trasy oraz map satelitarnych nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych funkcji. Duży minus za brak możliwości wyznaczenia dodatkowych etapów podróży. Serwis dla mało wymagających.

  • Aktualne mapy całego świata.Zbyt mała liczba dodatkowych opcji, brak możliwości dodania punktów pośrednich na trasie.

VIAMICHELIN - Serwis www.viamichelin.com jest jednym z najpopularniejszych w Europie i najlepszym planerem w naszym zestawieniu. Oprócz wytyczenia trasy znajdziemy tam informacje zawarte w słynnych papierowych przewodnikach Michelina. Na sugerowanej trasie serwis pokazuje m.in. interesujące miejsca do zwiedzenia, pogodę i restauracje. Za pośrednictwem strony można dokonać też rezerwacji w hotelu.

  • Bogata lista opcji i informacji, możliwość sprawdzenia prognozy pogody na poszczególnych odcinkach trasy, informacje o utrudnieniach.

GOOGLE MAPS - Największą zaletą maps.google.pl są aktualne mapy. Planer ma prostą i przejrzystą obsługę – dodatkowe punkty podróży można dodawać przez przesuwanie kursorem wytyczonej na mapie trasy. Duża pochwała za czytelny roadbook, w którym można dodać zdjęcia charakterystycznych punktów i skrzyżowań. Program korzysta przy tym z nowej opcji Google Maps – Street View.

  • Aktualne mapy całego świata, czytelny roadbook ze zdjęciami, prosta i intuicyjna obsługa, informacje turystyczne na wytyczonej trasie.

TARGEO - Na stronie mapa.targeo.pl znajdziemy aktualne informacje o natężeniu ruchu na wytyczonej trasie. Serwis udostępnia zdjęcia atrakcji turystycznych w pobliżu sugerowanej drogi oraz wyszukiwarkę restauracji, stacji paliwowych, sklepów, punktów usługowych i miejsc rozrywki. Ciekawą opcją jest wyszukiwarka przystanków komunikacji miejskich z rozkładem jazdy.

  • Aktualne informacje o natężeniu ruchu, rozkład jazdy komunikacji miejskiej, dostępna wersja na komórkę.Dostępna tylko mapa Polski.

TOMTOM - Serwis routes.tomtom.com, podobnie jak Targeo.pl, podaje informacje o natężeniu ruchu na drogach. Przewagą tego planera jest większy zasięg map. Strona zawiera aktualne informacje o remontach, korkach komunikacyjnych i wypadkach m.in. na drogach Polski, Europy Zachodniej i Skandynawii. Zaletą serwisu są szczegółowe informacje o długości zatoru i prognozowanym czasie przejazdu.

  • Informacje o natężeniu ruchu na terenie Europy Zachodniej, szczegółowe informacje o utrudnieniach.Brak informacji turystycznych.