Czujnik deszczu – co to jest i jak działa?

czujnik deszczu w samochodach to niewidoczny dla kierowcy moduł, który bada poziom wody na samochodowych oknach. Sensor jest zamontowany na przedniej szybie, a w obudowie lusterka przedniego i podsufitce znajduje się elektronika odpowiedzialna za automatyczne uruchamianie wycieraczek. Mikroprocesor, który przesyła dane do podzespołów, można odpowiednio zaprogramować, aby ustalić natężenie deszczu, przy którym włączą się wycieraczki. Czujnik wykrywa nawet bardzo małe ilości wody (0,005 mm) – możemy być spokojni o widoczność nawet przy drobnych opadach deszczu, bo wycieraczki reagują na dane przesyłane przez czujnik w mniej więcej 0,1 s.

Jak działa czujnik deszczu w samochodzie?

System opiera się na technologii, wykorzystującej diody LED emitujące światło podczerwone. Kiedy na naszej szybie pojawiają się krople wody, ograniczone zostaje odbicie światła, które ma docierać do diod odbiorczych. Wówczas czujnik odczytuje informację o różnicy natężenia fal świetlnych i dobiera prędkość pracy wycieraczek do intensywności opadów. W przypadku, kiedy na przednią szybę spada duża ilość wody, np. podczas wyprzedzania większych pojazdów, wycieraczki pracują na najwyższych obrotach. Jeśli podczas jazdy delikatnie kropi, działają one wolniej. Bardziej rozbudowane systemy sterują nie tylko wycieraczkami, ale też bocznymi szybami czy dachem, by podczas deszczu zamknąć je automatycznie.

Czujnik deszczu – jak włączyć i ustawić moduł?

Choć czujnik deszczu jest przydatny na trasie, są sytuacje, kiedy nie powinien pozostawać włączony. Gdy decydujemy się na korzystanie z myjni automatycznych, podczas czyszczenia samochodu, pomimo tego, że silnik pozostaje wyłączony, układ odpowiadający za automatyczne uruchamianie wycieraczek może zostać uszkodzony. Jak możemy wyłączyć i włączyć sensor? W większości sterowanie układem dostępne jest z poziomu wajchy przełącznika wycieraczek. Znajduje się tam przycisk odpowiedzialny za uruchomienie modułu. Najczęściej jednak wystarczy pozostawić wycieraczki w pozycji serwisowej – wówczas czujnik automatycznie się wyłączy.

Ustawienia oprogramowania pozwalają na wybór opcji pamięci – jeżeli zdecydujemy się na funkcję włączania czujnika wraz z uruchomieniem zapłonu, nie musimy każdorazowo pamiętać o jego aktywowaniu. Ponadto, aby ustawić czułość sensora, należy odpowiednio ustawić pokrętło znajdujące się na dźwigni przełącznika wycieraczek. Szczegółowe instrukcje są zawsze dołączane do książki pojazdu – tam sprawdzimy jak dokładnie powinien przebiegać proces nadawania spersonalizowanych ustawień czujnika.

Czy czujnik deszczu jest potrzebny?

Często zastanawiamy się, czy nowoczesne technologie naprawdę są przydatne. Jak ocenia się użyteczność czujnika deszczu? W nowszych samochodach jest częścią standardowego wyposażenia. Sensor wilgoci sprawia, że nie musimy każdorazowo dopasowywać częstotliwości pracy wycieraczek do ilości opadów deszczu.

Ponadto czujnik deszczu poprawia bezpieczeństwo na drodze – gdy podczas burzy wyprzedzamy samochody ciężarowe, liczy się reakcja na ewentualne przeszkody. Moduł rozpoznawania deszczu eliminuje problem czasu potrzebnego na ustawienie wycieraczek. Dzięki działaniu czujnika możemy skupić się na drodze, zamiast na odzyskiwaniu czystego pola widzenia. Oczywiście czujnik deszczu nie jest koniecznym elementem wyposażenia auta, ale na pewno wpływa na komfort jazdy.