Wyobraźmy sobie taki scenariusz: samochód przeżył już parę lat i różne sytuacje drogowe, a jego lakieru nie można nazwać najświeższym. Podejmujemy decyzję o wprowadzeniu zmian stylistycznych, jednak nasz portfel nie wytrzyma lakierowania. Wtedy z pomocą przychodzi oklejanie auta folią samochodową.

Proces ten polega na aplikowaniu specjalnej powłoki w postaci niezwykle cienkiej folii. Oprócz zmiany koloru można również w ten sposób zadbać o jakość i dobrą kondycję lakieru. Wtedy do dyspozycji możemy mieć nawet bezbarwną usługę. Jednak ten proces nie jest związany jedynie z kwestiami estetycznymi. Folia jest częstym wyborem dla każdego właściciela firmy, który posiada samochody służbowe lub chce po prostu rozreklamować markę. Jest to sposób, w którym po ulicach miast mogą jeździć pojazdy z widniejącymi napisami, logo czy innymi materiałami zwracającymi uwagę innych osób.

Czy oklejanie auta jest naprawdę takie dobre?

Ogólne opinie, dotyczące tego procesu są bardzo pozytywne. W prosty, szybki i względnie tani sposób można zmienić wygląd swojego samochodu oraz chronić jego lakier lub ukryć niedoskonałości. Nie trzeba też pokrywać jednokolorową folią całego pojazdu. Można wybrać określone części, np.: słupki, lampy, zderzaki, bagażnik czy lusterka, oraz określone wzory. W razie czego istnieje możliwość szybkiego oderwania jej w dowolnej chwili. Folia do oklejania auta może być bardziej przeciętna lub markowa. W zależności od kolorystyki i wizji estetycznej wybierzemy monomeryczną, polimerową lub wylewną. Wśród typów i wzorów znajdziemy m.in.: wersje matowe, satynowe, brokatowe, strukturalne czy karbonowe.

Oklejanie auta jest przystępne cenowo, ale tak naprawdę poniesione koszty zależą od wielu czynników. Oprócz rodzaju folii będzie to zależało od tego, czy wybierzemy profesjonalną usługę, czy spróbujemy samodzielnie podjąć się zadania. Znaczenie będzie miała również pokrywana powierzchnia. Trzeba przygotować się na długie i mozolne czyszczenie karoserii. W perspektywie czasu największym problemem będzie blaknięcie kolorów takiej folii.

Własnoręczne oklejanie auta

Na początku, tak samo, jak w przypadku lakierowania, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Pierwszym krokiem będzie dokładne umycie pojazdu, zarówno myjką wysokociśnieniową, jak i gąbką. Następnie, za pomocą specjalnych preparatów, należy odtłuścić obszar. W przypadku podstawowej folii oklejanie auta rozpoczniemy od nałożenia jej na mokre elementy karoserii i jednoczesne wygładzanie. Popularna obecnie wersja wylewna wymaga podjęcia nieco innych kroków. Po nałożeniu na lakier trzeba ją delikatnie ogrzewać opalarką, aby utworzyła gładką powierzchnię. Za pomocą plastikowej szpachelki (rakli) o krawędziach wykonanych z miękkiego filcu wygładzamy całą powierzchnię i usuwamy ewentualne pęcherzyki powietrza. Nie trzeba się martwić o wybór i dostępność potrzebnego wyposażenia, gdyż można kupić gotowe zestawy do aplikacji folii.

Oklejanie auta — koszt, który warto ponieść

W zależności od opisywanych wcześniej czynników cena, którą zapłacimy za oklejanie auta, będzie różna. Nałożenie folii jednobarwnej na cały samochód to koszt ok. 1500-5000 zł. Istnieje również możliwość odświeżenia jednego określonego elementu. W takim przypadku cena będzie 10 razy niższa. W zależności od stopnia zaawansowania prac (materiał i powierzchnia), będziemy musieli czekać na zakończenie prac maksymalnie 3 dni. Oczywiście koszty będą dużo niższe, jeżeli zdecydujemy się na samodzielność. Jednak nie będziemy mieli wtedy pewności, że zadanie zostanie zrealizowane idealnie. Ponadto, niektóre firmy gwarantują dokonanie darmowych poprawek, gdyby założona przez nich folia nie spełniła wymogów jakościowych.