Oklejanie samochodów – po co się to robi?

Oklejanie samochodów folią służy głównie zmianie wyglądu auta oraz zabezpieczaniu go przed czynnikami zewnętrznymi. Taki materiał założony na nadwozie chroni lakier przed zarysowaniami, odpryśnięciem, otarciami, a także uderzeniami kamieni i żwiru. Dodatkowo zewnętrzna warstwa pojazdu jest chroniona przed takimi zabrudzeniami jak błoto, kurz i pył z kwiatów drzew. Oklejanie zabezpiecza kolor samochodu przed blaknięciem spowodowanym promieniowaniem UV.

Właściciele aut, którym kolor i wygląd ich pojazdów się już znudził, mogą nadać nowy wizerunek swoim wozom właśnie poprzez oklejanie stretchem. Firmy wykonujące oklejanie samochodów oferują szeroki wybór kolorów, grafik oraz wykończeń. Dostępne są folie przezroczyste, jednobarwne, z nadrukiem, matowe, błyszczące, perłowe, a nawet chromowane. Ponadto istnieje możliwość założenia folii reklamowej z własnym nadrukiem.

Oklejać można również elementy wnętrza auta takie jak listwy lub konsolę centralną. Ważne jest, aby powierzchnia oklejana folią była gładka, ponieważ na chropowatym obszarze okleina nie będzie dobrze wyglądać ani się trzymać. To prosty sposób na zmianę wyglądu samochodu od środka lub też zamaskowanie zarysowań i innych niedoskonałości.

Oklejanie samochodów – jakie ma zalety?

Największą zaletą oklejania samochodów jest zmiana wyglądu pojazdu i zabezpieczenie go przed zniszczeniami wynikającymi z codziennej eksploatacji. W niedrogi sposób możemy odświeżyć wizerunek wozu, a dodatkowo ochronić przed zniszczeniami. Cena to kolejny plus tego zabiegu. Ile kosztuje oklejanie auta? Oklejanie nadwozia jest znacznie tańsze od lakierowania, a dodatkowo nie wskazuje, aby samochód miał jakieś mankamenty na farbie. Przy odpowiedniej pielęgnacji oklejanie samochodów będzie trwałe nawet do kilku lat. Dodatkowo folię w każdej chwili możemy zerwać bez obaw o uszkodzenie lakieru.

Istnieje również możliwość założenia okleiny reklamowej na auto, a dzięki folii przepuszczającej światło możemy pokryć również szyby pojazdu, co daje większy obszar na reklamę. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla początkujących przedsiębiorców. Wynajęcie bilbordu lub reklamy w mediach społecznościowych to ogromne koszty, na które często zaczynających właścicieli firm nie stać. Oklejenie samochodu grafiką lub logiem jest tańsze od innych rodzajów promocji o kilkanaście tysięcy złotych.

Oklejanie samochodów – jak przygotować auto?

Oklejanie samochodów to czasochłonny proces, który wymaga precyzji i odpowiednich warunków. Zatem należy samochód odpowiednio oczyścić oraz wygładzić, aby folia prezentowała się nienagannie. W tym celu najpierw trzeba umyć pojazd z powierzchownych zabrudzeń za pomocą gąbki i środka chemicznego, a następnie warto użyć myjki wysokociśnieniowej. Kolejnym etapem jest usunięcie wszelkich wgłębień na powierzchni lakieru. Samochód musi być idealnie gładki bez żadnych nierówności, ponieważ tylko wtedy folia będzie dobrze wyglądać.

Oklejanie samochodów samodzielnie czy profesjonalnie?

Auto można okleić zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że oklejanie samochodów to czasochłonna praca, która wymaga dokładności, a także cierpliwości. Taki zabieg potrzebuje specjalnych umiejętności oraz odpowiednich cech i nie każdy sobie z tym poradzi. Nie należy nakładać folii w pośpiechu lub niestarannie. Trzeba poświęcić temu dużo wysiłku, dlatego lepiej oddać samochód w ręce profesjonalistów. Eksperci z pewnością zrobią to na najwyższym poziomie.