Ozon i jego właściwości od lat są znane z ekspresowej formuły oczyszczania wnętrza oraz klimatyzacji samochodowej. To bardzo silny utleniacz, który dogłębnie rozkłada komórki bakterii i ma właściwości utleniające. Ozonowanie samochodu pozwala na zniwelowanie obecności mikroorganizmów szkodliwych dla naszego zdrowia. Regularnie wykonywane ozonowanie samochodu sprzyja także kondycji układu oddechowego alergików i dzieci.

W każdym samochodzie, w układzie klimatyzacji gromadzą się niebezpieczne bakterie, grzyby i pleśń. To całkowicie naturalny proces. Wszelkie drobnoustroje mieszczą się także w tapicerce, desce rozdzielczej i za każdym razem, gdy uruchomimy klimatyzację "krążą" we wnętrzu samochodu.

Jak ozonować samochód? Praktyczny poradnik

Zanim zaczniemy proces ozonowania w samochodzie, trzeba pamiętać o tym, by dokładnie posprzątać wnętrze samochodu. Najlepiej będzie, jeśli pozbędziecie się wszystkich śmieci, pustych opakowań po jedzeniu. Źródłem nieprzyjemnego zapachu w samochodzie są często właśnie resztki jedzenia, zgniłe liście, sierść naszych zwierząt. Warto również, przed ozonowaniem umyć i odkurzyć tapicerkę, przetrzeć z kurzu kokpit. Jeśli palicie papierosy w samochodzie, to warto wiedzieć, że tłusty dym z papierosów osiada na kokpicie, szybach, całej tapicerce.

Ozonator należy ustawić np. na fotelu pasażera lub na podłodze przy schowku. Dokładnie w tym miejscu zasysane jest powietrze w obiegu zamkniętym. Ważne: ozon jest znacznie cięższy od powietrza, więc urządzenie do ozonowania powinno być postawione wyżej.

Aby prawidłowo przejść proces ozonowania samochodu, warto dobrze ustawić nawiew. Obieg zamknięty z najniższą możliwą temperaturą, najmocniejszy tryb dmuchawy i nadmuch na środkowe kratki - to przepis na sukces ozonowania wnętrza. Ozon w trakcie czyszczenia układu wentylacji powinien swobodnie krążyć po wnętrzu samochodu. Oczywiście, szyby i drzwi muszą być w trakcie ozonowania zamknięte.

Wiele osób zadaje pytanie, czy należy ozonować wnętrze z włączoną klimatyzacją. Ozonator poradzi sobie bez klimatyzacji, ale jeśli temperatura wewnątrz samochodu przekracza 20 stopni Celsjusza, można dodatkowo schłodzić wnętrze.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla wnętrza auta?

Ozon jest bardzo silnie utleniającym gazem, więc może mieć wpływ na przyspieszone zużycie elementów wnętrza. Ozonowanie wnętrza powinno być wykonywane dwa razy w roku. Osoby, które podróżują regularnie ze zwierzętami lub palą papierosy we wnętrzu mogą stosować ozonowanie co miesiąc. Ozonowanie klimatyzacji jest nieszkodliwe dla nawiewów, ale także dla naszego zdrowia. W przeciwieństwie do licznych środków chemicznych nie podrażnia także naszego nosa, czy gardła. Jeśli jednak kierowca miałby styczność z ozonem bezpośrednio przez około 8 godzin, to mogłoby mu to zaszkodzić dotkliwie.

Ozonowanie auta - jak długo trwa?

Ozonowanie samochodu i klimatyzacji w zależności od ozonatora trwa od 15 minut do 60 minut. Czas ozonowania wnętrza głównie zależy od rozmiaru samochodu, typu nieprzyjemnego zapach oraz stopnia zagrzybienia klimatyzacji.

Zapach po ozonowaniu wnętrza jest dość specyficzny. Zniknie on po kilku minutach. Zapach ten jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu i nie powoduje alergii. Aby szybciej się pozbyć zapachu ozonu, wystarczy porządnie przewietrzyć wnętrze.

Ozonowanie samochodu - ile kosztuje?

Ozonowanie wnętrza samochodu i klimatyzacji nie jest drogą usługą. Ceny w warsztatach samochodowych wahają się od nawet 30 zł do 100 zł. Specjaliści zalecają, aby tę usługę powtórzyć co najmniej raz w roku. Każdy kierowca może jednak zadbać o swój samochód i przyjemny zapach. To szybka i prosta czynności, dzięki, której możemy także zyskać na zdrowiu i wysokim komforcie jazdy, szczególnie w trakcie długich tras.