Niektóre zanieczyszczenia da się usunąć po prostu ciepłą wodą – np. plamy po czekoladzie, a nawet tłuste plamy po maśle – tyle, że w tym drugim przypadku woda musi być gorąca, a my powinniśmy postarać się o grube, gumowe rękawice, aby się nie poparzyć.

Na początku odkurzamy

Jest wiele domowych sposobów na usuwanie plam i zabrudzeń tapicerki, ale jeśli nie chcemy się męczyć, wypróbujmy zwykłą piankę do prania dywanów i tekstyliów. Potrzebny będzie także odkurzacz.

Jeśli wozimy w samochodzie psa, powinien to być bardzo silny odkurzacz, a jeśli i on nie jest w stanie całkiem wessać sierści, najbardziej zanieczyszczone miejsca potraktujmy drobnoziarnistym papierem ściernym i spróbujmy odkurzyć je ponownie.

Odkurzanie jest takie ważne, bo większość preparatów do prania dywanów działa na podobnej zasadzie: po wtarciu ich w materiał, środek krystalizuje się wraz z zanieczyszczeniami w mikrogranulki, które po wyschnięciu preparatu da się usunąć poprzez ponowne odkurzanie. Niema sensu krystalizować luźnego brudu, który można odkurzyć.

A jeśli pozostały plamy?

Użyjmy bardziej skoncentrowanego środka (odplamiacza), sprawdzając jednak uprzednio, czy nie odbarwia tkaniny. Sprawdzonym sposobem jest użycie jako odplamiacza benzyny (tak, benzyny!) ekstrakcyjnej,tzw. rozpuszczalnika ekstrakcyjnego – ma intensywny zapach, ale po dość krótkim czasie całkowicie się ulatnia, a plamy zwilżone benzyną da się zetrzeć bez śladu. Używając benzyny, trzeba jednak uważać na elementy klejone – ten środek może osłabić klej.

Na to warto zwrócić uwagę

Przed praniem obić tapicerskich warto je jak najdokładniej odkurzyć. Mniejsze jest wtedy ryzyko powstania zacieków na czyszczonych powierzchniach.Nie da się punktowo usunąć pojedynczych plam z foteli czy innych elementów starych samochodów. Jest to możliwe tylko w przypadku nowych obić tapicerskich, które są ogólnie czyste, tylko w jednym miejscu coś się np. wylało. W pozostałych przypadkach trzeba czyścić cały element aż do krawędzi obicia tapicerskiego.

To dlatego, że w miarę użytkowania.W materiał wbijają się zanieczyszczenia, które zmieniają jego kolor. Punktowe czyszczenie powoduje ożywienie barwy niewielkiej powierzchni, co wygląda po wyschnięciu jak zaciek.Materiały używane w samochodach są dość łatwe do odplamiania i bardzo odporne na odbarwienia pod wpływem środków czyszczących, jednak zawsze przed zastosowaniem jakiegoś preparatu po raz pierwszy należy sprawdzić jego działanie na mniej widocznym fragmencie czyszczonej powierzchni.

Szczególnie zimą przed czyszczeniem tapicerki trzeba koniecznie zadbać o miejsce, w którym można odstawić auto do wyschnięcia. Zimą pozostawienie samochodu z wilgotnymi fotelami na mrozie spowoduje zamarzanie drobinek wody i zniszczenie tapicerki, latem podczas deszczowej pogody długotrwałe narażenie materiałów na wilgoć spowoduje pojawienie się pleśni w aucie. Potrzebny jest więc albo suchy garaż, albo słoneczna pogoda. Podczas suszenia wnętrza szybypozostawiamy przynajmniej uchylone.

Profesjonalne pranie tapicerki

Odkurzacz piorący to narzędzie używane do prania tapicerki w warsztatach samochodowych. Zaletą takiego urządzenia jest wysoka skuteczność, praca postępuje szybko i cała operacja jest o wiele tańsza niż w przypadku używania pianek w sprejach. Oczywiście, zamiast urządzenia profesjonalnego można użyć odkurzacza domowego.

W myjni samochodowej za pranie tapicerki z reguły trzeba zapłacić nie mniej niż 150 zł, jednak będzie to – szczególnie gdy wnętrze jest mocno zabrudzone – dobre rozwiązanie. Fachowcy lepiej poradzą sobie z doprowadzeniem wnętrza do porządku – będzie wyglądać jak nowe.

Pranie proste niesłychanie

Kupując kosmetyki do samochodu, zwracajmy uwagę na jakość produktów. Samodzielne czyszczenie wnętrza może okazać się wyjątkowo drogie. Radzimy, na co zwrócić uwagę, aby czyszcząc auto nie popełnić błędu.

Kosmetyki do auta kupuje się coraz przyjemniej, bo na półki trafiają kolejne produkty renomowanych światowych marek, a to oznacza dla producentów i importerów konieczność konkurowania i ceną, i jakością.

Poza środkami z rodzimych wytwórni, które tradycynie wyróżniają się najniższymi cenami (m.in. Autoland, Moje Auto) i jednocześnie coraz częściej mają nie tylko coraz atrakcyjniejsze opakowania, ale naprawdę nadają się do użytku, możemy wybierać w bogatej ofercie gigantów chemii samochodowej (Turtle Wax, Sonax, CarPlan).

Sami czy z pomocą?

Jednak niektóre z tych produktów są na tyle drogie, że warto dokładnie policzyć: czy opłaca się samemu doprowadzić auto do porządku, czy może lepiej zlecić wykonanie tego zadania pracownikom profesjonalnej myjni ręcznej?

To pytanie wydaje się być szczególnie na miejscu, gdy spotykamy się z produktami, których cena zbliża się do 100 zł za opakowanie – jak np. w przypadku środków firmy Farécla, która w ofercie ma przede wszystkim produkty dla profesjonalistów, ale proponuje także linię kosmetyków dla amatorów – bardzo dobrych, ale delikatnie mówiąc, nieco za drogich.

W każdym razie, korzystając z bogatej oferty, warto wybrzydzać: nawet wiedząc, że będziemy potrzebować więcej niż jednego opakowania pianki do dywanów, kupmy jedną. Jeśli nas nie zadowoli, wypróbujemy inną. Zmieńmy też używany środek, jeśli jest mało wydajny. Szczególnie w przypadku sprejów można zmieścić w nich dużo preparatu albo wypełniacza.To warto wiedzieć, wybierając środek do tapicerki

Preparaty w sprejach są często mniej wydajne od płynów do czyszczenia tapicerki sprzedawanych w atomizerach, jednak dają gęstą pianę, którą wygodnie i równomiernie wciera się w czyszczony materiał.Do wyczyszczenia całego wnętrza (dwóch foteli, tylnej kanapy, dywanów i bagażnika) trzeba mieć 2-3 opakowania w spreju.

Ściereczki do tapicerki nie nadają się do gruntownego prania tapicerki, ale są bardzo przydatne jako szybka pomoc w przypadku nagłego zaplamienia foteli np. przez dzieci. Preparaty do ochrony tapicerki przed plamami tworzą powłokę odpychającą wodę. W efekcie wylana ciecz formuje się w kulki i łatwo spływa z tapicerki. Jednak działanie tego preparatu z czasem maleje i aby nie powstały plamy, trzeba chroniony materiał jak najszybciej osuszyć ręcznikiem papierowym, chusteczką chigieniczną lubnp. kawałkiem gazety.

Większość środków do tapicerki tekstylnej świetnie nadaje się także do czyszczenia powierzchni winylowych.Należy bardzo uważać, dobierając preparat czyszczący do tapicerki z mniej popularnych materiałów, np. skóry naturalnej i alcantary. Takie materiały bezpiecznie można czyścić wyłącznie specjalistycznymi środkami. Szczególnie skórę można nieodwracalnie zniszczyć lub zmienić kolor czyszczonej powierzchni.

To jest ważne!

Przystępując do czyszczenia obić w samochodzie, warto zaopatrzyć się w porządną szczotkę do tapicerki. Kupimy ją np. w hipermarkecie albo sklepie motoryzacyjnym. W całości plastikowe szczotki dołączane do niektórych preparatów są z reguły nie dość delikatne, a poza tym działają o wiele mniej skutecznie, niż porządna szczotka kupiona osobno.

Konieczny będzie odkurzacz. Może być domowy, ale jeśli nie jest to odkurzacz piorący dostosowany do zasysania wody, sprawdźmy, czy na podłodze i pod dywanikami auta nie zgromadziła się woda. Zassanie wody zwykłym odkurzaczem domowym może go zepsuć a nawet spowodować porażenie użytkownika prądem.

Pianki do dywanów nie są środkami bardzo agresywnymi, jednak warto zaopatrzyć się w gumowe rękawice kuchenne albo lateksowe (do kupienia w aptece). Jest to szczególnie ważne, gdy do odplamiania używamy benzyny ekstrakcyjnej. To bardzo dobry odplamiacz, ale błyskawicznie wysusza skórę rąk.

Pianki do tapicerki zawierają dużo wody. Nie pryskajmy nadmiernej ilości tych środków na połączenia elektryczne. Uwaga: pod fotelami znajdują się kable prowadzące do napinaczy pasów bezpieczeństwa, ogrzewania foteli oraz do airbagów.