Zgodnie z najnowszymi przepisami, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, umożliwiająca prowadzenie pojazdu, wynosi 0,2 promila (co jest równoznaczne z 0,1 mg alkoholu w 1 litrze wydychanego powietrza). Kierowca, który ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, popełnia wykroczenie. Grozi za nie do 6 miesięcy pozbawienia prawa jazdy oraz grzywna w wysokości 5 tys. zł. Kierowca, u którego stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila, popełnia przestępstwo. Kara, jaką przewiduje wówczas prawo, to zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od roku do nawet 10 lat. Dodatkowo kierowca, który popełnił przestępstwo, może otrzymać grzywnę oraz karę pozbawienia wolności do dwóch lat. 

Liczba pijanych kierowców rośnie 

Pomimo że jazda pod wpływem alkoholu uznawana jest za przestępstwo, rośnie liczba pijanych kierowców. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2019 r. (dane z lipca) odnotowano 63 383 przypadki jazdy po alkoholu. W tym samym okresie 2018 r. policja zatrzymała o 3 219 kierowców mniej. Warto mieć na uwadze, że podane statystyki nie obejmują okresów, gdy liczba pijanych kierowców wzrasta, czyli początku listopada oraz świąt Bożego Narodzenia. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, liczba pijanych kierowców może zwiększyć się w tym roku aż o 11 proc.

Jak wybrać dobry alkomat?

Największym błędem popełnianym przez kierowców jest ocena stopnia trzeźwości „na oko”. Każdy z nas trawi alkohol w inny sposób, a pozornie dobre samopoczucie nie musi oznaczać, że posiadamy we krwi dopuszczalną ilość alkoholu. Dobrej jakości alkomat pomoże nam ustalić, czy mamy prawo usiąść za kierownicą. Przed zakupem urządzenia powinniśmy sprawdzić, czy zostało ono skalibrowane. Jeśli nie, musimy oddać alkomat do kalibracji, mimo że jest nowy. Bardzo przydatną funkcją alkomatów jest licznik pomiarów. Dzięki niemu możemy w szybki i prosty sposób sprawdzić, czy urządzenie należy ponownie skalibrować. Inne istotne parametry, które warto sprawdzić przed zakupem alkomatu to: zakres błędu czujnika powietrza – im większy, tym urządzenie jest mniej dokładne, oraz objętość pobieranego powietrza (większa objętość oznacza dokładniejszy pomiar). W zależności od potrzeb zwróćmy także uwagę, czy urządzenie umożliwia wykonywanie kilku pomiarów jeden po drugim (jest to szczególnie przydatne, jeśli z alkomatu będzie korzystało więcej osób). 

Najlepsze alkomaty do samochodu – przegląd ofert 

Oferta alkomatów jest naprawdę szeroka, dlatego każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Wybraliśmy 6 urządzeń i sprawdziliśmy, jakie posiadają funkcje. Głównym kryterium doboru była cena. Najtańszy alkomat w zestawieniu kosztuje nieco ponad 200 zł, najdroższy niemal 900 zł. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy wyższa cena oznacza lepsze parametry urządzenia oraz czy warto zainwestować w droższy sprzęt, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

AlcoForce Evo Silver

Największą zaletą alkomatu jest z pewnością cena. Za 219 zł otrzymujemy niewielkie, lekkie urządzenie, które jest niezwykle proste w obsłudze, a przy tym posiada szereg przydatnych funkcji. AlcoForce Evo Silver został wyposażony w nowoczesny sensor elektrochemiczny, licznik wykonywanych pomiarów od ostatniej kalibracji oraz automatyczny tryb oszczędzania baterii. Zakres pomiaru alkomatu wynosi 0,000 – 3,000 promila, natomiast dokładność prezentowanego wyniku – 0,006 promila. 

Datech AlcoFind Pro X5+

Datech jest jednym z najpopularniejszych producentów alkomatów na rynku. AlcoFind Pro X5+ należy do flagowych produktów koreańskiej marki. Alkomat jest nieco droższy od Alco Force (349 zł), jednak posiada nowoczesny sensor, który jest dużo bardziej precyzyjny i wytrzymały. Urządzenie od Datech zostało wyposażone w elektrochemiczny czujnik, który zmniejsza koszty użytkowania alkomatu. Kalibracja jest niezbędna dopiero po wykonaniu 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Zakres pomiaru wynosi 0,00 – 5,00 promila, natomiast dokładność prezentowanego wyniku – 0,01 promila. 

AlcoForce XS  

Urządzenie przeznaczone do użytku osobistego. Alkomat nie posiada wyświetlacza, dzięki czemu ma niewielkie rozmiary. Możemy go używać wraz z aplikacją mobilną lub samodzielnie. Aplikacja informuje użytkownika krok po kroku, jak ma przeprowadzić test, zapamiętuje historię pomiarów oraz pozwala tworzyć spersonalizowane konta użytkowników w przypadku, gdy wykonujemy pomiary kilku osobom. Za AlcoForce XS zapłacimy 449 zł. Zakres pomiaru urządzenia wynosi 0,00 do 4,00 promila, z kolei dokładność – 0,01 promila. 

Promiler AL 9000 Lite

Promiler AL 9000 Lite jest alkomatem cyfrowym, wyposażonym w czujnik elektrochemiczny. Cena urządzenia to 549 zł, co plasuje go w średniej półce cenowej. Producent zaleca, aby kalibrację wykonywać co 1000 pomiarów lub co 12 miesięcy. Wśród zalet urządzenia możemy wymienić wysoką czujność – alkomat posiada kontrolę przepływu powietrza, zakres pomiarowy wynosi od 0,000 do 4,0000 promila z dokładnością 0,010 promila.  

Sentech AL9000

Sentech to obok Datech drugi producent alkomatów cieszący się dużą popularnością na rynku. Koszt modelu AL9000 wynosi 739 zł. Co otrzymujemy w tej cenie? Po pierwsze trwały i dokładny sensor elektrochemiczny. Po drugie wyświetlacz LCD, który wskazuje wartość ostatniego pomiaru oraz informuje o konieczności przeprowadzenia kalibracji. Po trzecie – szeroki zakres pomiarowy (od 0 do 4 promila) z dokładnością 0,01 promila.  

Promiler ALP-1 Lite

Najdroższe urządzenie w naszym zestawieniu. Jego koszt to niecałe 900 zł. Czy alkomat jest wart swojej ceny? Urządzenie posiada atest od marki Promiler oraz dedykowany dla tego modelu alkomatu dokładny i stabilny czujnik elektrochemiczny. Zakres pomiaru wynosi od 0,000 do 5,000 promila. Kalibracja jest wymagana co 1500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Promiler ALP-1 Lite jest używany przez policję i służby mundurowe, co pozwala umieścić urządzenie wśród alkomatów profesjonalnych.      

Wybór alkomatu musi być podyktowany naszymi potrzebami oraz zasobem portfela. Zaprezentowane modele stanowią jedynie przegląd urządzeń dostępnych na rynku. Więcej alkomatów w różnych cenach umieściliśmy tutaj: 

Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź obniżki już dziś i kupuj mądrze!