Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania są najważniejszymi elementami jazdy samochodem. Mówi się, że głowa zaczyna boleć, gdy wzrasta ciśnienie. Nawet nasz samochód reaguje na zmianę naporu powietrza, które negatywnie oddziałuje na jego systemy. Manometr to sprytne urządzenie, które potrafi szybko wychwycić takie nieprawidłowości. Dzięki niemu możemy uniknąć nadmiernego zużycia części, a nawet niespodziewanego pęknięcia opony.

Manometr samochodowy — zacznijmy od podstaw

Manometr jest używany w branży motoryzacyjnej. Sprawdza się jako dokładny miernik ciśnienia w elementach samochodowych takich jak opony czy olej. Jest niezwykle kluczowy w kwestiach bezpieczeństwa jazdy. To niewielkie urządzenie składa się z:

  • obudowy,
  • strzały,
  • rurki Bourdona lub membrany — główny element, który porusza strzałką w momencie zmiany ciśnienia,
  • rury,
  • elementu mocowania.

Proces pomiaru polega na podłączeniu do zaworu elementu wiążącego z manometrem. Napór powietrza reaguje na mosiężną rurkę Bourdona, która się wygina. Zakończenie łącznika przesuwa strzałkę w odpowiednim kierunku na wyświetlaczu, wskazując poprawną notę. Ciśnienie w manometrze jest podawane w jednostce zwanej bar lub kgf/cm kw.

Funkcjonalność manometru samochodowego

Manometr samochodowy pomaga zmierzyć ciśnienie w oponach. Specjalistyczne wersje tego sprzętu mogą weryfikować napór oleju czy cylindrów hamulcowych. Niemożliwe jest ocenienie ciśnienia, wyłącznie na podstawie tego, co widzimy. W celu sprawdzenia faktycznego stanu należy użyć manometru. To urządzenie pokazuje gęstość powietrza, jaka występuje np. wewnątrz opony.

Dlaczego ważne jest odpowiednie ciśnienie w oponach? Parcie powietrza wewnątrz koła jest bardzo istotnym zagadnieniem ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Utrata ciśnienia w oponach może być spowodowana wieloma czynnikami zewnętrznymi. Zbyt mała lub duża ilość napierającego powietrza wewnątrz dętki, może prowadzić do:

  • pogorszenia osiągów,
  • zniszczenia i nierównomiernej eksploatacji koła, 
  • zwiększonego zużycia paliwa,
  • przebicia opony, a co za tym idzie, ryzyka wypadku.

Typy manometrów samochodowych

Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów tego urządzenia. Manometr dzieli się na: hydrostatyczny, sprężynowy, elektryczny, dzwonowy czy tłokowy. Warto jednak wiedzieć, że w motoryzacji najczęściej wymienia się cztery rodzaje manometrów:

  • Elektroniczny — bardziej skomplikowana i wrażliwa na pomiar wersja sprzętu, która przesyła odczyty do tablicy elektronicznej, a następnie na ekran wyświetlacza,
  • Mechaniczny — posiada prostą konstrukcję. Pokazuje rzetelny, natychmiastowy wynik. Jest niezawodnym urządzeniem, którego cena jest stosunkowo najniższa w porównaniu z dwoma poniższymi typami. Na jego korzyść przemawia dokładność odczytu oraz spora dostępność produktu. Oprócz sprawdzenia ciśnienia, manometr od razu uwalnia nadmiar powietrza i reguluje prawidłowość wyniku. Niestety sprzęt działa niepoprawnie w wilgotnym otoczeniu.
  • Cyfrowy — jest wygodny, kompaktowy i dokładny, ponieważ pokazuje pomiar do liczb setnych. Posiada praktyczny wyświetlacz, który niestety może wskazywać błędne dane w porze zimowej. 
  • Z zębatką i zębnikiem — zbudowany może być z plastiku lub metalu. Mocowanie jest zintegrowane z korpusem lub połączone wężykiem. Z niską ceną wiąże się wysoka podatność na uszkodzenia.

Wybór manometru zależy również od indywidualnych preferencji. Można zdecydować się na bardziej kompaktowe i lekkie wersje albo ciężkie, lecz wyposażone w dodatkowe funkcje. Miernik ciśnienia jest również doskonałym gadżetem dla fanów jazdy typu off-road, gdzie często w trudnych warunkach trzeba pozbyć się nadmiaru oporu powietrza lub dopompować opony.

Prawidłowe używanie manometru do opony

Manometr jest bardzo prosty w użyciu. Do zaworu opony należy doczepić łącznik. Urządzenie natychmiast przemieszcza strzałkę i pokazuje, ile wynosi wskaźnik ciśnienia. W niektórych wersjach dane są zobrazowane w formie trzech kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego, które kolejno oznaczają: prawidłowy odczyt, wymagane dopompowanie, należy niezwłocznie sprawdzić.