• W niektórych krajach jest obowiązek jazdy na oponach dostosowanych do warunków zimowych
  • Odpowiednie opony zmniejszają ryzyko wypadków nawet o 50%
  • Coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość opon

Dane za 2018 roku pokazują jak dynamicznie rozwija się rynek oponiarski w Polsce. Wysoki wolumen sprzedaży opon całorocznych w 2018 roku jest dowodem na to, że producenci wykorzystują potencjał rynku. Kolejny rok notujemy także wzrost sprzedaży markowych opon klasy premium. Jest to bardzo dobra wiadomość, która świadczy o rosnącej świadomości kierowców dotyczącej wpływu jakości opon - jako jedynego punktu styku auta z drogą – na bezpieczeństwo jazdy i długość drogi hamowania – wskazuje Giansimone Bertoli, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Największy wybór opon całorocznych w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Opony całoroczne - wzrost sprzedaży

Jednak największym zaskoczeniem jest wyraźny wzrost sprzedaży opon całorocznych. Co prawda według danych PZPO, rynek notuje ciągły wzrost sprzedaży opon zimowych, to jednak spektakularnym można nazwać wynik ogumienie uniwersalnego. Dane z 2018 roku wskazują, że sprzedaż opon całorocznych urosła o blisko 50 procent.

sprzedaż opon w Polsce dane PZPO Foto: PZPO
sprzedaż opon w Polsce dane PZPO

Opony całoroczne - obowiązek jazdy na oponach zimowych i wielosezonowych

Według statystyk, nieodpowiednie opony mają wpływ nawet na 10 proc. śmiertelnych wypadków, a używanie opon zimowych lub całorocznych z zimową homologacją może obniżać ryzyko wypadków w zimowych warunkach o blisko 50 proc., to wiele krajów postanowiło kwestię odpowiedniego ogumienia uregulować legislacyjnie.

Największy wybór opon całorocznych w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Dzięki temu z jednej strony wymusza to dbałość o odpowiedni stan pojazdu wśród tych kierowców, na których nie wpływa edukacja, a z drugiej - wśród kierowców zmieniających ogumienie w zależności od sezonu ułatwia to wybór terminu, w którym powinno się dokonać zmiany. Jak dziś to wygląda w Unii Europejskiej? Są trzy drogi obierane przez kraje członkowskie. W części z nich legislacja dotycząca obowiązku opon zimowych nie istnieje.

W innych taki obowiązek wymuszają przepisy, ale uzależniają go jeszcze od konkretnych warunków na drodze - początek takiego okresu wyznaczany jest między 15 października a 1 grudnia, a kończy się on w tych krajach między 1 marca a 15 kwietnia. Trzeci rodzaj legislacji to sztywne kalendarzowe zobowiązanie do używania opon dostosowanych do okresu zimowego - w tym przypadku okres obowiązkowy zaczyna się między 1 listopada a 1 grudnia, a kończy między 1 marca a 15 kwietnia.

Największy wybór opon całorocznych w najniższych cenach - sprawdź teraz!