Większość starszych modeli samochodów jest wyposażonych w silniki wysokoprężne, które mają tylko jedną pompę. Skutkiem stosowania tego typu mechanizmu jest duży poziom głośności, jaki można usłyszeć po uruchomieniu pojazdu. Jeżeli poruszasz się autem głównie po mieście i spędzasz w nim niewiele czasu, wygłuszenie maski może nie być dla Ciebie priorytetową kwestią, ale z pewnością poprawi Twój komfort jazdy.

Jak zrobić wygłuszenie maski?

Wygłuszenie maski ma na celu zmniejszenie poziomu hałasu, jaki wydaje silnik podczas jazdy samochodem. Aby temu zapobiec, najczęściej wykorzystuje się specjalne tworzywa wysokiej jakości, którymi izoluje się układ napędowy. Jeśli nie wiesz, jak zrobić wygłuszenie maski, przeznacz na to około dwóch do trzech godzin. W tym czasie warto zapoznać się z dostępnymi w internecie nagraniami wideo, które ułatwią przeprowadzenie całego procesu. Jeżeli Twoje auto posiada jeszcze starą izolację, w pierwszej kolejności pozbądź się jej delikatnie.

Następnie całą maskę dokładnie wyczyść z kurzu i zanieczyszczeń, a następnie dokładnie odtłuść. Możesz to zrobić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej dostępnej w większości sklepów budowlanych lub motoryzacyjnych. Taki zabieg jest konieczny, aby montowane elementy dobrze trzymały się samochodu. Żeby wygłuszenie maski było skuteczne, warto wykorzystać sprawdzone materiały. W tym przypadku nie opłaca się nadmierne oszczędzanie i używanie niewłaściwych tworzyw. Może to bowiem przynieść odwrotny efekt i spowodować nagrzewanie się silnika.

Jakich materiałów użyć do wyciszenia maski?

Aby skutecznie wygłuszyć maskę, będziesz potrzebował co najmniej dwóch warstw specjalnych tworzyw sztucznych, które będą pełniły funkcję tłumików dla wysokich oraz niskich tonów. Wyciszenie tych pierwszych zapewnią Ci maty butylowe. Do tego celu nie wybieraj tworzyw bitumicznych – łatwiej ulegają odkształceniu pod wpływem ciepła oraz pękają i tym samym szybciej się niszczą. Na szczęście wygłuszenie maski matą butylową nie jest bardzo dużym wydatkiem. Za jeden metr kwadratowy takiego tworzywa zapłacisz około 80 złotych. Jest to opłacalna inwestycja na lata.

Z kolei jako drugą warstwę tłumiącą niskie dźwięki wykorzystaj miękką piankę akustyczną o grubości minimum 6 mm. Na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju produktów – pamiętaj jednak, by wybrać taki, który będzie odporny na odkształcenia, wysoką temperaturę oraz nie będzie łatwopalny. Dzięki temu zapewnisz swojej konstrukcji funkcjonalność i bezpieczeństwo. Wygłuszenie maski pianką akustyczną będzie kosztowało Cię około 50-60 złotych za metr kwadratowy.

Jak naprawić wygłuszenie maski?

Producenci niektórych starszych modeli samochodów montują w nich gotowe wygłuszenia. Po latach użytkowania auta często zdarza się, że tworzywo zaczyna się kruszyć, rozsypywać i tym samym zanieczyszczać obszar pod maską. Wówczas warto dowiedzieć się, jak naprawić wygłuszenie maski. Jeśli dostrzegasz, że jest ono w złym stanie, warto wymienić je na nowe. Zrobisz to łatwo dzięki wspomnianym materiałom, dostępnym w sklepach internetowych oraz większych sklepach budowlanych.

Jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, możesz postawić na gotowe maty mające na celu wygłuszenie maski. W zależności od modelu samochodu oraz wielkości pianki będzie się to wiązało z kosztem od 90 do 150 złotych. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez kierowców, którzy chcą zaoszczędzić czas, a także chcą mieć pewność, że produkt będzie solidnie wykonany i dobrze dopasowany do rozmiaru maski. Takie produkty znajdziesz między innymi w sklepach internetowych oraz oddziałach stacjonarnych.

Wygłuszenie maski – czy warto?

Gdy już wiesz, co daje wygłuszenie maski, warto zastanowić się nad tym, czy taki zabieg w Twoim samochodzie przyda Ci się na co dzień. Jego cenną zaletą jest fakt, że nie generuje dużego wydatku, zarówno jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie wyciszenia, jak i gdy kupisz gotową matę. Taka operacja sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy często jeździsz autostradami i drogami ekspresowymi.

To głównie w takich sytuacjach silnik hałasuje najbardziej, zagłuszając radio czy rozmowę z pasażerem. Co więcej, długotrwały hałas może negatywnie wpłynąć na samopoczucie kierowcy – dekoncentrować go bądź powodować ból głowy. Jeżeli ten problem nie jest Ci obcy, przemyśl wygłuszenie maski w swoim samochodzie. Takie rozwiązanie z pewnością poprawi Twój komfort jazdy autem. Wówczas nawet wiele godzin spędzonych w trasie nie będzie zakłócanych przez uciążliwy hałas.