Pokrowce zazwyczaj są wykonane ze skóry lub jej sztucznego odpowiednika. Możemy również znaleźć modele materiałowe, a nawet takie zrobione z imitacji futra w przeróżnych kolorach. Wybór jest zatem ogromny i bez wątpienia znajdziemy idealny produkt dla siebie. Przy zakupie warto kierować się kilkoma kryteriami. Zwróćmy uwagę na to, czy pokrowiec będzie łatwy w czyszczeniu. Warto zastanowić się nad jego trwałością i odpornością na promienie słoneczne czy ścieranie. Dobry pokrowiec musi gwarantować nam pewny chwyt, aby kierownica nie wyślizgnęła się z rąk.

Produkt tego rodzaju można zamontować na kilka różnych sposobów. Niektóre pokrowce po prostu wciska się na kierownicę. Ich przesunięcie nie będzie później możliwe, dlatego musimy od razu ułożyć go tak, jak chcemy lub jak wskazuje producent. Innym sposobem montażu jest obszywanie kierownic. Rozwiązanie to jest czasochłonne, ale daje ładny efekt wizualny, a także zapewnia pokrowcowi stabilność.

Obszywanie kierownic u fachowca

Kiedy kupujemy pokrowiec, zastanawiamy się, ile kosztuje obszycie kierownicy skórą lub innym materiałem. Usługa nie należy niestety do tanich. O ile materiałowe pokrowce wykonane z podobnej tkaniny, co tapicerka samochodowa, są dość proste w montażu i można to bez większych umiejętności zrobić samodzielnie, o tyle ich skórzane odpowiedniki sprawiają niemały problem. Firmy, które się tym zajmują, często wymagają zdemontowania kierownicy, co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Samo obszywanie kierownicy skórą to zajęcie na co najmniej trzy-cztery godziny. Tapicer policzy sobie za tę usługę co najmniej 150-200 złotych, a nawet więcej. Jeśli zależy nam na schludnym i spójnym wyglądzie wnętrza auta, możemy zlecić fachowcowi obszycie tym samym materiałem również innych elementów na przykład dźwigni hamulca ręcznego czy gałki zmiany biegów. Zadbamy w ten sposób nie tylko o walory estetyczne, ale też o pewniejszy chwyt, a tym samym bezpieczniejszą jazdę.

Obszywanie kierownic – instrukcja krok po kroku

Jak obszyć kierownicę? Po pierwsze potrzebujemy odpowiedniego pokrowca. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na sposób montażu. Możemy też zapłacić za pokrowiec wykonany na zamówienie. Zakładanie produktu materiałowego nie wymaga doświadczenia, ale nawet jeśli robiliśmy to już kilka razy na miękkiej tapicerce, to nie znaczy, że wiemy, jak obszyć kierownicę skórą. W obu przypadkach procedura wygląda podobnie, jednak skórzany pokrowiec wymaga znacznie większej wprawy.

Aby samodzielnie obszyć kierownicę, należy:

  • naciągnąć skórę lub materiał na kierownicę tak, aby szew znalazł się na środku;
  • przeciągnąć nić od wewnętrznej strony i połączyć jeden brzeg z drugim;
  • przeplatać nić co drugi ścieg aż do końca;
  • po obszyciu całego pokrowca przeciągnąć nić przez skórę lub materiał odciąć wystający kawałek i wypalić go dla zapewnienia trwałości. 

Musimy pamiętać, aby skóra była cały czas naciągnięta. W przeciwnym wypadku na pokrowcu powstaną nieestetyczne i niewygodne fałdy.

Obszywanie kierownic – czy warto poświęcić na to czas?

Jeśli wiemy, jak samemu obszyć kierownicę skórą, to zdecydowanie warto założyć taki pokrowiec. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale też eleganckie i miłe dla oka. Zapobiegamy w ten sposób zużyciu oryginalnego materiału, z którego wykonano kierownicę w naszym samochodzie. Zakładając pokrowiec samodzielnie, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie powinniśmy jednak próbować obszywać kierownicy skórą jeśli nie mamy doświadczenia.