Gorące lato, ślady po jedzeniu, piciu, psach i dzieciach – w sezonie urlopowym tapicerka twojego auta z pewnością łatwo nie ma. Czasem nie trzeba się nawet zbyt dokładnie przyglądać, żeby dostrzec, jak bardzo dostała ona w kość. Do śladów wynikających z normalnej codziennej eksploatacji dochodzą więc nowe, jeszcze trudniejsze do usunięcia. To zatem idealny moment na to, żeby fotelom i tapicerce przywrócić ich pierwotny blask. Żeby tego dokonać, będziesz potrzebował nieco cierpliwości, trochę fachowej wiedzy i zestawu porządnych kosmetyków wraz z odpowiednimi narzędziami.

Gdzie ich szukać? Najłatwiej – w marketach motoryzacyjnych lub w internecie. Możesz też zajrzeć do firmy zawodowo zajmującej się tzw. detailingiem wnętrz, jednak w tym wypadku nastaw się na wysokie ceny – profesjonalne firmy z reguły handlują głównie produktami z najwyższej półki. Żeby jednak nie było: wybierając przyzwoite kosmetyki i narzędzia z motomarketu, z reguły nie zapłacisz o wiele więcej niż za porządne ręczne mycie karoserii.

Dobierz dobre kosmetyki

Początkujący powinni jednak pamiętać o tym, że gruntowne oczyszczenie jednego fotela (niezależnie od rodzaju tapicerki) może zająć nawet kilkadziesiąt minut od rozpoczęcia prac do końcowego osuszenia materiału.

Ważne: kosmetyki dobierz pod kątem tapicerki, bo z reguły to, co sprawdza się w przypadku zwykłych „szmacianych” obić, nie ma zastosowania na skórze czy alcantarze. Pierwszy etap to zawsze wstępne czyszczenie za pomocą odkurzacza, następnie czynności różnią się już w zależności od rodzaju zabrudzeń i tapicerki (patrz niżej). Fotele czyść partiami i zaplanuj odpowiednio długi czas na ich wyschnięcie – zostawianie wilgotnego wnętrza na noc to kiepski pomysł. Pamiętaj też o tym, żeby daną powierzchnię – o ile to możliwe (np. skóra, ale też i materiały tekstylne) – po zakończeniu prac zaimpregnować odpowiednim środkiem. Dzięki temu tapicerka na dłużej pozostanie czysta i w mniejszym stopniu będzie chłonąć zabrudzenia.

Jednak do profesjonalisty?

A jeśli nie masz ochoty lub czasu, żeby zająć się wnętrzem auta samemu, zleć wykonanie tej usługi odpowiedniej firmie. W zależności od tego, czy będzie to myjnia ręczna, czy profesjonalny warsztat detailingowy, za tzw. komplet (pranie wnętrza wraz z dywanikami i bagażnikiem) zapłacisz od ok. 100 do kilkuset złotych. Z drugiej opcji warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy dany samochód ma niebawem pójść na sprzedaż – ładne wnętrze działa zachęcająco na kupujących.

Naszym zdaniem

Z usuwaniem zabrudzeń z tapicerki nie ma co czekać, bo im są świeższe, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Pamiętaj: dobierz kosmetyki odpowiednie do danego rodzaju tapicerki, a jeśli nie czujesz się na siłach, to zwłaszcza trudniejsze sprawy (np. podmalowanie skóry) zleć fachowcom od detailingu wnętrz.