Polerowanie szyb samochodowych — co będzie potrzebne?
Jeśli zastanawiamy się, jak usunąć rysy z szyby samochodu skutecznie, to najpierw powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce do przeprowadzenia tej operacji. Warto skorzystać z garażu, w którym będzie odpowiednie oświetlenie oraz możliwość podłączenia do źródła prądu. Czyszczona powierzchnia szkła musi być pozbawiona wszelkich zabrudzeń, zatem przestrzeń zamknięta uchroni nas przed podmuchami wiatru z unoszącym się pyłem czy liśćmi jesienią.
Polerowanie szyb samochodowych wymaga użycia narzędzi takich jak maszyna rotacyjna z twardymi talerzami oraz filc montowany na niej. Dodatkowo potrzebujemy: tlenku ceru, wody, ściereczki z mikrofibry, płynu do mycia szyb oraz alkoholu izopropylowego do odtłuszczania zabrudzonych powierzchni po czyszczeniu. Folia oraz taśma przydadzą się do zabezpieczenia elementów auta sąsiadujących z tym, nad którym pracujemy.
Sposób na dokładne polerowanie szyb samochodowych
Jak usunąć rysy z szyby, aby widoczność uległa poprawie? Musimy bardzo precyzyjnie wykonywać poszczególne czynności. W pierwszej kolejności należy odtłuścić szybę i przemyć ją, pozbywając się wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Następnie trzeba wydłubać fragmenty szkła, które może się wykruszyć. Sprawdźmy dokładnie, czy powierzchnia do polerowania jest gładka. Potem w buteleczce rozrabiamy, w równomiernej proporcji, tlenek ceru z wodą. Nanosimy gotowy preparat na zwilżony wodą filcowy pad zamontowany na maszynie rotacyjnej.
Szybę również należy zmoczyć. Zaczynamy pracę maszyną na niższych obrotach, pomiędzy 1300-1400 na minutę, dociskając mocniej sprzęt do czyszczonej powierzchni. Wykonujemy równomierne ruchy, najlepiej na obszarze ćwiartki szyby przedniej. W miarę upływu czasu, gdy ubywa wody na szybie, zwiększajmy obroty maszyny. Im szybszą rotację ma pad, tym mniejszy powinien być nasz nacisk na szybę. Zaleca się, żeby maksymalne obroty urządzenia wynosiły do 1900 na minutę. Sprawdzajmy, czy szlifowana płaszczyzna nie nagrzewa się zbyt mocno. Uzupełniajmy wodę oraz tlenek ceru, aby zbyt długo nie trzeć szkła w jednym miejscu na sucho. Polerowanie szyb samochodowych wymaga precyzyjnych ruchów.
Zabezpieczenie oczyszczonej szyby — jak zrobić to dobrze?
Jak wypolerować szyby w samochodzie już po korekcji rys, aby były czyste i zabezpieczone? Jeśli zakończyliśmy szlifowanie całego elementu, zanim zaschnie, musimy zebrać pozostałą część roztworu wody z cerem. W tym celu należy użyć płynu do mycia szyb oraz ściereczki z mikrofibry. Na czyszczonej powierzchni bywają miejsca, w których trudno będzie usunąć zastygniętą warstwę specyfiku używanego przed chwilą. Do takich fragmentów używamy alkoholu izopropylowego, za pomocą którego pozbędziemy się resztek środka do niwelowania zarysowań.
Jak wypolerować szybę samodzielnie? Okazuje się, że nie jest to aż tak skomplikowane. Przy użyciu prostych narzędzi możemy wykonać czynności korekcyjne dla szyby. Istnieje ryzyko niemożności usunięcia wszystkich rys. Głębokie, wyczuwalne pod paznokciem możemy próbować zniwelować, jednak nie pozbędziemy się ich. Mimo wszystko warto spróbować, gdyż po takiej operacji poprawią się znacząco widoczność i komfort jazdy z nią związany. Satysfakcja z dobrze odświeżonego elementu nadwozia w pojeździe będzie najlepszą zapłatą za poświęcony czas.