Masa szpachlowa to produkt przeznaczony do wypełniania ubytków nie tylko na karoserii, ale też na zderzakach oraz innych powierzchniach. W sklepach możemy znaleźć wiele wariantów szpachli. Niektóre preparaty służą wyłącznie do pracy z metalem lub tworzywem sztucznym, a niektóre mają uniwersalną formułę nadającą się do stosowania zarówno w lakiernictwie, jak i blacharstwie. Taka masa doskonale trzyma się różnych materiałów, nie tylko stali czy aluminium, ale nawet drewna.

Dzięki takim właściwościom szpachla może zastąpić inne specjalistyczne produkty w naszym domowym warsztacie. Preparaty te są zwykle bardzo proste w użyciu. Cechują się dużą elastycznością, a także wysoką odpornością na uszkodzenia. Szpachla samochodowa nie musi nam zatem służyć jedynie do naprawiania karoserii. Jej właściwości pozwalają na wszechstronne wykorzystanie jej w pracach renowacyjnych różnego rodzaju.

Szpachla samochodowa: jak wybrać odpowiedni produkt do naszej karoserii?

Masa szpachlowa stanowi mieszankę poliestrowych żywic oraz mineralnych wypełniaczy. Dobór substancji ma znaczący wpływ na jakość preparatu, a także jego przyczepność do pokrywanej powierzchni oraz elastyczność. W produktach znajdują się też różne dodatki mające na celu poprawienie ich właściwości. W zależności od potrzeb możemy wybrać szpachlówki przeznaczone do nakładania w różnych miejscach pojazdu.

W komorze silnika i na masce najlepiej sprawdza się masa z dodatkiem aluminiowych opiłków, które zwiększają przewodnictwo cieplne przydatne tam, gdzie często dochodzi do zmiany temperatury. Szpachla samochodowa z włóknem szklanym wzmacnia mieszankę i zmniejsza jej kurczenie się, dlatego świetnie nadaje się do nakładania na miejsca spawane. Twarde szpachlówki mają większą trwałość, a miękkie łatwiej się nakłada. Tak szeroki wybór pozwala nam na dostosowanie produktu do naszych indywidualnych potrzeb, nawet jeśli zastanawiamy się, jaka szpachla do felg aluminiowych sprawdzi się najlepiej.

Szpachla samochodowa: przygotowanie powierzchni przed nałożeniem produktu

Właściwe przygotowanie podłoża pod masę szpachlową jest kluczowe dla osiągnięcia trwałego, estetycznego efektu. Przed nałożeniem szpachli musimy więc bardzo dokładnie oczyścić skorodowaną powierzchnię, którą chcemy naprawić. Możemy zrobić to przy pomocy papieru ściernego, którego używamy do wyszlifowania uszkodzonego miejsca. Potem oczyszczamy powierzchnię z kurzu, pyłu i innych drobinek. Następnie zabezpieczamy je specjalnym preparatem, jakim jest neutralizator rdzy.

Środek ten ma przekształcić korozję w stabilną warstwę podkładową i stworzyć powłokę zapewniającą długotrwałą ochronę. Na koniec odtłuszczamy naprawianą powierzchnię przeznaczonym do tego preparatem. Przed przystąpieniem do pracy nad uszkodzonym miejscem warto zabezpieczyć pozostałą karoserię folią, aby jej przez przypadek nie zabrudzić. W ten sposób zapobiegniemy konieczności ścierania szpachli z lakieru i nie narazimy się na dodatkowe koszty związane z jego naprawą.

Szpachla samochodowa: jak ją nałożyć?

Kiedy oczyścimy i przygotujemy podłoże pod szpachlę, możemy przystąpić do jej nakładania. Musimy przy tym przestrzegać jednej ważnej zasady: nakładamy cienkie warstwy. Nawet profesjonalni lakiernicy zalecają powtórzyć tę czynność kilka razy, niż położyć od razu dużą ilość produktu. Praca z cieńszymi warstwami jest łatwiejsza, ponieważ mamy większą kontrolę nad preparatem. Po nałożeniu masy musimy chwilę odczekać. Ile schnie szpachla samochodowa?

Proces suszenia zazwyczaj trwa około godziny i powinien odbywać się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Następnym krokiem wykonywanym w profesjonalnych warsztatach jest utwardzenie masy mające na celu zwiększenie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na koniec musimy wygładzić naprawioną powierzchnię. Jaki papier do szlifowania szpachli wybrać? Powinniśmy użyć produktu o gradacji wynoszącej 200-220, żeby osiągnąć zadowalający efekt i nie naruszyć struktury zaschniętej masy.

O czym musimy pamiętać, używając szpachli samochodowej?

Jeśli decydujemy się na samodzielnie nakładanie masy szpachlowej, musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją używania tego produktu. Sprawdźmy, do jakiego podłoża jest przeznaczona, jak należy ją przechowywać i do czego nie wolno jej wykorzystywać. Wszystkie te informacje powinny znajdować się na opakowaniu, a także na stronie producenta. Szpachla samochodowa to preparat wymagający przestrzegania zasad BHP oraz ścisłego trzymania się instrukcji.