• Zabronione jest przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, jeśli w samochodzie aktywowana została przednia poduszka powietrzna
  • Należy ją wyłączyć. Jednak nie każde auto jest wyposażone w służące do tego pokrętło lub przycisk
  • Przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy jest bardzo bezpieczne, co udowadniają m.in. skandynawskie crash testy. Takie ustawienie siedziska może uratować dziecku życie
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wyłączenie przedniej poduszki powietrznej w samochodzie jest konieczne, jeśli podróżujemy z dzieckiem, które siedzi w foteliku odwróconym tyłem względem kierunku jazdy, ustawionym na fotelu pasażera obok kierowcy. Jest jednak jeden haczyk — auto musi mieć pokrętło lub przycisk, który to umożliwia. Jeśli go brakuje, poduszka powietrzna "domyślnie" aktywowana będzie przez cały czas.

Pokrętło do wyłączania poduszki powietrznej zazwyczaj znajduje się po prawej stronie kokpitu lub, o wiele rzadziej, w pobliżu schowka (naprzeciwko pasażera). W bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdach poduszkę powietrzną wyłączyć można także w opcjach komputera pokładowego. Bywa, że przyciski służące do jej dezaktywacji znajdują się nad lusterkiem wewnętrznym. Poniżej zdjęcie przykładowego pokrętła — należy szukać w swoim samochodzie podobnego i zmienić pozycję z "on" na "off".

Pokrętło do wyłączania poduszki powietrznej
Pokrętło do wyłączania poduszki powietrznej

Poduszka powietrzna. Dlaczego nie wolno wozić dzieci tyłem?

Podczas nagłego hamowania, czy też, gdy dojdzie do natychmiastowego zatrzymania pojazdu w wyniku kolizji lub wypadku, uruchomiona zostanie poduszka powietrzna. Wystrzeli ona z siłą nawet 300 km na godz. Gdy to się stanie, może poważnie uszkodzić ciało dziecka, a nawet spowodować jego zgon.

Dzieci, które mogą korzystać jeszcze z fotelików kategorii 0+, czyli do wagi 13 kg, należy umieszczać tyłem do kierunku jazdy w aucie (są to modele fotelików RWF — "rearward-facing", czyli "skierowany tyłem do kierunku jazdy") — zarówno, gdy chcemy przewozić je na przednim siedzeniu, jak i na tylnej kanapie. Najlepiej by podróżowały w ten sposób z przodu aż do osiągnięcia wieku ok. 3 lat. Istnieją jednak skandynawskie kraje, gdzie codziennością jest wożenie dzieci w odwróconej pozycji — nawet do 6 roku życia, co wielu ekspertów uważa za wzór, który powinniśmy naśladować.

Poduszka powietrzna
Poduszka powietrzna

"Im dłużej dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, tym bezpieczniej" — podkreśla w rozmowie z serwisem dziecko.trojmiasto.pl ekspert ds. fotelików i wózków w Akpol Baby Gdańsk Piotr Chabowski.

O tym, dlaczego podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze od podróżowania przodem, jasno pokazuje przykładowy crash test (szwedzki Test Plus). Na poniższym materiale wyraźnie widać, jak zachowuje się głowa małego manekina w przypadku zwykłego ustawienia fotelika. Z ogromną prędkością i siłą kieruje się najpierw do przodu, a następnie do dołu, co w prawdziwym wypadku skończyłoby się przerwaniem kręgów szyjnych. W przypadku odwrotnego ustawienia fotelika, ciało po prostu napiera na miękkie, ale usztywnione siedzisko. Opiera się na nim równomiernie.

Ważne, by wiedzieć, że reszta ciała dziecka zaczyna mieć odpowiednią wagę dopiero między drugim a trzecim rokiem życia, w porównaniu do głowy (stopniowo więc dogania resztę organizmu). W okolicach 4 roku życia, mięśnie szyi, a także szkielet zapewniają większą stabilność wspomnianej części ciała, więc głowa przy zderzeniu nie odgięłaby się do przodu aż tak mocno.

W powyższej sytuacji łatwo wyobrazić sobie także inny scenariusz — gdy podczas wypadku poduszka nagle uderza w fotelik dziecka, które zostało umieszczone tyłem do kierunku jazdy. Wówczas z ogromną siłą wepchnęłaby ona fotelik w siedzenie pasażera, być może miażdżąc kości i czaszkę. Dlatego tak ważne jest wyłączenie poduszki powietrznej, gdy podróżujemy z dzieckiem.

Źródła: volvocars.com, jedz-bezpiecznie.pl, matkaprezesa.pl