To od lat największa impreza w branży tuningowej. Praktycznie uczestniczą w nim wszystkie liczące się niemieckie kluby miłośników poszczególnych marek, a także producenci zajmującym się tuningiem.

Także i w tym roku nie zabrakło premier o randze światowej. W sumie producenci samochodów i akcesoriów zaprezentowali 16 premier o randze światowej, a 20 najpiękniejszych dziewczyn ubiegało się o tytuł Miss Tuning. Ponad 250 wystawców pokazało ponad 1000 pojazdów, zaprezentowano 200 prywatnych samochodów i 150 należących do członków klubów.

Wśród premier światowych znalazły się m.in. Steinmetz Opel Corsa OPC, Rieger Audi A4 B8 3.0 TDI, Body Szyling Kit Leadera1899 do Jaguara XF, LEDayLine firmy Hella, a także najnowsze propozycje felg BBS, ABT i Borbet.

Tuning Word Bodensee to także okazja do zakupu najbardziej poszukiwanych części do wykonania tuningu swojego pojazdu oraz pokazania co się udało z nim zrobić.

Dla miłośników pięknych modelek zapewne najciekawszy okazał się finał konkursu Miss Tuning 2008.

Według dany statystycznych moda na tuning pojazdów z roku na rok wzrasta, co szczególnie cieszy niemieckich producentów elementów upiększających i podwyższających parametry aut. W ciągu minionego roku produkcja dostarczyła zyski wyższe o prawie 50 proc.