Czy wiesz, że gdy jesteś świadkiem wypadku, musisz udzielić pierwszej pomocy? Tak mówią przepisy. Jednak gdy już dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, w którym ktoś ucierpiał, tracimy głowę. Co gorsza, nie wiemy, co robić. Z badań CBOS wynika, że 56 proc. Polaków nie wie, jak udzielić pierwszej pomocy. Ci, co wiedzą i przeszli kursy najczęściej boją się, że zamiast pomóc, wyrządzą poszkodowanym jeszcze większą krzywdę. Gdy już jesteśmy świadkami wypadku, strach musimy odłożyć na bok. Trzeba zdać sobie sprawę, że liczy się czas. Mamy zaledwie 4 minuty na udzielenie pomocy osobie, u której ustała akcja serca lub oddychania. To bardzo mało czasu, zwłaszcza że na fachową pomoc trzeba czekać nieraz o wiele dłużej. Jeśli do wypadku doszło w mieście, karetka ma 15 minut na to, by przyjechać na miejsce zdarzenia. Jeśli poza miastem – czas wydłuża się o kolejny kwadrans. Dlatego nie czekajmy na to, aż przyjedzie lekarz, ale sami działajmy! To jedyny sposób na to, by uratować komuś zdrowie lub życie.

Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej:1. Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny Odezwij się do osoby poszkodowanej głośno, poproś, by odpowiedziała na twoje pytanie. Jeśli reaguje na twoje słowa, wypytaj, jak się czuje i w razie potrzeby wezwij pomoc. Jeśli nie reaguje, odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie odegnij jego głowę, unieś żuchwę, by udrożnić jego drogi oddechowe, wykonując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.2. Sprawdź, czy poszkodowany oddycha Obserwuj klatkę piersiową, nasłuchuj, czy wdycha i wypuszcza powietrze. Jeśli stwierdzisz brak oddechu, wezwij pomoc i od razu działaj.3. Brak oddechu? Zrób masaż serca» uklęknij obok poszkodowanego,» ułóż nadgarstki jeden na drugim na środku klatki piersiowej poszkodowanego,» spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz naciskał na żebra poszkodowanego» pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4–5 cm,» po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100 na minutę.

4. Sztuczne oddychanie» po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę,» zaciśnij nos poszkodowanego, weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami. Wdmuchaj powietrze przez sekundę» jeszcze raz nabierz powietrzai wdmuchnij do ust poszkodowanego, następnie ponownie ułóż ręce na mostku i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej. Potem znów wykonaj dwa wdechy» przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, gdy zacznie on prawidłowo oddychać. Jeśli nie, nie przerywaj reanimacji, dopóki nie nadejdzie pomoc.

Bądź gotowy na wszystko - Bez względu na to, czy wybierasz się w daleką podróż, czy samochodem jeździsz tylko do pracy w twoim aucie nie może zabraknąć apteczki. To jedyny sposób na to, że gdy dojdzie do wypadku, szybko udzielić pomocy poszkodowanym.

Polskie przepisy nie nakładają obowiązku posiadania apteczki samochodowej, nie określają także, co powinna zawierać. Wielu kierowców, dla świętego spokoju, zaopatruje się w najtańszą apteczkę w supermarkecie czy na stacji benzynowej. Błąd. Oferowane tam apteczki mogą okazać się zbyt słabo wyposażone, w dodatku oferowane tam opatrunki czy plastry często są złej jakości.

Dlatego najlepiej skompletować ją samemu. Można także zaopatrzyć się w apteczkę spełniające standard ustanowiony przez niemiecką normę DIN 13164. Są one powszechnie stosowane w Unii Europejskiej. W jej skład wchodzą:

» Kompres 10 x 10 cm (pakowany po 2 szt.) sterylny3 kpl.» Opaska elastyczna4m x 6cm2 szt. » Opaska elastyczna 4m x 8cm3 szt. » Plaster 10 x 6 cm (pakowany po 8szt.)1 kpl.» Plaster 5m x 2,5 cm1 szt. » Opatrunek indywidualny M sterylny3 szt. » Opatrunek indywidualny G sterylny1 szt. » Chusta opatrunkowa 40 x 60 sterylna2 szt. » Chusta opatrunkowa 60 x 80 sterylna1 szt. » Chusta trójkątna2 szt. » Koc ratunkowy 160 x 210cm1 szt. » Nożyczki 14,5 cm1 szt. » Rękawice winyloweszt. » Instrukcja udzielania pierwszej pomocyWyposażenie dodatkowe: » Woda utleniona» Ustnik do sztucznego oddychania» Agrafki (do zapinania bandaży, chust, przytrzymywania opatrunku)» Latarka» PęsetaUwaga! W apteczce samochodowej nie należy wozić żadnych lekarstw. Farmaceutyki wymagają odpowiednich warunków przechowywania.