Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Eksploatacja > Zamarznięty płyn do spryskiwaczy - co robić? Proste triki. Uważaj na porady

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy - co robić? Proste triki. Uważaj na porady

Wielu kierowców zbagatelizowało prognozy pogody i jeszcze nie przygotowało swoich samochodów do zmieniającej się pogody. Po takiej mroźnej nocy jak ta rano może czekać przykra niespodzianka. Zamarznięty płyn do spryskiwaczy to jeden z bardziej irytujących problemów. Jak rozmrozić płyn do spryskiwaczy?

Jaki jest najtańszy płyn do spryskiwaczy?
Jaki jest najtańszy płyn do spryskiwaczy?Źródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
  • Mroźna pogoda sprawia, że kierowcy zaczynają mieć problemy z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy. Najprostszym sposobem na rozmrożenie płynu jest ogrzanie samochodu w garażu lub parkingu podziemnym
  • Ciepło generowane przez silnik również może pomóc w rozmrożeniu płynu
  • Należy unikać używania innych płynów do rozmrażania, ponieważ mogą uszkodzić układ spryskiwaczy

Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera

Jeśli zwlekaliście z wymianą płynu do spryskiwaczy, to macie ostatnią szansę. Prognozy pogody pokazują, że po ostatnich mrozach czeka nas kilka dni z plusowymi temperaturami. To ostatni dzwonek, żeby przygotować auto na zimę. Kluczową częścią przygotowań jest tak błaha rzecz jak zmiana płynu do spryskiwaczy...

Przeczytaj także: To już dzisiaj. Policja znów zwróci uwagę na jeden element. Można jednak łatwo uniknąć mandatu

Z nadejściem mroźnych dni, kierowcy mogą napotkać na problem zamarzniętego płynu do spryskiwaczy. To nie tylko drobny kłopot, ale realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Zanieczyszczenia, takie jak śnieg czy błoto, które rozmazują się na szybie, mogą znacząco ograniczyć widoczność, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak skutecznie rozmrozić płyn do spryskiwaczy?

Najprostszym sposobem jest ogrzanie płynu. Można to zrobić, podjeżdżając do ogrzewanego garażu lub parkingu podziemnego, na przykład podczas wizyty w centrum handlowym. Po kilkunastu minutach lód powinien odpuścić, co umożliwi dolać zimowego płynu i zapobiec powtórzeniu się problemu. Kiedy lód się podda, a spryskiwacze zaczną działać, to... zanim ruszycie w dalszą jazdę, to nie zapomnijcie dolać zimowego płynu! Zapominalscy mogą następnego poranka mieć powtórkę z rozrywki.

Jeśli nie mamy dostępu do ogrzewanego miejsca, ciepło generowane przez silnik również może pomóc. Warto wtedy wybrać się na krótką przejażdżkę, by przyspieszyć proces rozmrażania.

Zamarznięte spryskiwacze. Ostrożnie z internetowymi "sposobami"

W sieci krąży wiele "domowych" metod na rozmrażanie, ale wlewania dodatkowych płynów do zbiornika, szczególnie benzyny czy rozpuszczalników, należy unikać. Takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, uszkadzając układ spryskiwaczy. Jeśli decydujecie się na jakiś specjalny specyfik, to przed jego użyciem zdecydowanie zapoznajcie się z instrukcją obsługi, a także upewnijcie się, że to bezpieczny preparat. Nie ma co ryzykować uszkodzenia spryskiwaczy, bo sprawimy sobie jeszcze większe kłopoty.

Po sieci krążą też porady-żarty, na które możecie się nie raz natknąć. Polewanie zamarzniętej, pokrytej szronem szyby gorącą wodą, to zdecydowanie bardzo, ale to bardzo zły pomysł. Szyba może po prostu pęknąć. Doświadczeni kierowcy to wiedzą, ale ci młodsi mogą paść ofiarą memów i nadziać się na głupi żart. Powtarzamy. Nie polewajcie gorącą wodą szyby!

Czy za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat?

Dosłownie nie, ale w praktyce - oczywiście tak. Zadaniem spryskiwaczy jest umożliwienie wycieraczkom skutecznej pracy i zapewnienie kierowcy odpowiedniej widoczności. Jazda z brudną szybą

Źródło: lubuska.policja.gov.pl
Źródło: lubuska.policja.gov.plŹródło: Policja

Kiedy zmienić płyn na zimowy?

Idealny moment na wymianę płynu to okres, gdy temperatura zbliża się do zera. Nie warto zwlekać - lepiej zapobiegać niż mierzyć się z konsekwencjami zamarznięcia. Choć może to oznaczać niewielkie straty finansowe związane z niewykorzystanym letnim płynem, to bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.

Podobnie, nie należy przyspieszać wymiany płynu na letni. Wczesnowiosenne mrozy mogą być zdradliwe, dlatego warto poczekać na stabilizację temperatur.

Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera

Powiązane tematy:KierowcyZimaPorady
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków