Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla kierowców, ale i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Obie pory roku dają się we znaki szybko zapadającym zmrokiem oraz często występującymi ograniczeniami widoczności spowodowanymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu, a także pojawiającymi się mgłami i zamgleniami.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoŹle ustawione światła? Odwiedź jedną z wybranych SKP
Ze względu na często występujące utrudnienia i ograniczenia widoczności tak ważne jest, aby samochody miały odpowiednio wyregulowane światła. Wbrew pozorom od tego zależy nie tylko komfort jazdy kierowcy, lecz także bezpieczeństwo kierującego i pasażerów, w tym niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dobrze ustawione światła nie tylko skutecznie oświetlają drogę, ułatwiając dostrzeżenie przeszkody na drodze lub pieszego, ale też nie oślepiają innych kierowców.
Aby poprawić bezpieczeństwo i przypomnieć kierowcom, jak ważna jest dbałość o oświetlenie auta, w br. już po raz dziewiąty ruszyła kampania "Twoje światła — Nasze bezpieczeństwo". W ramach kampanii odbywają się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów. Podczas ich trwania na wielu Stacjach Kontroli Pojazdów (SKP) kierowcy mają możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach.
- Przeczytaj także: Znaki A-32 i A-15 właśnie nabrały mocy. Kierowcy wolą mandaty niż to, przed czym ostrzegają
Darmowa kontrola świateł na SKP
Już w sobotę (23 listopada) przypada dzień, w którym kolejny już raz podczas tegorocznej kampanii "Twoje światła — Nasze bezpieczeństwo" można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w samochodzie. W tym celu wystarczy udać się do SKP biorącej udział w tej ogólnopolskiej akcji. Warto to zrobić, zanim na drodze dostrzeże nas policja, bo dzięki temu możemy uniknąć mandatu.
Ostatnim terminem, kiedy będzie można sprawdzić swoje światła za darmo, będzie sobota 7 grudnia. Warto skorzystać, aby uniknąć wysokiego mandatu.
Mandaty za światła
- Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 200 zł/2 pkt
- Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych - 100 zł
- Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - 100 zł/2 pkt
- Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 200 zł/4 pkt
- Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł/2 pkt
- Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby - 200 zł/4 pkt
- Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 zł/3 pkt
- Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami - 200 zł/3 pkt
- Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych - 100 zł/2 pkt
- Umieszczanie w pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne - 200 zł