Auto Świat Porady Eksploatacja Zmiana czasu na zimowy. Czy wiesz, jak zmienić godzinę w aucie?

Zmiana czasu na zimowy. Czy wiesz, jak zmienić godzinę w aucie?

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

W wielu nowych samochodach zegarek powinien automatycznie przestawić się wraz ze zmianą czasu na zimowy. Niestety nie zawsze wszystko działa, tak jak powinno. Bywa, że łatwiej zmienić czas ręcznie niż polegać na automacie. Czas na poradnik jak ustawić prawidłową godzinę w popularnych modelach samochodów.

Ustawianie zegarka w samochodzie
Zobacz galerię (10)
Auto Świat / Tomasz Okurowski
Ustawianie zegarka w samochodzie
  • Automatyczne przestawianie zegarka jest możliwe dzięki synchronizacji z GPS, serwerem internetowym lub stacją radiową (analogowy FM RDS lub cyfrowy DAB)
  • Jeśli godzina nie zmienia się automatycznie zawsze można ją ustawić ręcznie
  • We współczesnych samochodach funkcja regulacji czasu znajduje się w menu ustawień systemowych pojazdu. Dostęp przez komputer pokładowy lub radio multimedialne
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Im starszy samochód, tym zwykle prościej ręcznie ustawia się zegarek wraz ze zmianą czasu na zimowy czy letni. W wielu modelach sterowanie jest łatwo dostępne bez względu na to, czy producent zainwestował w zegarek analogowy czy cyfrowy. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć do charakterystycznego pokrętła (np. przy obrotomierzu i prędkościomierzu) lub prostych przycisków (osobne klawisze do ustawienia godziny i minuty) przy zegarku. Proste!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Niestety w nowszych samochodach ustawienie godziny staje się bardziej skomplikowane. Producenci dość często ukrywają funkcję głęboko w rozbudowanym menu komputera pokładowego. Dotyczy to nie tylko modeli z zaawansowanymi zestawami multimedialnymi, ale nawet z prostszym sprzętem audio. Zwykle trzeba poszukać menu ogólnych ustawień (lub tzw. opcji systemowych) i tzw. personalizacji. Na tym nie koniec.

W wielu nowoczesnych modelach funkcjonuje już automatyczna synchronizacja czasu (o ile jest włączona, co możemy sprawdzić w menu komputera pokładowego). Aktualna godzina ustawiania jest wówczas na podstawie danych ze stacji radiowych (RDS FM lub cyfrowego radia DAB), nawigacji GPS lub poprzez połączenie z internetem. W praktyce nawet automatyka bywa zawodna.

Najczęściej do błędów dochodzi w przypadku synchronizacji poprzez radio. Łatwo się o tym przekonać, gdy często zmieniamy stacje radiowe. Niestety zdarza się, że nadawcy wysyłają niewłaściwe dane i reagują z opóźnieniem. Przez pierwsze kilka dni od zmiany czasu na letni czy zimowy wskazywana godzina może być zatem zależna od tego, jakiej stacji słuchamy najczęściej.

W galerii radzimy, jak ustawić zegarek w wybranych modelach aut.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków