Podstawowa zasada przepisów o ruchu drogowym, która odnosi się do poprawnego parkowania, dotyczy znaków zakazujących postoju i zatrzymania się. O ile za tablicą informującą o zakazie postoju kierowca może zatrzymać samochód na maksymalnie minutę (np. w celu wysadzenia pasażera), o tyle za tablicą informującą o zakazie zatrzymania się możliwość taka jest wykluczona.

Postój na moście? Nawet 200 złotych mandatu!

Parkowanie auta jest także zabronione na moście, wiadukcie, w tunelu, na autostradzie, drodze ekspresowej, trasie dla rowerzystów, powierzchni wyłączonej z ruchu, wysepkach (i przed nimi) oraz pasie rozdzielającym. Jak wysoka jest kara za złamanie zakazu? Zatrzymanie samochodu na moście, wiadukcie i w tunelu jest obwarowane mandatem opiewającym na kwotę 200 złotych. W pozostałych przypadkach grzywna będzie o połowę niższa.

Z uwagi na bezpieczeństwo ustawodawcy postanowili zakazać parkowania w bezpośredniej bliskości przejść dla pieszych, skrzyżowań i przystanków. Największy dystans ochronny dotyczy przystanków autobusowych lub tramwajowych. W ich przypadku zatrzymanie pojazdu nie jest możliwe w odległości mniejszej niż 15 metrów. Przed skrzyżowaniami, przejazdami kolejowymi i tramwajowymi oraz przejściami dla pieszych i przejazdami dla rowerzystów kierowcy muszą pamiętać o marginesie wynoszącym 10 metrów. Zatrzymanie się zbyt blisko przystanku jest jednoznaczne z mandatem opiewającym na kwotę 100 złotych. Za złamanie zakazu na skrzyżowaniu grozi kara wynosząca 300 złotych, a w okolicach przejścia dla pieszych od 100 do 300 złotych.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak parkować na chodniku. Zasady regulujące tę kwestię są dwie. Po pierwsze samochód powinien zostawić pieszym wystarczającą ilość miejsca do przejścia. Według przepisów wystarczający oznacza w tym przypadku minimum półtora metra. Po drugie pojazd musi być zaparkowany przy krawędzi jezdni. Czy powinien cały wjechać na chodnik? Nie jest to konieczne. Auto może stać częściowo na jezdni w sytuacji, w której na danym odcinku nie obowiązuje zakaz parkowania lub zatrzymania się oraz nie będzie utrudniać ruchu. Ostatni z czynników jest o tyle ważny, że samochód stanowiący przeszkodę może zostać odholowany przez służby porządkowe, a jego kierowca otrzyma nawet 300 złotowy mandat.

Trawa czy klepisko?

W przypadku powierzchni nieutwardzonych ustawodawca przewiduje dwa przypadki. Jeżeli ta jest porośnięta trawą, postój jest zakazany, a popełnienie wykroczenia oznacza karę w wysokości 100 złotych. Gdy kierowca ma do czynienia z klepiskiem, na którym roślinność została zniszczona, zakaz nie obowiązuje. Po wjechaniu do strefy zamieszkania zatrzymanie samochodu jest możliwe, jednak wyłącznie w wyznaczonym do tego miejscu. Parkowanie poza specjalnymi strefami jest zagrożone mandatem w wysokości 100 złotych.

Przepisy zabraniają parkowania samochodu na linii krawędziowej. Gdy ta jest przerywana, postój jest możliwy na poboczu, gdy ciągła, kierowca nie powinien jej przekraczać, co wyklucza jakąkolwiek formę zatrzymania pojazdu. W żadnym razie nie można zastawiać bram wjazdowych, dróg wyjazdowych czy chociażby drzwi garażu. To utrudnia ruch na danym odcinku, może w skrajnym przypadku stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa i w razie interwencji służb będzie oznaczać dla właściciela auta nawet stuzłotowy mandat.

Podczas korzystania z parkingu z wyznaczonymi miejscami postojowymi należy wjechać samochodem między linie. Zajmowanie więcej niż jednego miejsca oznacza złamanie przepisów i może się stać podstawą dla funkcjonariuszy do wystawienia mandatu. Kierowca koniecznie musi pamiętać także i o tym, żeby unikać stanowisk przeznaczonych dla inwalidów. W przeciwnym razie zostanie nie tylko potępiony moralnie przez innych użytkowników ruchu drogowego, ale także naraża się na wysoką karę. W razie popełnienia wykroczenia Policja ma prawo wlepić grzywnę opiewającą na kwotę 500 złotych. Dodatkowo do konta kierowcy zostanie dopisanych aż 5 punktów karnych.

Mimo iż na pierwszy rzut oka ilość zasad dotyczących przepisowego parkowania jest nadmierna, w rzeczywistości nikt nie powinien mieć problemu z ich zapamiętaniem. Czemu respektowanie reguł jest szczególnie ważne? Dzięki temu nie tylko będziecie żyli w zgodzie z innymi użytkownikami dróg, ale przede wszystkim unikniecie kary. A ta w niektórych przypadkach potrafi być naprawdę dotkliwa.